Rămâi conectat

Sport

Sâmbătă, 8 iunie, pe „Cetate”, finala Cupei României, Voința Stremț – CSU Alba Iulia, și Sărbătoarea fotbalului județean 2019

Publicat

în

Sâmbătă, 8 iunie, pe Stadionul „Cetate”, festivitatea de premiere a competițiilor fotbalului amator din județ, prevăzută, înaintea finalei Cupei României, faza județeană, dintre Voința Stremț și CS Universitatea Alba Iulia (ora 18.00), pune punct stagiunii 2018-2019 în Alba, într-un mod spectaculos.

O manifestare de apreciat a Asociației Județene de Fotbal Alba, devenită deja tradiție, „Sărbătoarea fotbalului judeţean” recompensează echipele campioane la diferite paliere competiţionale, dar şi golgheterii diverselor eşaloane fotbalistice, pe arena albaiuliană strângându-se laureaţii acestui sezon, golgheterii, dar şi echipele ce s-au remarcat la capitolul sportivitate.

Dar iată programul și premiile oferite de AJF Alba, conform infomațiilor publicate pe site-ul Asociației Județene de Fotbal Alba:

Elit - Gustul Desăvârșit

Ora 16:30 – Festivitatea de premiere a echipelor participante în următoarele competiții: liga a IV-a, liga a V-a, juniori U-19 Play Off și Play Out, juniori U-17, juniori U15, juniori U-13 Play Off și Play Out, juniori U-11 Play Off și Play Out, juniori U-10, juniori U-9 și Campionatul Speranțelor „Dragoș Damian” U-8, oferindu-se următoarele premii: locul I, locul II, locul III, trofeul Fair Play la seniori și golgheteri la toate competițiile.

Cluburile sunt rugate să trimită reprezentanții (jucători și oficiali) echipei pentru a ridica premiile și să transmită numele persoanei împuternicite, pentru întocmirea procesului verbal de predare-primire.

Campioana ligii a IV-a – AFC Sportul 2015 Petrești (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii, 25 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 5);

Campioana ligii a V-a, Seria 1 – ACS Performanță și Educație prin Sport Ighiu 2004 (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii, 25 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 5);

Campioana ligii a V-a, Seria 2 – CS Universitatea Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii, 25 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 5);

Campioana juniorilor U-19 – CS Olimpia Aiud (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii, 22 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 5);

Campioana juniorilor U-17 – CSȘ Blaj (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii, 22 de tricouri și 3 mingi „Select” nr. 5);

Campioana juniorilor U-15 – LPS Sebeș sau ACS Industria Galda (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii, 22 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 5);

* Finala mare a campionatului județean U 15, dintre câștigătoare Seriei 1 LPS Sebeș și câștigătoarea Seriei a 2-a ACS Industria Galda, va avea loc sâmbătă 8 iunie 2019, pe stadionul din localitatea Galda de Jos, începând cu ora 13:00, iar finala mică va avea loc două ore mai devreme (11:00), pe același teren, între locul doi din Seria 1 AS Unirea Juniors Alba Iulia și locul doi din seria a 2-a, ACS Juniorul Aiud.

Campioana juniorilor U-13 – ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei (1 trofeu, 1 diplomă, 20 de medalii, 20 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 4);

Campioana juniorilor U-11 – AFC Unirea 1924 Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă, 20 de medalii, 20 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 4);

Campioana juniorilor U-10 – ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei (1 trofeu, 1 diplomă, 18 medalii, 18 tricouri și 3 mingi „Select” nr. 4);

Campioana juniorilor U-9- AFC Unirea 1924 Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă, 18 medalii, 18 tricouri și 3 mingi „Select” nr. 4);

Campioana Campionatului Speranțelor „Dragoș Damian” U-8 – CS Navobi Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă, 15 medalii, 15 tricouri și 3 mingi „Select” nr. 4);

Locul I, juniori U 19 – Play Out 1 – AFC Micești (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Locul I, juniori U 19 – Play Out 2 – CSȘ Blaj (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Locul I, juniori U 13 – Play Out 1 – AS Unirea Juniors Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

Locul I, juniori U 13 – Play Out 2 – CSC Fortuna Lunca Mureșului (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

Locul I, juniori U 11 – Play Out – AS Unirea Juniors Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

Juniori U 15 – Campionat Preliminar: 

Câștigătoarea seriei 1 – AFC Unirea 1924 Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Câștigătoarea seriei 2 – CSȘ Blaj (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Câștigătoarea seriei 3 – ACF Metalurgistul Cugir 1939 (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Locul II, liga a IV-a – AS Voința Stremț (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 5);

Locul II, liga a V-a, Seria 1 – CS Inter Unirea (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 5);

Locul II, liga a V-a, Seria 2 – AS Hidromecanica Șugag (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 5);

Locul II, juniori U-19 – CS Zlatna (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 5);

Locul II, juniori U-17 – ACF Metalurgistul Cugir 1939 (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 5);

Locul II, juniori U-15 – LPS Sebeș sau ACS Industria Galda (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 5);

Locul II, juniori U-13 – ACS Juniorul Aiud (1 trofeu, 1 diplomă, 20 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 4);

Locul II, juniori U-11 – ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei (1 trofeu, 1 diplomă, 20 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 4);

Locul II, juniori U-10 – ACS Juniorul Aiud (1 trofeu, 1 diplomă, 18 medalii și 2 mingi „Select” nr. 4);

Locul II, juniori U-9 – ACS Juniorul Aiud „Alb” (1 trofeu, 1 diplomă, 18 medalii și 2 mingi „Select” nr. 4);

Locul II, Campionatul Speranțelor „Dragoș Damian” U-8 – ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei (1 trofeu, 1 diplomă, 15 medalii și 2 mingi „Select” nr. 4);

Locul III, liga a IV-a – CS CIL Blaj (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 5);

Locul III, liga a V-a, Seria 1 – ACS Băgău (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 5);

Locul III, liga a V-a, Seria 2 – AS Tineretul Șona (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 5);

Locul III, juniori U-19 – CS CIL Blaj (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 5);

Locul III, juniori U-17 – AFC Unirea 1924 Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii și 1 minge „Select” nr. 5);

Locul III, juniori U-15 – AS Unirea Juniors Alba Iulia sau ACS Juniorul Aiud (1 trofeu, 1 diplomă, 22 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 5);

Locul III, juniori U-13 – AFC Unirea 1924 Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă, 20 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 4);

Locul III, juniori U-11 – ACS Juniorul Aiud (1 trofeu, 1 diplomă, 20 de medalii și 2 mingi „Select” nr. 4);

Locul III, juniori U-10 – CS Navobi Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă, 18 medalii și 1 minge „Select” nr. 4);

Locul III, juniori U-9- ACS Juniorul Aiud „Albastru” (1 trofeu, 1 diplomă, 18 medalii și 1 minge „Select” nr. 4);

Locul III, Campionatul Speranțelor „Dragoș Damian” U-8 – CSC Bistra (1 trofeu, 1 diplomă, 15 medalii și 1 minge „Select” nr. 4);

Trofeul Fair Play, liga a IV-a: CS Navobi Alba Iulia (1 trofeu, 1 diplomă și 3 mingi „Select” nr. 5);

Trofeul Fair Play, liga a V-a, Seria 1: AS Limbenii Limba (1 trofeu, 1 diplomă și 3 mingi „Select” nr. 5);

Trofeul Fair Play, liga a V-a, Seria 2: AFC Viitorul Răhău (1 trofeu, 1 diplomă și 3 mingi „Select” nr. 5);

Golgheter, liga a IV-a: Cîmpean Alin Sorin – CS Zlatna – 32 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Golgheter, liga a V-a, Seria 1: Toncian Flavius Călin – ACS Băgău – 38 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Golgheter, liga a V-a, Seria 2: Lazăr Petru – AS Hidromecanica Șugag – 31 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Golgheter, juniori U-19: Bodogae Andrei Ovidiu – CS Olimpia Aiud – 66 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Golgheter, juniori U-17: Dăscălescu Mihai Jr. – AFC Unirea 1924 Alba Iulia – 5 goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Golgheter, juniori U-15: Mateica Mihail Sebastian – ACS Viitorul Aiud – 20 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5);

Golgheter, juniori U-13: Balea Cătălin – CS Zlatna – 35 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

Golgheter, juniori U-11: Popa Dragoș – ACS Juniorul Aiud – 35 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

Golgheter, juniori U-10: Iosif Andrei Vlad – CSO Cugir – 29 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

Golgheter, juniori U-9: Ponoran David – AFC Unirea 1924 Alba Iulia – 77 de goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

Golgheter, Campionatul Speranțelor „Dragoș Damian” U-8: Sîrbu Nicolae – ACS Juniorul Aiud – 16 goluri (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 4);

După finala Cupei României va avea loc festivitatea de premiere în care vor fi acordate următoarele premii:

Câștigătoarea Cupei României, faza județeană: (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii, 25 de tricouri și 5 mingi „Select” nr. 5);

Finalista Cupei României, faza județeană: (1 trofeu, 1 diplomă, 25 de medalii și 3 mingi „Select” nr. 5);

Jucătorul Finalei Cupei României, faza județeană (1 trofeu, 1 diplomă și 1 minge „Select” nr. 5)

Arbitrii Finalei Cupei României, faza județeană (1 trofeu și 1 diplomă);

Observatorul Finalei Cupei României, faza județeană (1 trofeu și 1 diplomă).


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Sport

Albaiulianul David Manu – campion național la dublu, tenis Under 18

Publicat

în

La Campionatele Naționale individuale de vară Under 19 la tenis de câmp, organizate la Oradea de clubul CSM Oradea, în parteneriat cu Federația Română de Tenis, albaiulianul David Manu (TC Sun Alba Iulia) a devenit campion național la dublu.

Sportivul din Cetatea Marii Uniri a făcut pereche cu Cristian Marton (Dinamo București). Din pricina accdentării unul adverfsar, în turneul de dublu al băieților nu s-a disputat finala mare. Cei doi proasptă campioni naționali nu s-au aflat înaintea startului între primele 4 cupluri cotate ca favorite la adjudecarea trofeului. În primul joc s-a consemnat o victorie (6-4, 6-1) cu Dragoș Bucurescu și Adrian Constantin (ambii Dinamo București). A doua întâlnire a fost mult mai echilibrată și încărcată de suspans, împotriva perechii compuse din Dragoș Cazacu (TC Bright) și Alexandru Dumitru (Tennis Team București), o victorie cu scorul 6-3, 2-6, 10-7. În semifinale s-a înregistrat un dublu 6-3 cu Gabriel Ghețu (Dinamo) și Cristian Măgureanu (Sportiv Junior Pro Tennis), cei care eliminaseră principalii favoriți.

David Manu a participat și în competiția de dublu mixt, împreună cu Floriana Popovici (CSM Oradea), pierzând prima întâlnire disputată, scor 6-1, 4-6, 13-15, cu Ioana Cristea (Dinamo) și Vlad Roman (Viva Tenis Club). Tot în primul tur la simplu s-a consemnat înfrângerea cu Andreas Mulner (CSȘ Făgăraș), după o confruntare dramatică, scor 6-1, 3-6, 6-7 (6) împotriva principalului favorit. David Manu a împlinit 17 ani în 18 februarie și reprezintă unul dintre cei mai promițători tenismeni din noua generație. Face parte din lotul național, a cucerit multiple distincții naționale, iar primul său titul de campion național a venit la vârsta de 10 ani (dând a cucerit două medalii de aur naționale). Pe această cale, campionul național mulțumește pentru colaborare celor care-l sprijină în pregătire, Lucian și Nicoleta Nicolescu, Călin Moldovan, Mircea Socaciu și Dan Sărmășan. Anul anterior, David Manu a disputat finale la dublu la turneele internaționale de la București, Limassol (Cipru), Timișoara sau Mamaia (unde a câștigat atât la simplu, cât și la dublul la Under 16).

Elit - Gustul Desăvârșit

foto: FRT


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

“Life is Dance” Alba Iulia, rezultate de apreciat la Oradea | Nevoie de sprijin financiar, pentru deplasarea în Germania

Publicat

în

De curând, la Oradea, a avut loc competiția de dans sportiv “Exclusive Dance”, în cadrul căreia reprezentanții clubului “Life is Dance” Alba Iulia au realizat rezultate de apreciat la concursul disputat în noua sală polivalentă din municipiul bihorean, una modernă, complexă ce oferă condiții deosebite.

Ne-ar plăcea o astfel de sală și în orașul nostru, este un exemplu care poate inspiră pe cineva! Dansatorii noștri au reprezentat din nou Alba Iulia cu mândrie. Ne bucurăm să fim în top la concursurile unde suntem prezenți, să ne regăsim printre cele mai bune cluburi din țară. Pentru pregătire este nevoie de multă muncă și răbdare, dar rezultatele nu întârzie să apare atunci când pasiunea există la ambele tabere: sportivi și antrenori! Felicităm perechile noastre pentru evoluție, autodepășire, dovada zilnică de disciplină, consistență și ambiție. Rezultatele sunt doar o încununare a muncii sportiviilor, dar cel mai mult ne bucurăm să îi vedem pe acești copii, adolescenți și tineri cum își dedică viața unei pasiuni atat de frumoase ca dansul”, a declarat Bianca Ionescu-Racolța (reprezentantul “Life is Dance” Alba Iulia.

Rezultate:

Elit - Gustul Desăvârșit

*Open Basic, 6-9 ani, Latino: David Seneșan și Alexandra Furdui – locul 5;

*Open Basic, 10-11 ani, Latino: Lukas Orzeiu și Maya Urs – locul întâi;

*Open Basic, 12-13 ani, Standard: David Orzeiu și Ioana Țipțer – locul întâi;

*Open Basic, 16-18 ani,  Latino: Robert Pitea și Diana Dicu – locul 6;

*Open Latino, 16-18 ani: Mirel Moroșan și Maria Dobra – locul 4;

*Open Latino, 19-35 ani: Paul Degan și Denisa Pașca – locul doi.

În viitorul apropiat dansatorii din Cetatea Marii Uniri vor fi prezenți la alte întreceri internaționale extrem de importante, respectiv “Dance Masters” la București, respectiv o competiție în Germania, pentru ca în luna august să fie în agendă cel mai puternic concurs al anului, cu dansatori din întreaga lume, German Open Championship GOC la Sttutgart (“Life is Dance” va participa la cele mai înalte categorii WDSF Grand Prix Profesional Latin, WDSF Grandslam Adult Latin&Standard, WDSF Rising Stars Adult Latin&Standard, WDSF International Junior I și II Latin&Standard, Juvenall II Latin &Standard).

“Pe cât de important este acest concurs pentru orice dansator din lume, pe atat de mari sunt costurile pe care le implică participarea. Dacă sunt persoane dornice să sponsorizeze deplasarea acestor sportivi minunați în Germania, rugăm să contacteze antrenorii clubului Ionuț și Bianca Ionescu .Orice ajutor ar fi extraordinar în evoluția lor pe marile ringuri ale lumii”, a încheiat Bianca Ionescu-Racolța.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

Atleții de la CSȘ Blaj și Atletich Aiud, pe podium la competițiile naționale

Publicat

în

De curând, la două competiții atletice, disputate la București și Cluj-Napoca, sportivii din Alba au reușit comportări meritorii. Astfel, în capitală, la etapa întâi a Campionatului Național Under 18 (finala, când se vor decerna medalii, este prevăzută în 28-29 mai), Andreea Bogdan (CSȘ Blaj/AC “Mica Romă” Blaj) s-a clasat pe prima poziție în proba de 2000 metri obstacole, cu rezultatul 7:21 (Marta Popescu, colega sa de club, nu a mai concurat).

Timpul înregistrat de eleva antrenoarei Cristina Man este la 5 secunde de realizarea baremului de calificare la Campionatul European. De asemenea, Mihaela Blaga (CSȘ Blaj/AC “Mica Romă”), ce a terminat pe locul întâi (7:19.77), are la îndemână concursul de la Pitești, cu etapa întâi a Campionatelor Naționale de seniori, tineret și Under 18, pentru a obține calificarea la Europene în proba de 3000 metri obstacole.

La 800 de metri, Alexandra Maria Hudea (CSȘ Mediaș/ “Mica Romă” Blaj) a fost a doua (timpul 2:13.61). În proba masculină, David George Cozma (ACS Atletich Aiud, antrenor Ioana Bozdog) a terminat pe locul 5 (2:04.21), iar Bogdan Mihai Popa (LPS Alba Iulia, antrenor Ana Rodean) a încheiat pe poziția a 9-a (2:06.38). La 1500 de metri, David George Cozma (ACS Atletich Aiud) a urcat pe podium (locul trei, timpul 4:24.45). În proba de marș, 5000 de metri, Under 18, Ema Lavina Teușan (CS Unirea Alba Iulia) a încheiat pe locul 4 (29:10.99, antrenor Ana Rodean), fiind urmată de Cristina-Mihaela Ciucă (CS Unirea Alba Iulia/LSP Alba Iulia, cu timpul 29:24.24, antrenor Mihaela Vlas).

Elit - Gustul Desăvârșit

De asemenea, la Cluj-Napoca, la etapa de zonă a competițiilor, Denisa Komives (CSȘ Blaj) a terminat pe locul întâi în proba de 800 de metri pentru copile 2 (rezultatul de 2:34 fiind prima performanță națională la acest nivel), iar colega sa de club Andreea Pauletti s-a clasat pe locul al 3-lea la copile 1 pe aceeași distanță.

Foto: Marius Ionescu


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare