Primul Revelion sărbătorit în Cetatea Alba Carolina, restaurată
În jur de 3000 de albaiulieni au sărbătorit trecerea dintre ani în Piața Cetății Alba Carolina (fostul parc Custoza) și pe pietonala Mihai Viteazul, dintre Poarta a III-a și Poarta a V-a. Manifestarea a fost deschisă de Primarul Municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, care a numărat, împreună cu albaiulienii prezenți, secundele până la începutul Noului An. Cu acest prilej Mircea Hava care tocmai a devenit bunic, a adresat locuitorilor municipiului urarea ”La mulți ani!” și a profitat de moment pentru a-i ura și nepoțelului său, Alexandru, aceeași dorință de bine.
Citește și: Mesaje de Anul Nou. Urari de Anul Nou. Felicitari de Anul nou. Mesaje de Revelion. SMS de Anul Nou
Pentru că tot e vorba despre o cetate construită atunci când Transilvania se afla sub sub regimul austriac, muzica ce a acompaniat evenimentul a fost valsul vienez. Unii dintre albaiulieni, cuprinși de farmecul muzicii și al momentului, au valsat pe muzica lui Johann Strauss.
Momentul culminant l-a reprezentat focul de artificii cu care deja albaiulienii s-au obișnuit, care, în ciuda ceții dese, a fost admirat de cei prezenți, reușind să smulgă exclamații de apreciere.
Citește și: Mesaje de Sărbători • Urări de Sărbători • Felicitări de Sărbători • SMS de Sărbători
Așa cum ne-am obișnuit, pe lângă Primarul Mircea Hava, au ales să petreacă momentul trecerii dintre ani în Piața Cetății, alături de albaiulieni și alte oficialități sau politicieni: Paul Voicu, viceprimar, Dorin Nistor, Florin Roman, vicepreședinte Consiliul Județean, Ioan Florea, Alexandru Pereș, etc.
[nggallery id=969]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)