Reunire la Metalurgistul Cugir: un nou antrenor, Dan Mănăilă şi căutări pentru zona centrală a defensivei
În privinţa băncii tehnice, Metalurgistul Cugir a intrat într-o nouă eră, fiind instalat antrenor principal Dan Mănăilă, care luni după-amiaza a şi condus primul antrenament.
Tehnicianul arădean, fost în ultima parte a stagiunii precedente la CS Ineu a avut sub comandă la întâia şedinţă estivală de pregătire 24 de jucători, inclusiv câteva nume noi, fotbalişti aflaţi în probă. Astfel, pe lângă proaspăt veniţii V. Ignat (portar, Dinamo II) şi Necşulescu (mijlocaş, de la fosta echipă a lui Mănăilă), în curtea grupării de sub Drăgana au mai fost apărătorii I. Homei (FC Hunedoara, 22 de ani) şi P. Medeşan (Viitorul Constanţa, 21 ani). Mănăilă va folosi următoarea perioadă pentru a identifica cele mai viabile soluţii de întărire a efectivului, în condiţiile financiare stabilite de şefii clubului cugirean. „O să căutăm variante, o să studiem diverse piste şi vizăm cu preponderenţă zona centrală a defensivei, unde suntem descoperiţi în acest moment”, a declarat Mănăilă.
*7 plecări certe
Comparativ cu ediţia anterioară, divizionara terţă s-a despărţit de 7 jucători, majoritatea titulari, respectiv Tiut (FC Botoşani), I. Radu (Naţional Sebiş), A. Cîmpean (încheiere contract), Cl. Oara şi Potopea (reziliere înţelegeri), Trăşcan (FC Hunedoara) sau Schuller (revenit la Dinamo II). Cugirenii au parte săptămâna viitoare de un amical de lux, în fieful prim-divizionarei ASA Tg. Mureş (marţi, 22 iulie, ora 18.30), o ultimă repetiţie a echipei lui Falub înaintea startului Ligii 1 (sâmbătă, 26 iulie, acasă cu „U” Cluj). În luna viitoare sunt fixate alte partide teste, cu ACS Poli Timişoara şi FC Caransebeş (nou promovată în Liga a 2-a), pe 16 august la Cugir şi în 23 august în deplasare.
*Mănăilă şi-a depus dosarul la „4 The Future”
Actualul antrenor al Cugirului, Dan Mănăilă a fost unul dintre cei 131 de tehnicieni ce şi-au depus CV-uri la Federaţia Română de Fotbal, până în 28 iunie, pentru ocuparea posturilor de selecţioner la diverse reprezentative naţionalele ale României. Campania pe care FRF a lansat-o pentru găsirea celor cinci selecţioneri s-a intitulat „4 The Future”, iar aleşii au fost Doru Isac (Under 19), Andrei Spier (Under 18), Adrian Boingiu (Under 16) şi Gabriel Manolache (Under 15). Mai menţionăm că, de la părăsirea Europei Alba Iulia (finele anului 2012), Mănăilă a activat la Unirea Dej, FC Putnok (Ungaria) şi CS Ineu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]
CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic
La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]









