Potrivit ultimelor date centralizate de Direcția Regională de Statistică Alba, rata şomajului (determinată prin raportarea numărului şomerilor la populaţia activă civilă la 1 ianuarie 2012) a fost în luna octombrie 2013 de 8,0%, faţă de 5,6% în luna septembrie 2013 şi 6,8% în luna octombrie 2012.
Numărul şomerilor înregistraţi la sfârşitul lunii octombrie 2013 în judeţul Alba a fost de 14313 persoane (reprezentând 2,9% din şomerii înregistraţi pe total ţară), mai mare cu 4307 persoane (+43,0%) faţă de luna anterioară şi cu 2613 persoane (+22,3%) comparativ cu luna octombrie 2012. Femeile reprezentau la această dată 48,9% din numărul total al şomerilor.
La nivelul județului Alba rata șomajului era în luna octombrie mai mare cu 3 procente decât media națională de 5%.
Judeţul nostru, cu o rată a şomajului de 8,0%, se situează pe locul 8 în clasamentul judeţelor ordonate descrescător, cele mai mari valori ale ratei şomajului fiind înregistrate în judeţele: Teleorman (10,1%), Mehedinţi (10,1%), Galaţi (9,1%), Dolj (9,0%), Buzău (8,7%), Vaslui (8,7%), Gorj (8,3%).
Numărul şomerilor neindemnizaţi a fost de 9988 persoane (69,8% din total şomeri), mai mare cu 3975 persoane (+66,1%) faţă de luna anterioară şi cu 2652 persoane (36,2%) decât în luna octombrie 2012.
Numărul şomerilor aflaţi în plată a fost de 4325 persoane (30,2% din numărul total al şomerilor), în creştere cu 332 persoane (+8,3%) faţă de luna septembrie 2013 şi în scădere cu 39 persoane (-0,9%) faţă de luna octombrie 2012.
Cel mai mare număr de şomeri înregistrat în luna octombrie 2013 la Agenţia Judeţeană de Ocupare a Forţei de Muncă Alba a fost în oraşele: Alba Iulia (1318 persoane), Blaj (1100 persoane), Aiud (1086 persoane), Sebeş (1088 persoane), Ocna Mureş (748 persoane), Cugir (600 persoane), Câmpeni (298 persoane), Zlatna (297 persoane), iar dintre comune se remarcă cu cel mai mare număr de şomeri înregistraţi comunele: Jidvei (721 persoane), Bistra (378 persoane), Cetatea de Baltă (312 persoane), Ighiu (300 persoane), Roşia Montană (248 persoane), Albac (235 persoane), Scărişoara (225 persoane), Şona (210 persoane), Săsciori (202 persoane), Unirea (191 persoane), Lupşa (182 persoane), Câlnic (176 persoane), Crăciunelu de Jos (168 persoane), Avram Iancu (165 persoane), Valea Lungă (165 persoane).
7 Comentarii
8% OFICIAL !
In realitate rata somajului este mult mai mare. In cifrele oficiale nu sant prinsi decat cei care beneficiaza de ajutor de somaj. In rata reala sant cuprinsi si cei care nu mai beneficiaza de ajutor de somaj si cei care nu au beneficiat niciodata de ajutor de somaj.
Rata reala trece linistit de 10 sau chiar 15%
adevarat ar trebui sa mentioneze jurnalistii asta … la fel ca rata inflatiei pe care o anunta guvernul care in realitate e tripla preturile la unele produse se dubeaza de la un an la altul iar ei anunta o rata a inflatiei ……
daca proiectul minier de la Rosia Montana nu se va face Alba va fi printre judete cu cei mai multi someri.
De aceea o investitie majora cum e cea de la Rosia Montana ar putea salva zona prin miile de locuri de munca pe care le creeaza. Ar putea aduce bunastare nu numai oamenilor din zona ci si judetului intreg si chiar tarii intregi prin beneficiile directe si indirecte ce s-ar putea propaga.
Economia Romaniei ar avea numai de castigat de pe urma unei investitii cu e cea propusa la Rosia Montana.
ar putea sa se faca iar minerit si numai pentru investitii si profit ca tot ar fi avantajos
Si judetul Alba o sa ajunga pe podium, asta daca Proiectul Minier nu va demara! Acele locuri de munca vor disparea si oamenii probabil o sa plece prin alte parti in cautarea unui loc de munca. Trist, dar daca conducatorii nostri nu stiu ce mai bun pentru noi, pentru tara….
nici aici n-aveti hodina postaci RMWC??? scrie undeva in articol de Rosia Montana??? Mars la articolele unde scrie de Rosia Montana, sclavilor. SI mai schimbati-va textele ca pute dupa voi a postaci tradatori de tara!
tot va creste daca nu se iau masuri prin care sa genereze locuri de munca cum ar fi repornirea mineritului
Comentariile sunt oprite