SENZAŢIONAL! Românca Simona Halep s-a calificat în finala Roland Garros *Prima româncă în finală după 34 de ani

halep1Tenismena româncă, Simona Halep s-a calificat în această seară în finala turneului de grand slam Roland Garros, după ce a învins-o în semifinale pe nemţoaica Andrea Petkovici, scor 6-2, 7-6. Simona Halep a rămas în acest turneu singura jucătoare care nu a cedat niciun set, iar în finală se va duela cu rusoaica Maria Sharapova, partidă care va avea loc sâmbătă.

După 34 ani, o româncă a ajuns să dispute din nou o finală de grand slam la simplu. Virgina Ruzici, actualul manager al Simonei Halep a fost ultima româncă ce a jucat în finala Openului francez, în anul 1980. Ruzici a fost singura tenismenă din România care şi-a trecut în palmares tilul de la Paris. Acum Simona Halep o poate egala pe fosta mare sportivă româncă, după un meci senzaţional făcut în semifinale în faţa jucătoarei Andrea Petkovici (6-2, 7-6) şi un turneu perfect în care nu a cedat niciun set, indiferent de adversarul pe care l-a întânit. Deşi din trei confruntări cu Maria Sharapova, Simona nu a câştigat niciodată, finala de la Roland Garros poate fi o nouă rampă pentru românca originară din Constanţa. Partida dintre cele mai bune jucătoarede la Roland Garros 2014 va avea loc sâmbătă, de la ora 16.00.