Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia 3-0 (2-0) | “Alb-negrii” au ratat și debutul în Liga 3 și sunt la a doua înfrângere
CSM Unirea Alba Iulia a ratat revanșa împotriva “virușilor verzi”, echipa din cetatea Marii Uniri pierzând meciul din prima rundă, 0-3 (0-2) cu Sănătatea Cluj. O înfrângere apăsătoare pentru „alb-negrii” care au suferit mult împotriva Sănătății
Uniriștii dezamăgesc în acest start de sezon, fiind al doilea joc consecutiv încheiat cu înfrângere și 3 goluri încasate după cel din Cupa României cu CS Ocna Mureș. Greșelile majore din defensivă din mitanul inaugural al fost fatale pentru vizitatori, la care s-a consemnat debutul lui Sebaș in eșalonul terț.
„Dacă nu evităm greșelile individuale ne va fi foarte greu în continuare. Așa a fost și în acest meci, în care adversarii au profitat de erorile apărătorilor centrali, la prima acțiune, dechiderea scorului datorându-se unei erori de plasament. Consider că a fost un joc echilibrat, în multe momente condus de noi. Însă am rămas cu ocaziile și oportunitățile, iar adversarii cu golurile. Rezultatul este mincinos, mai echitabilă era remiza. Trebuie să trecem peste șocul psihic și să ne reabilităm în disputa cu Viitorul„, a spus Marcel Rusu.
*1-0, MIN. 9: R. IVAN a deviat în propria plasă un balon centrat din dreapta de A. Paul
*2-0, MIN. 43: AL. OLTEAN, nemarcat, a majorat avantajul, cu un șut din interiorul careului.
*3-0, MIN. 90: ZĂRNESCU, reluare cu capul, după o acțiune individuală Saroși, ce a recuperat balonul la mijlocul terenului.
Încă în căutarea unui nou antrenor principal, după ce negocierile cu Vâsâi s-au blocat din motive financiare, iar brașoveanul Călin Moldovan a amânat răspunsul până săptămâna viitoare, albaiulienii încearcă să se așeze din mers, după o vară fierbinte din toate punctele de vedere, lucrurile derulându-se sub presiunea timpului, pe multiple paliere.
Echipe:
Sănătatea: Țărmure – Poenar, Szolosi, Laco, C. Cîmpean, Al. Paul, Saroși, Vescan, D. Paul, Da Silva, Al. Oltean; rezerve F. Lăzăreanu, D. Goga, M. Rusu, Cobârzan, Zărnescu, Tilincă,G. Florescu, An. Pașca, R. Rusu. Antrenori Csaba Kiss, Marius Semeniuc George Florescu.
CSM Unirea: Iovicin – Bârdea/ cpt, Dehelean, R. Ivan (46, Oneț), E. Codrea – Adnan – Temdieu (61, Cîrloanță), Harangozo (46, Circov), C. Cristea, Indrei – Epure (83, Sebaș); rezerve N. Itu, F. Morar, Banienschi, Lupea, Bakcsi. Antrenor Marcel Rusu.
Arbitri Krisztina Szabo (Crișeni), Al. Turian (Zalău), Șt. Barjac (Păușa) Observatori S. Ciotlăuș (Deva), V. Călușer (Voiniceni)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)