Sâmbătă, ora 17.00, Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin | Fără pași greșiți sub Drăgana!
Exceptând CS Hunedoara, lider cu maximum de puncte, Metalurgistul Cugir este singura combatantă din Seria a 9-a a eșalonului terț ce nu a cunoscut gustul eșecului în primele 4 runde.
Cu 8 puncte, “roș-albaștrii” sunt poziționați pe locul al 4-lea, însă există un iz de nemulțumire sub Drăgana după remiza din derby “de Alba” de la Ocna Mureș și parcursul în care s-a primit gol în fiecare dispută. La Cugir, sâmbătă, de la ora 17.00, în cadrul etapei a 5-a, vine Avântul Reghin, gruparea din “orașul viorilor” putând fi considerată o surpriză a acestui start stagiional. Asta întrucât, pe fondul scăderii bugetului trupa din Mureș și-a pierdut în intersezon majoritatea jucătorilor experimentați, mizând pe o formulă tânără, dar, cu toate acestea, reghinenii au avut o serie excelentă cu trei victorii (6-2 cu Gloria Bistrița, 1-0 la Ocna Mureș, 1-0 cu Sticla), ce i-a propulsat pe podium (locul al treilea), insuccesul fiind înregistrat în partida anterioară, 1-3 cu Unirea Ungheni pe teren propriu.
“Nu sunt prea multe de spus. Trebuie să câștigăm, iar pentru aceasta e nevoie de seriozitate și concentrare. Întâlnim o echipă bună, practic o surpriză a debutului de campionat”, a spus antrenorul Lucian Itu. Înaintea disputei dintre vecinele de clasament, doar Șaucă este incert din cauza problemelor la inghinali. Bilanțul direct este unul favorabil Cugirului, cu 7 victorii consecutive, în campionatul trecut fiind 4-1 acasă (cu gol al antrenorului Lucian Itu) și 2-1 în Mureș.
*Nume noi, juniori de la Sport Team București
Recentele despărțiri, din diverse motive, de Răzvan Voicu și Lucian Sîncelean, i-au obligat pe oficialii divizionarei terțe Metalurgistul Cugir să caute soluții pentru acoperirea capitolului Under. Astfel s-a ajuns la înregimentarea tinerilor fotbaliști Cristian Tănăsescu (mijlocaș stânga) și Alexandru Popescu (mijlocaș central), ambii din 2002 și proveniți de la Sport Team București, un partener tradițional al grupării de sub Drăgana. De plidă, în sezonul trecut, de la gruparea din Capitală au venit Toilă, Donzelli, Dușmanu și Fl. Sandu pentru a acoperi capitolul juniori.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață