Scandal dis-de-dimineaţă între două vecine
Un echipaj de jandarmerie a fost nevoit să se deplaseze, în prima zi din săptămână, dis-de-dimineaţă, în târgul de vechituri din municipiul Alba Iulia pentru a aplana un conflict spontan izbucnit între două femei. Oamenii legii au constatat că, pe fondul unor neînţelegeri mai vechi, Rodica M., de 50 de ani, s-a deplasat la domiciliul vecinei sale, Susana I., în vârstă de 38 de ani, cu intenţia de a continua o ceartă începută cu o seară înainte. Cele două femei au oferit un adevărat show matinal, adresându-şi vorbe grele şi ameninţări. Intervenţia jandarmilor a pus capăt conflictului şi a dus la evitarea unor vătămări corporale. Pentru fapta săvârşită Rodica M. a fost sancţionată cu amendă contravenţională în valoare de 200 lei, iar Susana I. cu avertisment scris, urmând ca în continuare comportamentul acestora să fie monitorizat. „Recomandăm cetăţenilor să evite situaţiile de acest gen, să nu încerce să-şi facă singuri dreptate, să apeleze cu încredere la numărul 112 când sunt în dificultate şi îi asigurăm că vom interveni în cel mai scurt timp ori de cîte ori vom fi solicitaţi”, a menţionat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Alba, căpitan Cosmin Jurcoveţ. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)