Sport

Propunerea campioanei Volei Alba Blaj a fost adoptată de FRV: modificări majore în voleiul feminin în campionatul viitor! Fără limită la numărul jucătoarelor străine, apar „turneul învingătoarelor” şi „turneul învinselor”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Volei Alba Blaj campioana 1Volei Alba Blaj, câştigătoarea ultimelor două titluri de campioană în România la volei feminin va participa în campionatul intern viitor după alte reguli decât cele ce au funcţionat până la finele sezonului 2015-2016.

În urma şedinţei de astăzi de la Federaţia Română de Volei s-au luat decizii importante în ceea ce priveşte desfăşurarea competiţiilor voleibalistice, propunerile venind dintre echipa din „Mica Romă”. Astfel se dă liber la „stranieri”, lucru care va duce implicit la reducerea financiară a contractelor voleibaliştilor din România (stagiunea încheiată s-a mers pe formatul şase străini şi şase români în lot). “Suntem într-o ţară europeană, în care nu-şi are rostul limitarea numpărului de jucătoare în funcţie de cetăţenie. România are un campionat puternic în care îşi vor găsi locul jucătoarele de valoare atât românce cât şi străine. La valori egale financiar, sunt convins că cluburile vor prefera jucătoarele din ţară. Această decizie va crea un echilibru între cererea şi oferta din campionatul României, pentru că nu va mai exista o supralicitaţie din partea primelor 4-5 cluburi, pentru cele 14-15 jucătoare române de valoare, acum piaţa fiind liberă”, a declarat preşedintele Sergiu Ştefănescu.

În plus, după încheierea sezonului regulat, nu se va mai purcede la sistemul eliminatoriu (1-4 sau 2-3), cu semifinale şi finală, mergându-se pe continuarea campionatului (la fel ca la fotbal, în acest sezon, cu „play-off” şi „play-out”), după principiul „fiecare cu fiecare”, dar fără a se înjumătăţi punctele. Astfel, în partea a doua a sezonului, primele şase clasate se vor bate pentru titlu şi prezenţa în competiţiile europene în „turneul învingătoarelor”, iar ultimele şase echipe din ierarhie se vor lupta pentru evitarea retrogradării în „turneul invinselor”.

Prin această decizie a modificării campionatului, toate echipele vor fi interesate să joace până la final, mai ales că sezoanele trecute parcă nici nu mai conta ce realizai în sezonul regulat. S-a echilibrat şi balanţa în privinţa jocurilor oficiale, ajungându-se ca fiecare echipă participantă în prima ligă să dispute câte 32 de meciuri”, a mai precizat Sergiu Ştefănescu.

În 8 octombrie 2016, Blajul va debuta acasă cu CSM Bucureşti, în viitoarea ediţie, iar în Cupa României campioana va juca cu învingătoarea dintre SCMU Craiova şi SCM Piteşti.

 

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul

Ioana Oprean

Publicat

în

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]

Citește mai mult

Sport

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi.  „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]

Citește mai mult