Se schimbă Codul Rutier. Maşinile înmatriculate în Bulgaria, Italia, Spania sau în alte state vor mai putea circula în România doar 90 de zile
Potrivit unui proiect de lege promovat ieri de Guvern, prin care se va modifica actualul Cod Rutier, autovehiculele înmatriculate în alte state, precum Bulgaria, Italia, Spania sau Marea Britanie vor mai putea circula legal pe teritoriul României doar 90 zile din cele 365 câte sunt într-un an, termenul fiind calculat începând cu data la care a fost emis actul de vânzare-cumpărare a maşinii.
Amenzile pentru şoferii care nu vor respecta noile reglementări sunt cuprinse între 560 lei şi 1.420 lei, în funcţie de gravitatea contravenţiei, şi merg până la reţinerea certificatului şi a plăcuţei de înmatriculare.
„Fiecare, ori o înmatriculează în România, ori o duce înapoi, ori circulă cu ea doar 90 de zile”, a declarat Lucian Diniţă, şeful Poliţiei Rutiere pentru Mediafax.
Noul proiect de lege urmăreşte să elimine situaţiile în care, prin înmatricularea maşinilor în alte state, este evitată plata a taxei de înmatriculare în România. Urmează ca actul normativ să ajungă pentru a fi dezbătut în procedură de urgenţă la Parlament, urmând o perrioadă de câteva luni de zile până la intrarea în vigoare şi elaborarea normelor de aplicare de către Ministerul de Interne.
Potrivit Poliţiei Rutiere Române, în România circulă în prezent aproximativ 19.800 autoturisme înmatriculate în Bulgaria, dintr-un total de peste 45.000 autovehicule înregistrate în alte state, incluzând Italia, Spania, Marea Britanie.
*Permis obligatoriu de conducere pentru mopede, tricicluri
Potrivit aceluiaşi proiect de lege din ianuarie 2013, va fi introdus obligatoriu permis de conducere pentru mopede, tricicluri cu motor de până la 15 kilowaţi, precum şi pentru motociclete A1 şi A2. Permisul de conducerea acestor autovehicule va avea o valabilitate de cinci-zece ani şi va trebui reînnoit, obligatoriu după efectuarea controlului medical.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]
Măsuri de urgență în Alba împotriva caniculei: Puncte de prim ajutor, controale ITM și monitorizarea permanentă a situației din teren
Măsuri de urgență în Alba împotriva caniculei: Puncte de prim ajutor, controale ITM și monitorizarea permanentă a situației din teren Având în vedere temperaturile ridicate prognozate pentru perioada următoare, prefectul județului Alba, domnul Nicolae Albu, a convocat astăzi ședința extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, în vederea adoptării măsurilor necesare pentru protejarea populației […]









