Simone Albani a fost revocat, noul viceprimar este Dorin Șerdean de la PP-DD

Liberalul Simone Albani a fost revocat astăzi din funcția de viceprimar în ședința extraordinară a Consiliului Local Alba Iulia.

Proiectul de hotărâre semnat de consilierii democrat-liberali Marius Costinaș, Iulius Domuța, Mircea Ludoșan, Paul Voicu, Marius Presecan, Cornel Sandu, Raul Tudorașcu și consilierul PP-DD Dorin Pocol a fost supus spre aprobare. În urma votului secret s-au înregistrat 12 voturi pentru revocare și 9 voturi împotrivă.

ELIT

Totodată, pentru funcția de viceprimar a fost propus Dorin Șerdean care a întrunit 12 voturi.

Simone Albani a ocupat scaunul de viceprimar 30 de zile, timp în care a efectuat audiențe, a semnat câteva ordine de deplasare, a inspectat șantierele din oraș și a avut câteva ședințe de lucru cu conducerea Serviciului de Asistență Socială.

Noul viceprimar, Dorin Şerdean (preşedinte PP-DD Alba Iulia şi vicepreşedinte PP-DD Alba) este director general la firma Abado Syn. Dev. Broker SRL, administrator la SC Fininvest Management Mark SRL şi SC Blue Computer Development SRL. Deţine 2.622 mp de teren intravilan în Alba Iulia (cumpărat în 2008 şi 2009), o casă şi un apartament în Alba Iulia (cumpărate în 2008 şi 2009). În ultimul an a obţinut un venit de 18.000 de lei din salariile de director general şi administrator şţi are un credit de 20.000 de euro, contractat în anul 2010.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

Alina 24 iulie 2012 at 14:02

La Cugir se muta sectiile de vot din scoli in carciumi ale caror patroni sunt membrii USL. Locuitorii cartierului Cindeni au mers poate un an intreg pe acelasi drum in constructie la servici, biserica sau piata iar acum primaria PNL moare de grija lor. Asa ca au mutat sectia de vot intr-o crasma pnl-ista.
Presedintii sectiilor de vot sunt majoritatea angajati ai primariei si membrii PNL.

citizen 24 iulie 2012 at 14:59

Alina, vezi ca termenul „membrii” reprezinta el insusi un plural, singularul este „membru”. Deci „membri” nu suporta „i”-ul utilizat de obicei pentru plural. Fara suprare, da?

Ana 24 iulie 2012 at 22:51

Ieri o interesa pe alinutza ce scoala a absolvit d-l Albani sustinand faptul ca italienii sunt prosti si smecheri.

alinuta 25 iulie 2012 at 10:07

te supara ce ma intereseaza pe mine …de ce nu imi dai un raspuns daca esti bine informata …viceprimar de 30giorni …ok

coco 25 iulie 2012 at 8:04

foarte bine!sa moara chioretele!

rrr 24 iulie 2012 at 14:08

Sa vedem ce vor face acum cei din marea alianta PD-L- PPDD, s-au adunat la un loc toate rusiniile municipiului. Se potrivesc ca doua picaturi de ploaie. Vorp utea distruge la un loc acest municipiu.

w89 24 iulie 2012 at 14:53

PP-DD a fost creeat cu scopul de a fi un colac de salvare al PD-L in caz de nevoie insa prostimea nu a crezut asta si a cazut in plasa votandu-i. Sper ca in toamna sa deschida bine ochii si sa-i trimita pe acesti clantzai din PP-DD la groapa de gunoi a istoriei acolo lunde le este locul. Cat despre Serdean… Dumnezeu cu mila ca la cat este de prostanac nu m-ar mira sa o ia pe urmele lui Paul Voicu in mai putin de un an. Oricum fiti cu ochii, in saptamanile care urmeaza, pe rezolvarea rapida a problemelor din cartierul Orizont ca asta se pare ca a fost moneda de schimb.

mare ganditor poti fii. 25 iulie 2012 at 9:08

Cand erau astia din pp dd cu usl ce-i mai laudati,acum ca-l sustin pe Hava, ADEVARATUL CASTIGATOR, al alegerilor din Alba,surpriza, sunt oamenii lui Basescu,colacul de salvare si alte prostii marca usl.In legatura cu Serdean tu sub protectia anonimatului il faci prostanac,bai fraiere prostanacu cauta-l in usl ca-i Geoana si altul esti tu w89,dar mai bine posteaza de acum sub noul nume de cod w69 ca-ti „vine” mai bine!Cu Orizontul fiti cu ochii in patru ca s-a gasit un zacamint de titei si s-ar putea sa-l vanda austriecilor ca moneda de schimb,la moneda de schimb leu-euro…alte prostii marca w84-w69.

Sa ai noroc vere Serdean si succese ca PP DD ! 24 iulie 2012 at 14:58

Sunt mandru ca varul Serdean Dorin a ajuns unde merita aceasta functie.Sa fi atent cum se cheltuiesc banii publici ca sa te deosebesti de cei dinainte ce nu dorm bine noaptea ca DNA si altii ii pot scula din somn !

ioana 24 iulie 2012 at 15:09

PDL, USL = aceeasi mizerie. PP-DD = o mizerie de 100 de ori mai mare.

Dorin 24 iulie 2012 at 16:17

Ce director general si administrator esti , cu un salariu mediu lunar de doar 1500 RON ?… , sau ai practicat oarece incasari la negru !!

GICU 24 iulie 2012 at 16:31

Mai W89, desteptule, ce treaba are Serdean cu Orizontul? Si ce probleme sunt in Orizont? va gasiti toti „desteptii” sa comentati, dar habar nu aveti ce vorbiti.

S.S. 24 iulie 2012 at 17:07

Gicule… daca nu ai habar pe ce lume traiesti nu mai vorbi numai ca sa te afli in treaba. Serdean nu este implicat dar alti membrii PP-DD care se pare ca sunt la „butoane” au afaceri in Orizont.

GICU 24 iulie 2012 at 17:34

Asa, si? Ce probleme sunt in Orizont, lamureste-ma si pe mine…vorbiti fara sa stiti.Faceti afirmatii fara acoperire.

atia 24 iulie 2012 at 18:32

Asa-i trebuie lui Albani, daca a facut alianta cu PDL…ne-ati tradat cauza…pai noi am votat cu USL ca voi sa faceti pactul cu PDL? Acum culegeti ce a-ti semanat!

Catre toti ,,Jiji contra,, 24 iulie 2012 at 20:10

Voi ati fost la o cununie oficiata de Albami si de-l auzeati cum vorbea radeati de faceati treaba pe voi….Serdene pune-le melodia muzicantului regretat Boaby ,,Moare lumea de necaz,,….mai ales partosenii contra unde se zice ca ai avut doar 2 voturi.Acum sa-i vezi cum vin precum catelii cu coada-ntre picioare pe la tine ori tip iuda….Da pe ei Dorine ca tu nu esti patat si nu te pot impinge in pacate gen fotbal…Unde-s cacanarii cu sahul de te contrau…?

Adina 25 iulie 2012 at 0:19

imi pare rau ca a fost demis dnl Albani,a fost un viceprimar al oamenilor,hotarat,dedicat problemelor comunitatii,foarte cinstit si corect

Tristete 25 iulie 2012 at 9:42

„…un viceprimar al oamenilor,dedicat….”-Ce vorbesti frumoasa, a facut macaronarul „minuni” in 30 de zile,asta-i un fel de Praslea cel voinic sau Greuceanu,cred ca si nea Nelu s-a ofticat ca mai este unul ce-i rasare soarele cand el este pe „vine”,vraji ieftine Adinuto!

profu' 25 iulie 2012 at 8:16

Domnisoara Alinuta, din ceea ce observ ca urmare a comentariilor aduse, ori esti prea mica, ori esti prea mare, dar un lucru este cert: nu stii sa scrii. Sunt lucruri elementare pe care chiar si un copil de scoala generala le cunoaste: studi-gresit, studii-corect, jmecher-asa scriu doar cei care stau la colt de stada, corect se scrie smecher, iar virgula se pune imediat dupa cuvant si apoi se lasa spatiu. Sunt cunvins ca diplomele de care vorbesti mereu si le ceri cu atata ardoare d-lui Albani, nu le ai nici tu, altfel ai fi stiut aceste putine dar elementare lucruri. Eu cred ca aceste comentarii trebuiesc aduse de oameni competenti (care au fost la cursurile de limba si literatura romana) si nu de toti incompetentii ce vor sa se afirme si nu au cu ce. Incompetenta nu este un atu, incompetenta este o mare deficienta (intalnita din pacate foarte des la romani).

Eu merg la vot! Ție îți este frică!?! 25 iulie 2012 at 10:13

Eu merg la vot! Ție îți este frică!?!
Ai copii? Ai nepoți? Te ai pe tine!?!
“Deșteaptă-te române”

Vineri, 27 iulie, ora 17, indiferent unde te vei afla strigă, cântă:
“Deșteaptă-te române”
Nu uita, în 29 iulie ai: « Deșteaptă-te române »
Dumidalba, Dumitru Radu Cormoș

alinuta 25 iulie 2012 at 10:19

multumesc don profesor …poate in viitor imi dati ceva ore de romana …contra cost …..si totusi in ce este diplomat acest albani ….ca sa nu va mai deranjej imi puteti raspunde sau este un secret ..