Protest spontan al angajaților Finanțelor publice din Alba. Inspectorii fiscali cer anularea preavizelor

Un protest spontan a izbucnit astăzi la sediul Administrației Județene a Finanțelor Alba, chiar în ziua în care Maria Iacob, directorul instituției, își sărbătorește ziua de naștere.

Mai precis, angajații din cadrul fostului Serviciu de Inspecție Fiscală din cadrul instituției au întrerupt lucrul în jurul orelor 13.00 și au ieșit în fața instituției unde au stat circa 10-15 minute, solicitând să li se anuleze prezvizele și să nu mai dea examene pentru ocuparea posturilor vacante scoase la concurs în urma reorganizării ANAF. În cadrul serviciului de control amintit, condus de fostul director Cornel Suciu și care desfășoară fosta activitate de inspecție fiscală, sunt încadrați 94 de salariați, dintre care 86 au primit preavize de concediere.

După ce, timp de 20 de minute, protestatarii au purtat discuții cu conducerea Administrației Județene a Finanțelor Alba, la care au participat directorul executiv Maria Iacob și directorii adjuncți Petru Turtă (Administrarea Veniturilor Statului) și Cornel Suciu (Serviciul Inspecție Fiscală), angajații și-au reluat lucrul.

Inspectorillor fiscali, care cer anularea preavizelor și să nu mai dea examene pentru a-și putea păstra slujbele, li s-a explicat de către șefii Finanțelor Publice din Alba că nu au nicio putere în acest sens, după ce în urma Hotărârii de Guvern 520, DGFP Alba a devenit o administrație județeană fără personalitate juridică, subordonată Direcției Regionale Brașov. Driectorul executiv, Maria Iacob, a transmis însă conducerii ANAF, solicitările protestatarilor.

Practic, în acest moment, circa 5 posturi dintre cele 94 existente în cadrul fostului serviciu de control fiscal vor dispărea, fapt ce va conduce implicit la pierderea locurilor de muncă a cel puțin 5 inspectori fiscali. Angajaților le este însă teamă că persoane din alte județe, care țin de Regionala de la Brașov, vor veni și vor ocupa posturile ce urmează să fie scoase la concurs.

Cornel Suciu, directorul departamentului în cadrul căruia își desfășoară activitatea protestatarii, a declarat pentru ziarul „Unirea” că, din nefericire, singurul lucru care le-a mai rămas de făcut colegilor săi este să se apuce de învățat pentru a-și spori șansele să ocupe în continuare un post în cadrul instituției. Toți angajații vor fi evaluați până în data de 25 august, de la 1 septembrie, urmând să fie finalizat procesul de reorganizare.

Odată cu transformarea DGFP Alba în administrație județeană subordonată Direcției Regionale Brașov, instituția și-a pierdut personalitatea juridică și prin urmare contul bancar, devenind dependentă de Brașov chiar și pentru asigurarea unor nevoi minime, precum hârtia pentru imprimantă. Din 7 secretare, care înregistrau până acum volumul mare de documente, vor mai rămâne doar două. Aceeași situație se regăsește și cazul șoferilor instituției, care din 7 vor rămâne 2. Cele 7 servicii de control fiscal care funcționau în cadrul DGFP Alba au fost reorganizate în 3 (două pentru persoane juridice și unul pentru persoane fizice.)

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

24 Comentarii

traseist 12 august 2013 at 15:28

Multumim din inima PARTIDULUI USL! La mai multe locuri de munca!

Carcotasul 13 august 2013 at 23:41

Maria Simedru, menajera marelui poponar Sañedru, ii cunva si ea pe lista celor cu preaviz? Ce se face acum Mihailescu, fara consultant superior(de chimie), si cum se va descurca cu detergentii, pe care ii foloseste, sa isi spele imaginea, de anii de puscarie(cu suspendare), ca a luat ca mita o garsoniera in Cluj?

gogu 12 august 2013 at 15:34

Pai nu ziceau toti pe la tv , ” stati linistiti ca posturile sunt in acelasi numar ca si pina acum”?Au uitat sa zica ca s-a mai format o administratie la „regiune” care a luat posturile taiate din judete, si care evident n-are nicio rteaba. Acelasi lucru la Vama. Evazionisti acu-i momentu ca toate „organele”-s moarte, Vama, Garda, Fisc tot.

Iulia 12 august 2013 at 15:36

Cati angajati de la control din celelalte judete care alcatuiesc regiunea Brasov au primit preavize?

cetatean 12 august 2013 at 16:10

Ce bine imi pare CA ATI LUAT TEAPA – voi VOTANTI USL !!!!
La cat mai multe va DORIM ca sa simtiti ca doare !

matahala 12 august 2013 at 17:51

eu nu int votant USL—-sunt votant ANTI PDL…..si asa a fost majoritatea.

si nu este nici o teapa,mai tolomacule….Ani de zile au intrat in somaj sute de mii de angajati de la firme private si nu le-a plans nimeni de mila. Nu le-a pasat de ei. Nimanui. Nici macar celor care acum se lupta sa-si anuleze preavizele.

si mai trepanatule, mai trotineta ce esti. Tu esti teapa, tu si PDL-ul tau care a nenorocit tara. Voi va bucurati ca prostii atunci cand credeti ca este ceva rau. Voi traiti cu raul si pentru rau. Daca in tara asta va fi vreodata bine, voi o sa fiti tristi. Pentru ca nu ati stiut decat sa distrugeti, sa aduceti nenorocire, bai lacustelor…..

Vai de capul vostru de criminali…..

Nici macar nu ai o remuscare pentru faptul ca Alba Iulia a fost nenrocita de pedelisti. Care conduc orasul de 23 de ani si l-au transformat in ruina economica. Demolatorilor….ati vandut orasul la fier vechi

cl 12 august 2013 at 19:28

tovarasu matahala, sa stii ca boul cel mai mare este cel care voteaza contra. iti spun si de ce. tu votezi contra pentru ca esti rupt de realitate si nu ai nicio idee, de asta acum aplauzi toate masurile propuse de guvernul boc si puse in practica de guvernul ponta (intr-o maniera mult mai dura).

@cl 12 august 2013 at 20:44

N-o sa inteleaga niciodata ce-i spui pentru ca nu poate. Se exprima in limbaj de Antena3, ce asteptari ai? Iti pierzi vremea!

Plici ! 12 august 2013 at 21:43

@@cl – ba desteptii lu’ tata, tocmai m-am intors din Delta si pe undeva pe la Harsova, un localnic isi indemna magarul sa plece (la drum) strigandu-i „mana ba” ! Ce-ar fi sa manati si voi ?!! Chiar nu v-ati prins ca lumea voastra portocalie a apus ? Mai aveti acum tupeul si nesimtirea sa mai pomeniti de guvernul boc ? Dincolo de anumite epitete, unde nu are dreptate cel care semneaza „matahala” ?

Status-Quo 12 august 2013 at 22:22

Asa?! Si cu cine ai votat atunci?

gogu 13 august 2013 at 9:13

@matahala si @plici-Aveti mare dreptate ca pdl-ul a distrus tara in stransa colaborare cu alti TEPARI precum tovarasii ilici,bombonel,vodcaroiu,tericeanu,dinu paturica,motanel felix si multi altii ce acum sunt in randul marii uniuni ce conduce tara spre prapastie.Multumim din inima trompetistilor de la haznaua 3 si nemuritorilor conducatori uslinosi.Amin!

gigi 13 august 2013 at 18:12

aveți-vă ca frații că dacă nu v. ., ….g alții!

Claudiu 12 august 2013 at 16:18

Si asta-i doar prima etapa. Este reorganizarea. Urmeaza restructurarea, mai prin toamna incolo, doar declaratiile au fost cat se poate de clare.

Evaziun 12 august 2013 at 16:53

La cat personal colcaie prin Administratiile financiare, ( si pe ce salarii !) preavizele sunt bine venite ! Bravo USL !

Dan 14 august 2013 at 2:48

Asa este, o gramada de agramati si absolventi de facultati fantoma care stau cu fundu’n scaun si nu fac mai nimic, dar in schimb primesc salarii mai bune decat ale occidentalilor. Chiar la Alba buluc de mocani parveniti prin birouri, cu case si masini de sute/zeci de mii de euro. Asa cum dracu’ sa nu stai in tara daca ai de unde suge? Bine ca stau medicii si profesorii pe salarii de rahat. Cum zicea bunaoara Dinescu…Romania, tara de (p)acat…

Status-Quo 12 august 2013 at 22:21

”Un protest spontan a izbucnit astăzi la sediul Administrației Județene a Finanțelor Alba, chiar în ziua în care Maria Iacob, directorul instituției, își sărbătorește ziua de naștere.”

Ai sa-mi trag palme! Taman de ziua doamnei??? Cata lipsa de respect ma frate!

pamfil 13 august 2013 at 0:19

acesti hotii care au protestat au pe langa servici cel putin 2 firme pe numele rudelor.ALOOO DNA !!!!!!!!

Gica Contra 13 august 2013 at 1:16

Imi place ca sefii nu dau testare , ei au dreptul sa opteze fara, ca sunt cazuti din cer nu din cur de muiere !

michelangelo 13 august 2013 at 1:22

hai la munca nu la intins mana lipitorilor ca sincer nu faceti altceva decat sa sugeti si sa sugeti. toti ar trebui sa aveti 10 ani firme private cu cel putin 5 angajati inainte de a putea sa va angajati la stat pentru a putea vedea ce inseamna sa fii privat si dupa aceea sa veniti in control sugacilor.

mancatias 13 august 2013 at 9:10

interesante toate comentariile-ele arata ca desi toti cei care au iesit in strada au votat ”impotriva” cuiva nu ”pentru cineva sau pentru ceva” nu au inteles esenta; inca isi mai justifica ”esecele” cu cat de rai au fost cei de dinainte, incapabili sa vada ca au inlaturat ceva rau cu ceva profund rau; dar, totusi, reducerea numarului de bugetari in general si a celor cu salarii babane in special, e socialmente utila, chiar daca e o masura luata de cei de acum si propusa de cei de pana acum; si daca boc a vrut ceva, s-a dezvoltat Piata cu dogarii ei-acum cand acel ceva se aplica, toti (inca) adormitzii in cuget, tac mucles, sau se fac ca protesteaza.

Florina 13 august 2013 at 9:42

Li frica ca le sparg gastile si tra sa plece plictisitii care tin contabilitatea la yeci de firme da sed cu cwru pe scaun de la noua la tri !

a 13 august 2013 at 16:47

daca s- ar pune si camere la examen ar fi super si corectarea lucrarilor in alte regiuni

???? 14 august 2013 at 10:02

Din 10 persoane luate la intimplare de pe strada si intrebate daca le pasa de soarta celor de la finante, nu o sa gasiti nici macar una care sa solidarizeze cu ei ! Si asta pt nota de superioritate si servilism pe care au impuso in toti acesti ani in relatia cu cei jecmaniti prin tot felul de taxe, impozite si mai ales scarba si acreala de la ghiseele lor.

maria 14 august 2013 at 18:10

Ma rog la ce serveau 7 soferi la Finante ? Am fost odata pe la finante cu o problema, si tot intrand in birouri cred ca am ajuns in biroul soferilor, erau 4 barbati, care stateau pe net, citeau ziarele si erau mori de plictiseala. Decat asa, nu mai bine ii trimitem la munca sa nu se mai plictiseasca prin birouri. Iar cucoanele de la finante le vezi zilnic la cumparaturi in timpul programului, cand ar trebui sa deserveasca cetateanul. O adunatura de inculte arogante. Ar trebui sa mearga la privat. Sa vada cum e sa alergi dupa clienti ca sa faci bani sa poti sa le platesti lor la impozite. Nu sa stai si sa-ti vina salarul bun fara batai de cap.