Remiză albă pe zăpadă…
Minus 14-15 grade Celsius şi un teren îngheţat bocnă au fost „ingredientele” întâlnirii amicale de ieri dintre FC Unirea Alba Iulia şi Gaz Metan II Mediaş (returul se va disputa sâmbătă, 5 februarie). În primul unsprezece au divizionarei secunde s-au regăsit V. Ignat – Bâlu (Voinţa Sibiu), Bărbulescu (FC Argeş), Ilea (FCM Tg Mureş), Al. Giurgiu – Cl. Oara, Selagea, Pleniceanu (liber de contract), Boboc (Farul Constanţa) – Al. Câmpeanu (Farul Constanţa), Gego (FC Silvania Şimleu Silvaniei). După pauză au mai intrat S. Mureşan, N. Stanciu, Bodolan (ACSMU Poli Iaşi), Bălaş, Al. Filip (mijlocaş central, 20 ani, Farul Constanţa), Burcea (19 ani, Nouva Mamma Mia Becicherecu Mic, mijlocaş lateral), Potopea, Vasinca, M. Oprea, Cârmaci (19 ani, mijlocaş, Nouva Mamma Mia Becicherecu Mic), F. Himcinschi, Ad. Bojin (Banatul Timişoara), Contor. N-au evoluat din motive medicale Bucurică, Schuller, Negură, M. Pistol, V. Răducanu, G. Rotaru şi G. Ivan (Victoria Brăneşti).
lContinuă căutările…
Pe lângă cei doi jucători veniţi de la echipa din Becicherecu Mic („lanternă roşie” în C5), Pană i-a mai văzut la lucru şi pe Gego, Al. Filip sau Bâlu, asupra acestora urmând să se pronunţe până la finele săptămânii. În acelaşi timp însă, I. Grozav, Iuoraş, Al. Popa, Oniga, Tănase, Gavrilă, Mercurian şi G. Croitoru (majoritatea juniori) au efectuat un antrenament separat, semn că, deocamdată nu sunt consideraţi soluţii pentru prima echipă (în curtea Unirii regăsindu-se actualmente 39 de jucători!). „Suntem în căutări în privinţa lotului, testăm jucătorii aflaţi în probe. Sunt şi alţi fotbalişti în vizorul nostru, să vedem ce rezolvăm şi în funcţie de posibilităţile clubului. O să mai vină fotbalişti, dar o să şi renunţăm la câţiva”, a caracterizat Marian Pană această perioadă de pregătire. Tehnicianul unirist speră ca Ad. Câmpeanu, Boboc şi Al. Filip (toţi Farul Constanţa) să nu întâmpine dificultăţi referitoare la venirea în Cetatea Marii Uniri.
Dan HENEGAR
Foto Dorin GALDĂU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)