Ziarul Unirea

Poliţiştii, bătaia de joc a Guvernului Băsescu – Boc!

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

În opinia Partidului Conservator Alba, poliţiştii din România au ajuns bătaia de joc a actualului guvern. Aproape 10.000 de angajaţi ai Ministerului de Interne urmează să fie disponibilizaţi în perioada următoare, după ce Guvernul Băsescu-Boc le-a redus salariile cu 25 la sută şi le-a tăiat norma de hrană. Şi mojicia guvernanţilor nu se opreşte aici! Conducerea Inspectoratului General de Poliţie i-a avertizat pe inspectorii şefi că, atunci când vor concedia subalternii, nu trebuie să  se gândească la copiii subordonaţilor, ci la propriii copii. Trebuie să amintim că Ministerul Administraţiei şi Internelor le mai pregăteşte o lovitură poliţiştilor: şapte zile de concediu neplătit, pentru a face economie în sistem. Dacă mai spunem şi că absolvenţii şcolilor de poliţie vor intra direct în şomaj, ne dăm seama că ţara noastră se confruntă cu o situaţie fără precedent. Se pare că pentru actualii guvernanţi siguranţa cetăţeanului nu mai reprezintă nimic, la fel cum nici poporul român nu mai contează.
ing. Gheorghe FENEŞER preşedintele Partidului Conservator, Filiala Judeţeană Alba

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

12 Comentarii

Dorin 28 iunie 2011 at 6:38

De ce nu va intrebati , unde isi duc viata politistii locali din Alba Iulia , ca nu-i vezi pe bulevardele Transilvaniei si Revolutiei , care mustesc de cersetori agresivi adusi din judet ( mai ales tigani din Blaj ) de catre personaje – intreprinzatori escroci ? Va ganditi doar la voturile politistilor , nu si la siguranta cetatenilor din strada .Partid de 2 bani !

xxxxx 28 iunie 2011 at 6:55

de ce ai treaba cu \Locali\care isi fac treaba destul pt cei 600 de lei pe care ii iau ca salar?

alexandru 28 iunie 2011 at 9:32

600 de lei pe saptamana probabil si fara ore de noapte.stim si noi sa citim o hotarare de consiliu local care stabileste drepturile politistiilor locali.si daca ar fi dupa munca cam 600 ron brut ar merita.oricum exista si motivatia de a pleca de la stat si de a deschide o afacere proprie, sau de a se angaja la o firma privata cu salariu muuult mai mare. nu va tine nimeni legati de scaune. astept cu interes demisii in masa din institutiile publice… de ce tineti cu dintii de drepturile alea amarate pe care le aveti, pofiti in mediul privat la munca si profit.va amintesc ca exista institutia juridica a demisiei sau a lichidarii la zi.nu e cazul sa iti spun ca in alba masinil stau pe trotuar si pietonii pe carosabil,nu e cazul sa iti spun de urletele tineriilor in seara de pe marile bulevarde, de driftingurile cu masinile prin giratorii.nu e cazu sa iti spun ca sunteti toti angajati pe pile si ca ati asudat la examenele de admitere ….si mai ales nu e cazul sa iti spun ca nu trebuie sa va considerati politisti adevarati pentru ca nu sunteti politisti adevarati…doar dupa ce terminati cursurile la i cuza puteti cere salarii… succesuri.

Adrian 28 iunie 2011 at 7:03

RECTIFICARE! In opinia lui Dan Constantinescu, ca Partidul poporului nu are opinie, are doar figuranti!

doru 28 iunie 2011 at 7:17

dorine cred ca faci parte din serviciile secrete si incerci sa arunci cu noroi ca si cei care au aruncat cu caschetele,sau esti unu din cei care au lucrat la politia locala?

Dorin 28 iunie 2011 at 8:58

Cred ca dta chiar lucrezi la Politia Locala , si in loc sa fi pe strada , stai pe net in birou ;intrebarea era : ce cauta cersetorii pe bulevardele principale din Alba Iulia , si de ce nu actioneaza politia , iar dta , fentezi ,i ii tragi cu serviciile secrete si cu caschetele 🙂 ; apropos , spune-i colegului d-tale -xxxxx ,sa nu mai minta in legatura cu salariul de 600 RON , si raspunde la intrebarea celor care te platesc !

Ghita ai fost melitian... 28 iunie 2011 at 10:55

Nea Feneser Ghita vezi ca-i fost melitian la economic si plangi bresla…dar de sefii ce au ajuns doctori,cu salarii secrete,cu prime si sporuri de excewlenta,merit,de conducere,etc,etc si astea le cam i-au doar sefii si pupicuristii lor….Deci mai lasa ,,jelea,,ca unii ar trebui sa fie ca-n bancurile padurarilor ce ur mau sa fie restructurati si aduce-au ei bani de acasa…..Cam ciocu mic cu sefimea ,nu le mai plange de mila ca restructurarea militienilor din politie nu a avut loc !

nervosu 28 iunie 2011 at 11:18

cine esti tuu mai fraiere de dorin de vorb asa tu stii ca sint la pol locala angajati care iau pe luna 480 de ron de ce nu te angajezi tu sa lucrezi la pol locala sa vezi cum este sa lucrezi cu oamenii pe strada ptr banii astia sa stii ca in hcl daca stii ce inseamna asta nu se scrie salarul care il iei asa ca nu mai vorbi ce nu stii

Dorin 28 iunie 2011 at 13:35

Bine mai , deci , tu daca iei 480 RON/luna (pentruca ti-ai bagat rate de vreo 1000 RON ),crezi ca esti scutit de lucru si poti sa te joci pe calculator in birou pana se termina tura ta ? Dar nici-unul dintre voi nu raspunde la intrbarea :CE FACETI CU CERSETORII AGASANTI ?(mai ales ,cu tiganii adusi aproape zilnic din Blaj la Alba Iulia ) ; de vina este seful vostru , ca nu va controleaza , si va tine cum tine cloca puii pe langa ea ! Asta-i problema , eu nu mai vreau sa fiu `fraier`,cum ma numesti , si sa te platesc .Ori iti faci treaba , ori ,daca nu-ti convine , pleaca din politie . , ca daca nu-ti convine salariul , inseamna ca faci cumva rost de bani in plus, de undeva .

nicolae 28 iunie 2011 at 20:11

Citind acest articol ma intreb din nou ce rol au partidele politice,pentru ce lupta politicienii ,cine sunt defapt cei ce fac politica in aceasta tara,sincer sa fiu ,domnule Feneser,personal nu va cunosc,Feneser,in Alba am auzit ceva pe la pcr,la judet inainte de 89,deci sa intelegeti ca personal nu pot comenta nimic la adresa dv.,dar referitor la articol sunt foarte asa….daca este adevarat ca ati fost militean atinci inteleg dece va agitati,dar eu ca simplu cetatean am cu totul alta parere,din intamplare ma aflam in 86 intr-un birou al militiei Bucuresti ,la mese 7 militieni stateau cu bratele incrucisate ,unul m-a insotit (trimis de un superior)la un depozit de alimente a militiei,cum pe vremea respectiva la noi nu se prea gasea de mancare am ramas surprins ce am vazut acolo,de unde se aprovizionau militienii,banuiesc ,ati fost acolo,o alta chestiune ce m-a impresionat a fost cum un militean ,in Alba interoga un biet taran al acuza ca taiase un vitel, dar va rog sa-mi spuneti voi militienii cata carne de vitel cumparati de la cantina pcr,de la ferma Blandiana,in 87 mi s-a furat o bicicleta ,dar militia nu mi-a gasit-o nici astazi,in 89 de la sediul militiei Alba au plecat la Cugir camioane cu militieni sa innabuse inceputil revoltei, dupa 90 am fost amendat de radar ca aveam 61 in loc de 60 km la ora un prieten a fost inselat de o banda de excroci cu o suma de 10000,de euro(a facut credit la banca,plateste si acuma rate,apropo daca cineva de la politie citeste acest articol vreau ajutor,sa cerceteze cazul ,pentru recuperarea sumei,va pot spune ca e implicat un consilier de la primaria Bucuresti) la vremea respectiva am solicitat unui politist o camera ascunsa ,sa pot dovedi,dar nu mi-a dat,unui vecin i-a fost furat di curte fier,materiale,a chemat politia,i-au raspuns ca nu au probe…..v-am dat doar cateva ex.pe care un simplu cetatean le-a avut cu militia si cu politia,deci parerea mea nu mi-o puteti schimba domnule Feneser.Am umblat putin prin Europa dar asa agresivitate din partea politistilor nu am antalnit ,niciunde ,sunt needucati ,stau doar la panda,intr-un cuvant nu prea sunt utili societatii,sa nu mai vorbim de facilitatile materiale pe care le au,fosti dv. colegi s-au pensionat tineri,ordonante consistente,pensii mari acum profeseaza avocatuta,diverse functii bine platite,au masini de zeci de mi de euro,ce ziceti de Baco, Staicu…..deci sa inteleg ca in Romania se face politica pentru a cere drepturi pentru aceasta clasa sociala,nu v-am auzit cerand sa fie marita pensia celor care au lucrat la CAP,care au produs carnea si laptele cu care s-a platit datoria externa care in 89 era O ,voipoliticienii de azi unde ati dus tara,care este datoria externa a tarii,cine o va plati,dupa rezultatele pe care le aveti ar trebui sa va fie rusine,plecati capul,cereti scuze poporului plecati,si cu politia ….cu jumatate efectiv,oameni seriosi,eu cred ca ar fi mai mult decat suficient…….

reddnex 28 iunie 2011 at 20:18

adevarul ca nici legislatia nu ajuta prea mult un politist in lupta cu cesetorii……….

judecatorul i zice sa plateasca amenda si el zice ca are doar izmenele de pe el……ADEVARAT fiind…….))))

EU 28 iunie 2011 at 21:10

Nu inteleg unde bate autorul articolului. Daca incearca sa trezeasca compasiunea romanilor pentru politisti, mai bine si-ar ocupa timpul cu lucruri cu sanse mai mari de reusita, de exemplu sa joace la 6/49.