Polițiștii locali din Alba Iulia vor primi normă de hrană – câte 720 de lei în plus, pe lună, la salar

Începând din această lună, polițiștii locali din Alba Iulia vor primi câte 720 de lei în plus la salar, sumă ce reprezintă norma de hrană plătită conform OUG nr. 65/2014 care prevede că, începând cu data de 1 ianuarie 2015, autoritățile administrației publice locale pot acorda acești bani, în limita bugetului aprobat, prin hotărâre de Consiliu Local.

politia-localaProiectul de hotărâre se află pe Ordinea de zi a ședinței CL Alba Iulia din data de 30 ianuarie a.c. și a fost inițiat de primarul municipiului, Mircea Hava care precizează: ”Motivarea este una foarte simplă și fundamentată întrucât natura muncii depuse și complexitatea activităților generează efort fizic și psihic prelungit, fapt pentru care angajaților poliției locale trebuie să li se asigure o hrană corespunzătoare, în raport cu eforturile de puse în procesul de instruire și de îndeplinire a misiunilor, condițiilor de mediu și alți factori specifici, în aceleași condiții acordate structurilor îndreptățite să beneficieze de o asemenea compensație”.

ELIT

Banii vor fi acordați de la bugetul local, iar suma lunară poate să fie mai mică dacă persoana care o primește a fost în concediu medical, concediu fără plată sau concediu de studii.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Misterul comorii găsite la groapa de gunoi de un bărbat din Alba: Cum a fost ascuns aurul de teama comuniştilor

Poveste demnă de un scenariu de film pentru o familie din Aiud care încearcă de circa trei ani să recupereze… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

37 Comentarii

Horea 23 ianuarie 2015 at 17:50

Câte 720 de lei în plus la salar?

Păi „plusul” lor e aproape cat salariul meu!

Politistul 23 ianuarie 2015 at 20:51

Si cam ce faci tu pentru salaru ala?

Status-Quo 23 ianuarie 2015 at 21:22

Militianu’ tot militian!
Ia zi-ne tu, eminenta ta, cat iei si ce faci pentru ei?

Politistul 23 ianuarie 2015 at 22:18

Iaca nu-ti zic. Sunteti majoritatea niste invidiosi.

corseu 23 ianuarie 2015 at 18:01

nu vi se pare cam exagerata suma domnule HAVA,pai uni nu mananca acasa de 300 le pe luna ..iar ei mananca la servici de 720 lei..nu vi se pare absurd si cam mult?!

nelu 23 ianuarie 2015 at 18:07

Ce fac de banii astia?

nelu 23 ianuarie 2015 at 18:41

Din banii nostri.rusine.

mda 23 ianuarie 2015 at 18:57

720 de lei impozitabili!

Gabriel 24 ianuarie 2015 at 11:40

Norma de hrana nu se impoziteaza , la fel ca la armata 🙂

laura 23 ianuarie 2015 at 19:03

F bine…si asa au niste salarii f mici si fac aceeasi munca ca cei de la ipj care au atatea drepturi…

gigi 23 ianuarie 2015 at 19:41

Ce munca?
Cand le-am atras atentia ca un individ face intoarceri cu masina pe zapada pe la amiaza in jurul statuii lul Mihai Viteazul mi-au intors spatele spunandu-mi ca nu e in zona lor de patrulare.
Daca suni la dispeceratul lor sa anunti ceva, iti raspund sec ca vor trimite un echipaj…dar acel echipaj nu vine nici dupa o ora.
Vezi in orasul asta masini parcate pe trotuar, pe treceri de pietoni, pe spatii verzi, pe locurile pentru handicapati si inafara de cativa fraieri cu masini rablagite, nu dau nici o amenda.
Intr-o zi au lipit o amenda pe parbrizul unei masini parcate pe pista de biciclete de pe b-dul Transilvaniei (banda speciala de pe pietonal, nu caricatura aia de dunga alba din parcare) doar dupa ce au fost inconjurati de pietonii enervati ca nu vor sa ia nici o masura.
Peste tot vezi asa zisi iubitori de patrpede scotandu-si cainii sa-si faca treburile pe trotuare si spatii verzi, orasul e inecat in excremente de caini, dar ei nu vad nimic. in schimb, amendeaza copiii care se dau cu bicicletele prin parc.
Au tot felul de chioscuri si chiosculete prin cetate unde stau inghesuiti noaptea si motaie iar in timpul asta vandalii taie la propriu bucati din statuile din bronz puse in cetate sau sparg panourile de informare….
Si ar mai fi multe alte exemple.
La ce activitate au, cred ca ar merita penalizari peste penalizari sau chiar desfiintarea.

laura 23 ianuarie 2015 at 19:21

Ca sa faci asa ceva –Trebue sa ai o economie in floare ??? sau, maresti taxele la cei ce trag la jug –din doua una — Mie mi se pare cam exagerata suma ,fiindca multi traiesc la nivelul de 600 lei lunar– nimeni nu te forteaza sa fi militian iar fiecare meserie i-si are riscul ei –nu-ti place ??incerci altceva -period.

laura 23 ianuarie 2015 at 19:38

daca avem in vedere ca acesti asa zisi domni, nu depun nici un efort considerabil. La ce naiba li se cuvine un salariu minim in plus ? Unii sunt asa de grasi, incit nici nu pot fugi dupa in fractori ! Le dam hrana in plus ca sa ce ? Ca sa fie si mai adiposi ? Rusinoasa treaba, avind in vedere ca sunt destule persoane care castiga pe luna mai putini bani decat acesti mancatori de bani publici ! Daca am scapa macar de masinile parcate aiurea si care incurca circulatia, daca am scapa de hotii de buzunare, daca am scapa de cei care arunca pe jos gunoaie, am putea avea unele mici motive sa recompensam acesti mancatori de bani publici. Totusi, cata vreme nici unul dintre aceste aspecte nu este rezolvat, cine isi permite sa recompenseze asa ceva, din banii tuturor ? Daca o singura poza surprinsa de catre cetateni va dovedi ca aceste personaje nu isi fac datoria, este de acord primaria se renunte la aceste recompense nemeritate ?

gheorghe 23 ianuarie 2015 at 20:01

pai laura draga , daca tu ai impresia ca politistii locali fac aceeasi munca cu cei de la ipj ori esti proasta ori nu crezi in Dumnezeu

un istoric 23 ianuarie 2015 at 20:03

Io zic, politaii grasi si burtosi sa plece acasa, au deja varsta la care nu mai fac fata si nici nu mai sunt motivati. E timpul sa lasati loc tinerilor si sa fie bine instruiti si evaluati! Succes!

Daniel 23 ianuarie 2015 at 20:11

Un inspector din Primarie cu studii superioare (nu Spiru Haret sau 1 Aprilie) , castiga cat norma de hrana a unui politist local. Nu e vorba de invidie sau de eterna problema a romanilor cu capra vecinului, dar imi pun serioase intrebari asupra seriozitatii si competentei cu care este guvernata aceasta tara !

cineva 23 ianuarie 2015 at 20:52

Cata rautate

eu 23 ianuarie 2015 at 21:10

Ala din primarie joaca solitar…dar agentu nu sre sambata si duminca si nici sarbatori…..si are minimu plus norma asta ajung la un salr decent..de 1500 avand in vedere ca dau amenzi si isi scot leafa

Jandarmul 23 ianuarie 2015 at 21:11

Oameni buni ! Atat timp cat isi fac treaba eu zic ca este ok….Problema este ca doar 30-40% dintre ei corespund profilului,si chiar daca nu au o scoala de politie sau militara (desi peste tot sunt angajati fara scoala)incearca sa-si faca treaba.
Stiu unii dintre ei care merg in Spania la capsuni ,in concediu neplatit ,sa mai faca un ban…..
Problema este ca sunt manipulati de cei din primarie……
Si ca sa inchei dau un exemplu :daca parcheaza aiurea un om de afaceri,interlop sau politician,nu cred ca o sa se aleaga cu o amenda sau macar un avertisment pentru asta.Orasul este mic si toti se cunosc intre ei…..

Weekend fain sa aveti !!!

eu 23 ianuarie 2015 at 21:13

Politia nationala are 3000 …..dar pe ei nu ii plagem sau alti care freaca menta din administratie…va las sunteti invidiosi pe ei:))

Balea Calin 23 ianuarie 2015 at 21:14

Oare de ce prima reactie este una negativa foarte bine ca primesc acei bani doar au nevoie sa manance acesti oameni. Sa li-i dea si lor dar si altor angajati

eu 23 ianuarie 2015 at 21:23

Aici sunt de acord cu Calin…..sa le taie la aia cu salari peste 2000 ce freaca menta..cine stii pe unde:)) eu sunt de parere ca merita poltia locala

Gaboru' de noapte 23 ianuarie 2015 at 21:24

Nu știu ce salarii au oamenii ăia care lucrează la Poliția Locală … probabil foarte mici… este de acceptat să primească ceva în plus, în primul rând prin prisma faptului că sunt atât de batjocoriți de toată lumea cu toate că uneori încearcă să își facă bine datoria … Problema este că nu știu de multe ori să își facă datoria, cu siguranță nu cunosc legile și nici cum să le aplice, de cele mai multe ori dau dovadă de incompetență. Este adevărat că nici legislația nu le permite prea multe. Încă de la început consider că le-a fost atribuit eronat numele de „POLIȚIA”, iar sumele de bani care li se adaugă salariilor puteau fi direcționate spre cursuri și pregătiri care le-ar crește prestanța, iar apoi, dacă sunt rezultate, să fie recompensați prin creșteri salariale. Sincer, eu nu văd care este rolul Poliției Locale în Alba Iulia, și nu am auzit de activități de succes pe care ei să le fii făcut împotriva criminalității. Persoanele care te sancționează că ai parcat pe trotuar ar trebui să se numească polițiști locali???

eu 23 ianuarie 2015 at 21:33

Ma politia locala este in slujba cetatenului nu la diicot..sau criminalistica…ei au legea 61 ceva din circulatie si hcl….si majoritatea au cursuri se formaee de 3 luni instruire uni intradevar sunt incapabili nu este padure fara uscaturii dar sunt limitati in lege…dar sa fc servici cu politia romana si aia sa rada de ei ca stau pe salar de 700…totusi suntem intr-o tara europeana

ion 23 ianuarie 2015 at 21:52

sa le dea de mancare mai mult ca unor oameni obisnuiti ca militenii trebuie sa se lupte cu cersetorii si consuma mai multe calorii decat sapatorii de santuri. ei sapa la comanda in orice li se ordona.

sabin 23 ianuarie 2015 at 23:52

ba , sa le dea cat vor ei . da macar de ar fi angajat macar „oameni” cu 12 clase , ca unii de prin militia locala nu stiu nici sa vorbeasca sau sa scrie . Habar nu au de legi si nici atributiile nu si le cunosc . Jenant pt acest oras . Consuma banuu public .

ionut 24 ianuarie 2015 at 1:21

Niste jeguri! Cica efort fizic si psihic, si is vai de ei. Numa batrani si analfabeti cu aere pe ei ca is „pilele” lu’ Hava! Si altii saracii debea se pot descurca de la o luna la alta. Mi-i mila de saracii oameni:|. Nu stiu pana unde poate sa mai mearga toata smecheria asta din ” Alba” si din toata tara. Suntem ai nimanui! Ar trebuii sa ne facem ascultati..

ilie 24 ianuarie 2015 at 10:03

in toate orasele din tara s-a acordat norma de hrana.cei de la paza nu primesc.

MLG 24 ianuarie 2015 at 10:33

Super, hai sa incurajam toti elevii sa sara peste bac & facultate si sa intre in politia locala! Se castiga mai bine decat in multe domenii unde se cere scoala si pregatire! Si nici nu faci nimic, freci menta toata ziua, nu esti in stare de nimic!
Multumim municipalitatii pentru irosirea banului public (inca odata)! Ma simt mult mai in siguranta acum!

John 24 ianuarie 2015 at 11:04

Ce treaba jegoasa …. astia care is niste analfabeti aroganti si care umba prin parcuri sa amendeze cetatenii care mananca samanta si arunca chisocuri pe jos iau norma de hrana 720 + salar cat or avea ei . Un medic la inceputul carierei ia 1500 de lei din care iti mai trage statul asta jegos vreo 400 de lei pt cas pt mama dracu de taxe . si aia chiar muncesc si au facut 6 ani de facultate ft grea si sunt tratati cu curu!!!!!!! tara de jegosi. Hai sa ne facem cu totii comunitari ca se plateste bine si nu trebuie sa ne spetim !

Gabriel 24 ianuarie 2015 at 11:49

Ba nu mai dati stiri despre salarii si sporuri ale diferitelor categorii de salariati ca innebuneste lumea ….mai bine ati da stiri si ati face dezbateri pe probleme ce trebuie rezolvate de catre politia comunitara, astfel incat sa determinati oamenii sa si faca treaba nu sa facem discutii cat trebuie sa ia fiecare dupa munca lui ! cred ca daca o luam asa 80% dintre salariati nu si merita banii! problema e cum facem sa meritam fiecare macar 80% din banii pe care ii primim!

Horea 24 ianuarie 2015 at 16:57

Doriti un exemplu concret referitor le EFICIENTA politistilor locali?

Cautati pe Google „sa-radem-cu-jandarmii-de-ziua-micii-uniri” (nu pot sa dau adresa exacta; nu-mi lasa comentariul).

Vali 24 ianuarie 2015 at 20:56

Foarte tare filmuletul!
Turmentatul le-a dat o lectie de neputinta.

cugir 24 ianuarie 2015 at 17:47

adevarul este ca depun mult efort…….astia la cat dorm in masini traiesc 1000 de ani ca broasca testoasa…..si sa nu zic d interventii………incompetenta se trage din lipsa de pregatire profesionala asa ca domnilor invatati si voi ce e ala un cod penal macar atat ca va maresc astia leafa care nu o meritati nici macar cat aveti acum

Danila Prepeleac 24 ianuarie 2015 at 19:11

Intrebare pt invidiosi:Care e nivelul studiilor unui portar de la urmatoarele instituti:Tribunal, Parchet, Arhive Nationale, Curtea de conturi si ANAF? Datorita studiilor au 2500 ron ( net )

Prometeu 25 ianuarie 2015 at 2:02

Rusinos! Toata ziua se plimba cu fundurile prin oras si clansoneaza ca idiotii. Dau amenzi aiurea si sparg seminte in timp ce completeaza procesul verbal. Desfintarea politiei locale!

Prometeu 25 ianuarie 2015 at 2:06

Mai ramane doar sa le mareasca leafa la politistii care stau toata ziua la crajma colegului lor (Yes) cu berea in bot si inotand prin piscina. 😉