// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Propunerile PNL pentru alegerile din 2019: Ludovic Orban – premier și Klaus Iohannis – președinte

Consiliul Naţional al PNL a validat, duminică, propunerea ca liderul liberalilor, Ludovic Orban, să fie propus de partid pentru funcţia de prim-ministru, în vreme ce Klaus Iohannis, candidat la funcţia de preşedinte al României pentru alegerile din 2019.

Pentru propunerea de prim-ministru al PNL a candidat şi Viorel Cataramă.

Propunerea de desemnare a lui Klaus Iohannis drept candidat la funcţia de preşedinte din partea PNL a fost votată favorabil de 793 de liberali, 24 de voturi fiind nule.

Orban a fost desemnat candidat al PNL pentru funcţia de premier cu 685 de voturi „pentru”. Cataramă a înregistrat 113 de voturi „pentru”. De asemenea, au fost înregistrate 23 de voturi nule.

Sursa Agerpres

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

19 Răspunsuri la Propunerile PNL pentru alegerile din 2019: Ludovic Orban – premier și Klaus Iohannis – președinte

  1. Alegator 12.03.2018 la 11:42

    Sunt un anti- PSD, natura mea ca om, dar nu suport nici Ciuma-Portocalie si in concluzie daca merg la vot votez ALDE, iar daca nu o sa-mi mai placa nici ALDE, decat sa votez PNL, prefer sa nu merg la vot!

  2. Cetatean 12.03.2018 la 11:44

    Adevarul asta este, daca nu ar mai fi variante de votat in tara asta, decat PNL, CORECT zis, mai bine nu votam decat sa dam votul PNL-PDL-ciuma portocalie!

  3. Cetateanul 12.03.2018 la 11:49

    Nu suport PSD si sunt un anti-Ciuma Rosie, dar daca nu as mai avea cu cine vota in tara asta si singurul partid pe liste ar fi actualul PNL(PDL), atunci as alege varianta SĂ NU VOTEZ!!

  4. Om simplu 12.03.2018 la 11:52

    Bine zis, decat sa votam ciuma portocalie, daca nu avem alta varianta, mai bine sa nu votam decat sa dam tara pe mana mafiei PDL.

  5. Ion 12.03.2018 la 11:54

    Decat sa votam ciuma portocalie, daca nu avem alta varianta, mai bine sa nu votam ca sa nu dam tara pe mana mafiei PDL.

  6. ionică 12.03.2018 la 12:22

    eu pun ștampila pe toți…..așa îmi anuliază votul..dar știu că nu-l fură nuci un partid !!!!!

  7. psd victorios 12.03.2018 la 12:57

    Omul simplu(cetatean, alegator, Ionul cel de toate zilele) ne anunta ca este anti-psd, dar decat sa voteze cu pnl-pd, mai bine nu merge la vot. Si asa castiga tot psd-ul, demonstrand ca anti-psdismul unora nu e altceva decat un psd-ism mascat..

  8. Alegator 12.03.2018 la 13:45

    „psd victorios”, eu am zis ca daca ALDE ramane la fel, si nu o va lua pe calea PNL sau PSD, o sa-i votez in detrimentului mizerabilului PNL, mizerabil fiindca s-a otravit cu ciuma portocalie. Iar daca ALDE ma v-a dezamagii, prefer sa nu merg la vot.
    NU AS PUTEA MERGE LA VOT SA VOTEZ CIUMA PORTOCALIE!! Mai bine sa voteze altii PSD decat sa votez eu PNL- ciuma portocalie!

  9. P 12.03.2018 la 13:58

    Orban premier? Poate in Ungaria :))

  10. apoliticul 12.03.2018 la 15:39

    Un betiv cu cel putin 2 dosare penale premier ?
    Pai nu spunea Johannis ca nu va numi niciodata premier un penal ?
    Sau daca e din curtea lor nu se pune ?

  11. Schneider 12.03.2018 la 16:34

    Jalnică situație!Nici unul nu-i bun de nimic. Ne-am bătut joc de valorile din țara asta!Ăștia nu-s lideri.

  12. @Alegator cu umor 12.03.2018 la 16:46

    Dai dovada de umor involuntar cand spui ca nu votezi pnl-pd (ciuma portocalie), dar votezi alde( un partid de stransura al „drojdiei” scurse de la psd,pnl,pd,pmp etc), partid aflat la remorca psd si care face politica psd-ista.

    • Io 13.03.2018 la 8:46

      Si PNL-UL cum e? infestat de ciuma portocalie, s-a transformat dntr-un partid istoric intr-un partid ciumat pe care nu-las vota nici dacă ar fi singurul pe listă si as avea pusca la cap!
      PNL e plin de scursuri pdl-iste pe care, culmea, le promovează!

  13. pedelistul ...liberal 12.03.2018 la 18:49

    In nici un caz ! Orbetele e…omu` fara printzipuri ! Ca….n-are de nici-unele !!! Cat despre sas, sper ca romanilor le-a venit mintea cea de pe urma, concluzionand ca Presedintele trebuie NEAPARAT sa fie un roman, care-si iubeste tara si poporu`, nu Germanica, America, Francia si….Portocalia ! Adica pe oricine , in afara de propria tara si popor ! Punct !

    • psd-istul alde-ist 13.03.2018 la 10:33

      Imagineaza-ti cum ar fi fost Romania condusa de Puie Monta(„mandru ca sunt roman!”), dottore in plagiat, cel care nu rata nici un concediu prin Florida,Acapulco, Zidul chinezesc, Soci, Istambul(unde-sii oblojea sanatatea, ca nu era prost s-o faca in tara; deh, romanul patriot, nu?) si cum reactiona el la tragedii ca acelea din Apuseni, Munte Negru, cel cu elicopterul de la Constanta, clubul Colectiv in capitala etc..Apoi cei 11 mii mp de teren in buricul Bucurestiului dati lui Erdogan pt cea mai mare moschee din Europa. Numai patriotism si dragoste de romani a dovedit(sanchi!) ca avea in el.

  14. s22 12.03.2018 la 21:41

    Viitor luminos o sa aiba tara noastra cu un betzivan trubadur pe post de premier si un falsificator de acte presedinte. Traiasca STATUL DE DREPT !!!

  15. spetsnaz 13.03.2018 la 4:13

    Alooo,…Nenea Sasalauuu,….mason grad 33,…cu ce te-ai impus tu,….ca prezidente ??? Nu ca,altii ar fi mai buni !!! Voi politicieni romani,santeti bun intr-un singur sens,…in fata plutoanelor de executie !!! Tuuu,…balbait,molâu,etc….in afara de excursii,insotit cu fata de securist,…nu ai alte realizari !!! Se termina mandatul…..si gataaa,…ghiozdanul si la Jilava. Romania lucrului bine facut ??? Meriti linsatttt…si asta intr-un caz fericit !!!

  16. spitz-ass 13.03.2018 la 10:42

    Noroc cu „nenea sasalaul”ca avem cele mai bune relatii din istorie cu SUA. Americanii au trupe aici sa ne apere de necazuri de genul celor din Ucraina, ne ajuta sa reformam si sa dotam armata tarii. Avem relatii bune cu Germania, cel mai mare partener comercial al Romaniei. Si asta datorita „sasalaului”, ca daca ar fi fost Ponta sau Dragnea nu-i baga nimeni in seama. Poate doar politia, asa cum a patit Dragnea care-i urmarit pt spalare de bani in Brazilia.

  17. Eu 15.03.2018 la 0:42

    Ce mare branza avem cu germania?Le cumparam toate harburile de vw-gas?Cu ghermania care ne-a ocupat de 2 ori?Asta e o rusine,nu o realizare.