Ziarul Unirea

Război pe strada… Păcii din Alba Iulia

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Sâmbătă spre duminică, la 10 minute după miezul nopţii, poliţiştii albaiulieni au intrat în alertă după ce au fost sesizaţi că un grup de bărbaţi aruncă cu pietre şi sparg geamurile la mai multe case de pe strada Păcii, din zona bibliotecii Batthyaneum. Până la sosirea echipajelor de poliţie, băieţii harnici distruseseră deja geamurile la şase case. A fost identificat unul dintre principalii suspecţi, în persoana lui P.C.R., în vârstă de 34 ani, din Alba Iulia. Cercetările au fost extinse, fiind identificaţi toţi suspecţii: P.C.R., în vârstă de 34 ani, P.V.D., de 29 de ani şi G.M.I., de 27 de ani, toţi trei din Alba Iulia. Aceştia, după ce au plecat de la un club din Alba Iulia, fiind sub influenţa băuturilor alcoolice, s-au apucat să spargă geamurile caselor de pe strada cu pricina, profitând de faptul că în zonă se lucrează la infrastructura rutieră iar pietre au găsit din belşug. Doi cetăţeni revoltaţi, respectiv O.Z. şi B.G.I., ambii de 40 de ani, din municipiul Alba Iulia, locatari în zonă, au ieşit în faţa imobilelor cu intenţia de a fotografia persoanele în cauză, împrejurare în care au fost loviţi de recalcitranţi, suferind leziuni corporale. De asemenea, lui O.Z. i-a fost sustras aparatul foto, în valoare de 1800 lei.
Unul dintre scandalagii, G. M. I., nu a fost găsit la domiciliu. P.C.R. şi P. V. D. au fost depistaţi şi reţinuţi, fiind prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de arestare preventivă pentru comiterea infracţiunilor de distrugere, lovire, tâlhărie şi ultraj contra bunelor moravuri. Propunerea nu a fost însuşită de instanţa de judecată, faţă de P.C.R. şi P.V.D. fiind luată măsura preventivă a obligării de a nu părăsi ţara. (N.I.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

30 Comentarii

magyar 21 iunie 2011 at 7:50

Ceea ce nu se spune (nu stiti sau va e rusine) ca unul dintre cei agresati e rectorul institutului teologic romano-catolic (deci un fel de \ gozer\) iar in \eroii\ nostrii alcoolul a trezit \puternice\ sentimente patriotice, apucandu-se sa strige sloganul atat de drag multora: Afara, afara, cu ungurii din tara!!! Ce mai, curat capitala europeana!

magyar 21 iunie 2011 at 7:52

Si o completare obligatorie: Felicitari Politiei Mun. Alba Iulia pentru profesionalismul dovedit in identificarea suspectilor!!

profesorul independent 21 iunie 2011 at 20:30

d-le magyar ține minte că în scrierea limbii române … noștri , voștri orice ar fi se scriu cu un singur i, deci nu … noștrii !!!!!
Helyes fiam, vedd figyelembe és máskor használd helyesen !!!!

[ADAUGAT de ADMIN]

ma vad nevoit sa va rog, pe cit posibil, sa comentati in limba română.

motivul „intruziunii” mele in comentariul dvs a fost expresia in limba maghiara, limba pe care nu o cunosc. Am folosit in program de traducere, si chiar daca rezultatele nu-s foarte concludente, o sa aprob totusi comentariul dvs.
Rog totusi sa-mi fie adus la cunostinta daca expresia jigneste cu ceva. nu de alta, dar nu doresc jigniri aici, pe forum. multumesc!

aci 21 iunie 2011 at 7:51

De ce nu scrieti adevarul,faptul ca a fost batut un rector romano -catolic de nationalitate maghiara si au fost sparte geamurile biblioteci Battyhaneum.Intradevar asemenea atrocitati trebuie condamnate pentru ca altereaza bunele relatii de convietuire romano-maghiara in judetul alba.

Ciprian 21 iunie 2011 at 9:03

Domnilor, din articol, nu intelegem ca ar avea vreo relevanta etnia persoanelor agresate. Daca doi oameni fara minte fac ceea ce au facut cei doi, nu inseamna ca actele lor reprezinta un atac impotriva unei etnii.Au incalcat legea si vor fi pedepsiti pentru asta. Ca acolo locuiau maghiari este irelevant.

aci 21 iunie 2011 at 10:24

Dl Ciprian.Eu consider ca dinpotriva are relevanta,pt corectitudinea informatiei si adevarului.Pt ca cand ne convine ceva scriem despre subiect mai mult decat trebuie ca in cazul Csibi,iar cand nu ne convine scriem intentionat jumatate de adevar.Deci nu trebuie nici exagerat nici minimalizat trebuie scris purul adevar.Eu personal condamn si fapta lui Csibi la fel ca si faptele celor trei .

Ciprian 21 iunie 2011 at 10:35

Poate informatia are relevanta pentru d-voastra.Pentru publicul general nu reprezinta foarte mult. Consider ca presa incearca oricum o aprindere artificiala a unui conflict intre etnii. Nu este cazul in Alba Iulia. Cum de altfel, asa ceva nu se intampla decat izolat prin unele parti ale tarii. Cred ca se poate trai foarte bine si linistit cu vecinii indiferent in ce limba isi spun rugaciunile. Cat timp „Desteapta-te Romane” ne reprezinta pe toti, imi este indiferent. Discutiile cu „autonomie teritoriala” in schimb, ma deranjeaza.Nu sunt ultra-nationalist dar imi iubesc tara.

oarecare 21 iunie 2011 at 11:18

ciprian…tu nu esti publicul general. vorbeste in numele tau…Desi vorbesti cam mult si aiurea ai dreptul asta. Dar nu vorbi in numele tuturor. Mai ales ca ideil tale sint penibile….nu cred ca majoritatea este penibila, asa cum esti tu

Ciprian 21 iunie 2011 at 11:28

Stimate domn, cat timp gandurile mele cu privire la anumite subiecte sunt expuse aici, aveti dreptul sa criticati cum credeti de cuviinta.Personal, nu ma afecteaza criticile din partea celor care sunt mult sub nivelul bunului simt si al decentei.
Nu ati reusit sa spuneti exact daca contestati tot ce am spus eu mai sus sau doar faptul ca este sau nu de interes general.
In ce ma priveste, daca pe oamenii agresati ii cheama Ion sau Csibi, nu ma intereseaza.Este important faptul ca doi agresori au fost identificati si urmeaza sa suporte pedeapsa cuvenita. Va vad foarte aprins si dornic sa instigati la ceva.Ce anume doriti?Sa creada cineva ca in Alba Iulia exista un conflict intre etnii? Daca asta doriti, nu aveti sanse.E un incident izolat, care nu are de-a face decat cu aburii de alcool si minti prea incetosate.

oarecare 21 iunie 2011 at 11:32

nu draga, vorbeam de tine asa in general…..de penibilul tau……te lafai pe net toata ziua cu idei de ganditor din buric si ai pretentia sa fii respectat. Ei bine…nu esti respectat, esti privit ca un postac obsedat sa il citeasca cineva si nu reusesti decit sa enervezi prin ifosele tale de intelectual ratat. Provoci dispret si greata

Ciprian 21 iunie 2011 at 11:38

🙂 ok. Acum, putem discuta si ceva la subiect sau v-ati format o obsesie pentru mine? Refularile d-voastra nu sunt interesante. Va bate sotia? Copilul va domina intelectual? Il doriti pe vecinul de la 3 si nu stiti cum sa il abordati? Va sugerez o vizita la un psiholog. Daca cumva dati cu pumnul in masa si/sau in tastatura, puteti trece si pe la un psihiatru. Exista tratamente. O zi placuta.

oarecare 21 iunie 2011 at 11:41

ce scrii tu doveste ce scriu eu. Si eu nu pun zimbete pentru ca esti un caz tragic. Tragic de penibil

oarecare 21 iunie 2011 at 11:20

Ministerul ungar de externe a precizat că, în ultimele zile, anumite clădiri care adăpostesc instituţii religioase au fost avariate, iar rectorul unui institut teologic şi un etnic maghiar au fost atacaţi brutal în Alba Iulia.

Incidentele contrastează puternic cu deschiderea şi cooperarea strânsă care au caracterizat relaţiile româno-ungare în ultima perioadă, a precizat Ministerul ungar de Externe.

Ministerul a salutat faptul că poliţia română i-a identificat pe autorii atacurilor.

Săptămânalul catolic maghiar Keresztalja, publicat la Cluj, a relatat luni pe site-ul său că, în cursul zilei de sâmbătă, trei huligani români aflaţi sub influenţa alcoolului au aruncat cu pietre în Institutul Teologic Romano-Catolic şi l-au bătut pe rectorul Zoltan Olah cu bâte de baseball, atunci când a încercat să-i fotografieze.

Rectorul şi-a pierdut cunoştinţa şi a fost transportat la un spital local pentru îngrijiri de urgenţă, potrivit săptămânalului, citat de agenţia ungară MTI.

gelu 21 iunie 2011 at 11:50

rog inca o data POLITIA LOCALA sa patruleze noaptea intre orele 23-01si printre blocuri ,in special la spatiile de joaca,pentru ca acolo se aduna derbedei,consuma alcool,droguri ,fac galagiesi pun la cale diferite furturi,talharii ,vezi spatiul din spatele BCR -Cetate

observator 21 iunie 2011 at 11:55

politia locala este ocupata ca nu cumva cineva sa se opuna taierii arborilor din cetate. Ce mai vreti si voi aia de la blocuri? sa aiba grija de voi? hai sictir….politia locala are grija de cei mari nu de cei care traiesc la bloc..poate sint si someri si pensionari pe acolo…de ce sa isi piarda vremea sa ii apere?

observator 21 iunie 2011 at 11:53

ce ma distreaza sunt intialele unuia dintre suspecti PCR :)…….

Unu' 21 iunie 2011 at 14:25

Niste fapte reprobabile dar fara repercursiuni grave comise in aburii alcoolului nu sunt atrocitati, cum le numesti dumneata.

Pentru atrocitati, fa referinta la Ip, Traznea si alte sate din Ardealul nostru, bestialitati comise de catre unguri impotriva romanilor: oameni jupuiti de vii, mate scoase afara, legate de stalp, cu fugarirea bietilor oameni in jurul stalpului, pana cand le ieseau toate cele afara, ochi scosi din orbite, cuie batute in cap etc. ad nauseum.

In numele pacii si a bunei coexistente va recomand un ton potolit si mult mai mult respect pentru suferintele pe care ni le-au cauzat inaintasii vostri. Agitatiile iredentiste ale liderilor maghiari dunt mult mai contraproductive decat niste pietre aruncate de catre niste idioti.

magyar 21 iunie 2011 at 14:43

Tu ai macar habar de sensul cuvantului iredentist sau vorbesti si tu ce ai auzit de la altii? Ai auzit tu vreun lider UDMR cerand ” Noi vrem sa ne unim cu tara” sau ” Despartire totala de Romania”?

Ciprian 21 iunie 2011 at 14:47

DA.

om mirat de prostie 21 iunie 2011 at 23:01

unde-aţi ajuns cu comentariile! de aici se vede prostia din capul vostru şi mentalitatea retrogradă. Aveţi-vă ca fraţii, că nu câştigaţi nimic dintr-o mentalitate rămasă undeva…în evul mediu

JIHAD 21 iunie 2011 at 15:24

Legat de articolul din ziar,daca au fost prezentate faptele distorsionat,fata de ce s-a petrecut in realitate,sau mai rau de ce s-a publicat in ziarul bozgoresc din Cluj,e rau.Lucrurile,in opinia mea ar trebuii privite obiectiv,nu subiectiv.Sint un ROMAN(nationalist) care nu vrea,decit sa traiasca in buna intelegere,cu orice fel de etnie(noi romanii am tot timpul ingaduitori si primitori cu musafirii)insa a nu se confunda ospitalitatea noastra cu prostia.Sintem buni,nu prosti si mai ales noi nu uitam ISTORIA.Daca 3 indivizi,au aruncat cu pietre in niste geamuri,nu este mare lucru,asta este,vor da socoteala ptr ce au facut.Insa daca se priveste in context etnic,avind in vedere ca cei agresati,sint bozgori,atunci lucrurile iau alta turnura.Probabil ca este bine,in ideea ca,poate merita cite o lectie ungurasii,sa nu uite ca ei sint musafirii,in aceasta tara,GAZDE sintem noi,ROMANII si cind gazda se supara,poate scoate oaspetii AFARA ptr ca se vede treaba ca li sa urcat la cap,autonomii etc..au numai besini,dar care o sa le iasa cind o sa-i scuture putin de guler ROMANII.Ne paste si nu putem sa nu observam,un nou KOSOVO si daca este asa,probabil vor murii si romani ptr tara,insa si ei(bozgorii in frunte cu lazlo tockes) o sa fie ingrasamint,ptr glia stramoseasca.Si vreau sa fac un apel,la toti ROMANII si oamenii,care vor binele ROMANIEI,indiferent de apartenenta politica sau de religie:FRATILOR TREBUIE SA FIM UNITI PTR A NU FII MURIT DEGEABA „ca prostii”TOTI INAINTASII,MOSII SI STRAMOSII NOSTRII.TRICOLORUL ROMANIEI TREBUIE,SA RAMINA ACOLO SUS PE CEL MAI INALT CATARG IN TOATE LOCALITATIILE DE PE TERITORIUL TARII=STAT,SUVERAN,INDEPENDENT,INDIVIZIBIL,ETC..Eu nu doresc decit,sa se aleaga PRAFUL SI PULBEREA DE TOTI CEI CARE VREAU RAUL ROMANIEI,SA-I MANINCE VIERMII SI CANCERUL.

magyar 21 iunie 2011 at 15:41

Vezi ca nu departe de strada unde au actionat cei trei „patrioti” mai exista un institut adecvat pentru tratarea afectiunilor de care suferi. Niste nenea si tanti in halate albe te pot scapa de multe dintre cosmarurile tale, gardurile sunt inalte, papica cat cuprinde.

margelatu 21 iunie 2011 at 15:56

-Magyar, vad ca ai monopolizat discutia si pui pumnul in gura ALTORA CARE AU ALTE OPINII DECAT ALE TALE pentru a arata superioritatea respectarii numai a …maghiarilor!
E clar pt. mine ca TU esti cel care vrei cu totdinadinsul sa iasa ceva din ast incident ! Apartii celor care saluta genul acesta de provocari ca si cel de la Sf. Gheorghe prin care un consangean de al tau l`o spanzurat pe Avram Iancu. Vreti razboi interetnic in romanimea Albei ca un fel de replica la al de la Sf gheorghe. Daca nu`l aveti il fabricati. Sa stii ca ai de seamana vant culeg intotdeauna …furtuna iar intransigentii ca tine ajung mai degraba legati ca ai violenti la …acel institut pe care il indici.

magyar 21 iunie 2011 at 18:28

Am incercat sa ridiculizez un individ care spune, citez: ” ziarul bozgoresc din Cluj….avind in vedere ca cei agresati sint bozgori……poate merita cite o lectie ungurasii….au numai besini….o sa-i scuture putin de guler ROMANII….bozgorii in frunte cu lazlo tockes o sa fie ingrasamint ptr glia stramoseasca….sa-i manance viermii si cancerul….
Acestui individ nu-i trebuie bagat pumnul in gura ci tratat urgent pentru paranoia!!!!!

JIHAD 21 iunie 2011 at 16:08

[Editat de ADMIN]

JIHAD, comentariul tau nu-ti face cinste. Tocmai de aceea, am hotarit sa-l sterg. Consider ca-ti fac un serviciu…

Pe viitor, as aprecia daca ti-ai varsa veninul in alta parte. NU de el avem nevoie aici, pe acest forum, si nici în oras.

Totodata, considera ceea ce citesti acum un ULTIM ADVERTISMENT. NU voi mai tolera de la tine astfel de comentarii.

nano 21 iunie 2011 at 15:57

–OU,oo !!

ac 21 iunie 2011 at 15:59

Se impune un alt unghi de abordare: respectivii nu au spart doar niste geamuri, la cateva case, ci geamurile de la Capela in care studenti si profesori se roaga, si isi fac anumite ore. Deci au profanat un lacas de cult. E grav! Treaba a fost clar studiata dinainte, iar ei nici nu erau atat de bauti, incat sa nu stie ce au de facut. Si i-au batut la sange pe profesori.
S-a cerut de multa vreme, un post de paza in acel punct, si daca vreti sa stiti de ce, stati intre 2-4 dimineata sa vedeti cum se iese din clubului respectiv. Primaria ar trebui sa isi puna probleme, atat pentru a asigura linistea publica , cat si securitatea bunurilor de patrimoniu, in permanent pericol. Ca romani, ar trebui sa ne impunem altfel, suntem in secolul XXI.

caragiale 21 iunie 2011 at 20:28

acesta este pe de o parte rezultatul aprobarii unui club in cetatea Alba Iulia iar pe de alta parte rezultatul indobitoricii unor retardati.
Daca infractorii astia faceau asa ceva unor romani si erau arestati, toti ar fi aplaudat. Acum, pentru ca unele victime sint maghiari unii ii apara. Jalnic

om mirat de prostie 21 iunie 2011 at 23:03

fraţilor, v-aţi dat drumul la paranoia !

fair play 22 iunie 2011 at 18:45

i-am vazut pe acesti oameni consumand sambata de la ora 18 – 23 cel putin 3 lazi de bere , erau atat de beti incat daca treceau pe langa casele lor ar fi spart si acolo geamurile , iar daca ar fi iesit frati de ai lor sa-i opreasca iar fi batut si pe ei !!!… deci nici vorba de scandal etnic !!!!!!!!!!!!!!!!!!