Primarul din Ciugud, comuna cu cea mai mare absorbție de fonduri europene din țară, reales cu un procent de 85%
Primarul din Ciugud, comuna cu cea mai mare absorbție de fonduri europene din România, Gheorghe Damian (PSD), a câștigat detașat un al V-lea mandat consecutiv. Acesta a anunțat, într-un mesaj postat pe o rețea de socializare, că în urma alegerilor de duminică a obținut un procent de 85 la sută din voturile alegătorilor.
”85% dintre cetățenii care și-au exercitat dreptul de vot mi-au încredințat un nou mandat de primar și, în același timp, mi-au dat binecuvântarea de a duce mai departe misiunea pe care am început-o acum 16 ani. Oricât ar fi fost de previzibil, rezultatul m-a emoționat. Dincolo de cifre și statistici, dincolo de faptul că, în condițiile în care mulți au fost plecați din localitate, am înregistrat o prezență foarte mare la vot, de 75% din numărul total al alegătorilor, scrutinul de ieri a confirmat legătura puternică dintre comunitate și noi, cei care suntem aleșii ei (…) Am obținut, împreună cu echipa mea de consilieri, 9 mandate de consilier local din totalul celor 11, iar asta înseamnă că programul meu, al nostru, este și al cetățenilor din comuna Ciugud”, a spus Gheorghe Damian într-un mesaj postat luni pe o rețea de socializare.
Referitor la planurile sale de viitor, edilul a menționat că acestea sunt ”pe măsura rezultatelor spectaculoase” pe care comuna le-a avut în ultimii ani, dorința fiind de a menține Ciugudul ”pe primul loc, spre bucuria și mândria tuturor cetățenilor ei”.
Tot în mesajul postat pe rețeaua de socializare, social-democratul le-a mulțumit atât celor care l-au votat, cât și celor care nu l-au votat.
”Tuturor celor care ne-au votat ieri, le mulțumesc din suflet. Într-un fel, votul lor a fost un premiu, pentru visele în care am îndrăznit să credem, pentru toate piedicile pe care le-am depășit cu succes de-a lungul timpul. Le mulțumesc și celor care nu ne-au votat, cu promisiunea fermă că, în viitorul apropiat, obiectivul nostru va fi să aflăm ce își doresc ei pentru comuna noastră și să includem dorințele lor în acțiunile noastre. Comunitatea noastră este una puternică, iar ceea ce ne leagă e, în primul rând, dragostea pentru comuna noastră, datorită căreia mergem întotdeauna, demni, înainte. Împreună”, a spus Damian.
Ciugud este comuna din România cu cea mai mare rată de absorbție a fondurilor europene, fiind atrase, din 2007, peste 20 de milioane de euro, ceea ce înseamnă, potrivit edilului, bugetul acestei localități pe 150 de ani. În urmă cu patru ani, Gheorghe Damian a fost votat de 87% dintre alegători.(A.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]









