Sâmbătă, ora 15.00, la Galda de Jos, Industria – Metalurgistul Cugir: derby „de Alba” cu miză fotoliul de lider al seriei
Al 4-lea derby „de Alba” din această toamnă, sâmbătă, 14 octombrie, ora 15.00, dintre Industria şi Metalurgistul Cugir reprezintă din punct de vedere al importanţei un duel judeţean la vârf, un meci în care
miza este fotoliul de lider al Seriei a 5-a, pe lângă orgolii şi ambiţii.
Amfitrionii (ultima treaptă a podiumului, 13 puncte) au pus capăt crizei prin victoria externă de la Comuna Recea, succes care a trimis Metalurgistul Cugir, adversara de mâine, în fotoliul pluşat al liderului, cu 15 puncte. Gruparea de sub Drăgana a suferit singurele eşecuri stagionale în compania conjudeţenelor, iar acum bifează al treilea duel cu o reprezentantă a Albei fotbalistice.
*Paul Ciucă: „Adversarii au un prim unsprezece foarte bun”
Pentru Industria este al treilea joc la rând împotriva unui adversar situat pe prima poziţie, după întâlnirile cu AFC Hermannstadt (Cupa României) şi Fotbal Comuna Recea (runda anterioară). „Esta a treia partidă consecutivă în care întâlnim un lider, un derbz judeţean cu toate ingredientele sale. Nu avem ambiţii exacerbate, suntem conştienţi de dificultatea meciului şi sper să facem faţă adversarului, mai ales că evoluăm în faţa propriilor spectatori, care au devenit destul de pretenţioşi. Metalurgistul are cel mai bun prim unsprezece dintre adversarii pe care i-am văzut până în prezent. Făgărăşanu traversează o formă excelentă, dar nu ne vom lua măsuri speciale să-l anihilăm, întrucât toţi adversarii sunt periculoşi”, a declarat Paul Ciucă. Amfitrionii nu pot conta pe Bedelean şi Cioară – accidentaţi, Popa Bîrsan – revenit în Spania, însă sunt apţi de joc D. Lupşan, Fl. Scheau şi D. Sîrbu.
*Călin Moldovan: „Întâlnim o echipă incomodă”
În tabăra „roş-albaştrilor”, doar o singură absenţă, mijlocaşul Şuteu, indisponibil până la finele anului (s-a operat la menisc). „Întâlnim o echipă incomodă, care an de an a fost sus în clasament, un adversar care se agaţă de orice minge şi de orice meci. Nu avem o notă suplimentară de ambiţie pentru că întâlnim o conjudeţeană. Este un mci de campioanat, pe care-l abordăm foarte serios, ne propunem să-l câştigăm şi sper să şi reuşim”, a afirmat Călin Moldovan. De la revenirea în eşalonul terţ, în 2013, gruparea de sub Drăgana a acuzat mereu probleme în disputele cu conjudeţene, având o singură victorie (3-2, în martie 2015, cu… Industria Galda) din cele 7 întâlniri disputate cu Performanţa Ighiu, Unirea Alba Iulia şi Industria Galda.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









