Ziarul Unirea

Regionalizarea va reduce numărul bugetarilor la nivelul județelor. “Se va subţia foarte mult acest aparat funcţionaresc”

„Sunt zeci de direcţii deconcentrate la nivel de judeţe, cu mii de angajaţi, când vor trece la regiuni, aceşti angajaţi se vor diminua. Când va avea loc descentralizarea va subţia foarte mult acest aparat funcţionaresc.” Afirmațiile aparțin vicepremierului social democrat Liviu Dragnea (FOTO) și au fost făcute la un post național de televiziune.

Liderul Guvernului a precizat că regionalizarea nu presupune desfiinţarea judeţelor şi că procesul ar trebui finalizat până la sfârşitul acestui an, subliniind faptul că procesul de regionalizare va duce la reducerea numărului de bugetari din administrația locală.

ELIT

Vicepremierul a dat asigurări că Guvernul nu va ceda în faţa presiunilor, urmând a avea loc consultări cu specialiştii şi partidele, pentru a nu se ajunge la o regionalizare pe criterii etnice.

Mi-am luat un angajament care va fi demonstrat sau nu în următoarele luni. Vor fi discuţii foarte largi, intenţionez să fac un Consiliu consultativ, pentru că este un proiect foarte important şi voi chema la discuţii specialişti, partide”, a declarat Dragnea, potrivit antena3.ro.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Companiile au în vedere acordarea voucherelor de vacanță pentru bugetari. „Nu am abandonat lupta”

Președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism, Dumitru Luca a declarat că tot mai multe companii au în vedere acordarea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Aurelian 18 ianuarie 2013 at 14:53

Banuiesc, ca vor fii reduse si numarul Prefecturilor, la 6, cate una pe regiune!

biscuite 18 ianuarie 2013 at 15:23

bag mana in foc ca vor aparea noi posturi pentru bugetari…ca doar astia aduc voturile…. si banii la stat… nu noi…amaratii de la privat.

Violeta E. 18 ianuarie 2013 at 15:25

Numarul functionarilor trebuie redus drastic si la primarii. La Sebes, in 1989 erau 45 de functionari la Primarie , iar azi sunt 345 de functionari.
Este Sebesul mai bine gospodarit?

Bursuc 18 ianuarie 2013 at 15:26

Ar trebui reduse comunele, nu au bani de salari si nu face USL nimic, reduceti si comasati asta e viitorul nu superbirocratia pe care o vrea USl pt ei

Manitu 18 ianuarie 2013 at 15:51

E vorba, totusi, de 8 regiuni, stimabile!

Manitu 18 ianuarie 2013 at 15:53

Raspuns pentru Aurelian.

Aurelian 18 ianuarie 2013 at 21:16

Trebuia de fapt sa fie doar 3 regiuni, pe fostele Pricipate Romane si Transilvania!

Manitu 19 ianuarie 2013 at 9:59

Pai, daca-i asa, avem un guvernator la nivel de tara, ce ne mai trebuie noua regiuni (cate or fi ele!), nu-i asa stimabile?

Aurelian 19 ianuarie 2013 at 12:36

Pentru mine ii mult mai bine ca avem „Un guvernator”, vasal Uniunii Europene, decat un Secretar General, subordonat Moscovei!

alexandru 18 ianuarie 2013 at 17:33

totusi pdl a fost aspru criticat pentru intentia de regionalizare. sa inteleg ca acum e mai bine facuta sau cetatenii trag substante pe nas?acum nu mia mergem pana la brasov dupa un buletin de identitate?.diferenta e ca acum puterea are control aspura mass mediei si brusc totul pare bine. chiar si marirea de impozite locale s-a facut ca ceva firesc, ba la un moment dat ascultandu-l pe victor ponta cum amentinta autoritatile locale cu taiatul banilor de la centru daca numaresc impozitele am avut un sentiment de culpa.oare nu am platit pana acum un impozit prea mic? nu ar putea fi marite retroactiv? cam asa din 1990?si daca tot regionalizam ,de ce nu desfiintam judetele?care ar fi problema? dispar consiliile judetene si cam atat.ar fi o economie substantiala pentru sistemul bugetar.in plus proiectele de dezvoltare se vor face unitar, regiunea va gandi unitar, drumuri expres, cai ferate regionael, spitale regionale etc.eu presimt un esec rasunator al regionalizarii si o crestere a birocratiei prin infiintarea unor parlamente regionale si guvernatori si alte gaselnite.dar peste toate astea va trece necrutatoare criza economica.si asta s-ar putea sa dea peste cap ideile politicienilor.
ps: ce s-a ales de capitala culturala?am vazut ca mai nou liberalii fac focul in bazinul olimpic, sa fie caldut la muncitorii care asteapta bani pentru contuinuarea lucrarilor.ce s-a ales de cupru min?va primi autorizatie de mediu? cum?rosia montana?

Status Quo 18 ianuarie 2013 at 22:45

Acu regionalizarea e buna! Cand o promova Basescu astia de acum zbierau ca din gura de sarpe ca nu e bine, ca nu asa, ca nu stiu ce sau cum…

Unde-s televiziunile care la fiecare vorba a lui Basescu vomitau zile intregi tot genul de bazaconii? Ciocu mic?

Eu unul nu vad ratiunile pentru regionalizare.

Stiu ce spunea Basescu atunci insa nu mi-e clar pentru ce alte motive ar trebui facuta. Basescu se referea la accesarea de fonduri pentru proiecte la nivel de regiune.

Doar pentru a ”suprima” (vorba lu Caragiale ”m-a suprimatără”) bugetarii nu-i vad rostul. Asta se poate face si fara.

CETATEAN DIN ALBA. 19 ianuarie 2013 at 9:33

Dragi Romani , faceti orice reorganizare numai sa ne scapam de sutele de mii de bugetaristi ( soricei de birou ), pe care noi privatii trebuie sa-i platim din banii nostrii .

Ioan 20 ianuarie 2013 at 19:45

Am votat o data reducerea parlamentarilor si ne-am ales cu dublarea numărului pe care l-am votat. Ciocu mic sa nu cumva sa se dubleze aparatul birocratic în toată ţara.

andrada 19 ianuarie 2013 at 13:01

Pariez ca nu se va reduce personalul din cadru functionarilor publici, ci se va face din nou ca in 2010, cand s-a procedat la reducerea angajatilor din sectoarele cele mai nenorocite : invatamant si cultura, de care societatea romaneasca din acest moment nu mai are nevoie. (Si urmarile se vad deja)

cetatean 19 ianuarie 2013 at 13:46

Este clar, se va reorganiza administrativ-teritorial Romania si vor apare cele 8 regiuni, care pana acum nu ne-au afectat individual in mod direct,fiind regiuni de dezvoltare cu rol tehnic si statistic. Faptul ca acestea in prezent se numesc: regiunea de Nord – Est, de Sud – Vest, de Nord – Vest, de Sud, de Vest, de Sud – Est, in functie de partea tarii unde se afla va ridica probleme de intelegere pentru foarte multi, iar pentru altii motive de amuzament, daca nu vor primi si alte denumiri. Prin urmare trebuie gasita calea cea mai potrivita pentru stabilirea unor denumiri adecvate bazate pe realitati istorico-geografice caracteristice si specifice regiunilor respective. Sigur si aceste denumiri vor genera nemultumiri, discutii si interpretari, dar fara ele nu se poate. Denumirile acum si pentru viitor sunt chiar mai importante decat unde va fi resedinta de regiune, sau care sunt judetele care compun aceste regiuni.