Politica şantajului dusă de PDL
Pe fondul neîncrederii pe care electoratul o are în actualul partid de guvernământ şi al apropierii viitoarei campanii, PDL recurge tot mai mult la o politică a şantajului. În lipsa unor elite, excepţie făcând câteva persoane, acest partid încearcă să racoleze oameni cu capital de imagine, chiar din rândurile opoziţiei. Primii vizaţi sunt cei „datori” PDL-ului pentru funcţiile de conducere pe care le ocupă în anumite structuri. În acest context se înscrie trecerea în barca puterii a social democraţilor Nicolae Conţan şi Camelia Dumitrean. Nu ne miră schimbarea de macaz a celei din urmă, a cărei atitudine politică duplicitară era foarte bine cunoscută, la fel cum era şi susţinerea în funcţia de Director al Colegiului Tehnic „I.D. Lăzărescu” de care se bucura din partea PDL. Regretabil este gestul lui Nicolae Conţan, care a schimbat carnetul roşu de partid cu cel portocaliu pentru a-şi putea menţine postul de director al UMC, până în 2012 când se pregăteşte de pensionare. Şi spunem că este regretabil, deoarece Nicolae Conţan a reprezentat, până de curând, social-democraţia în Cugir, fiind pentru o lungă perioadă membru în conducerea PSD Cugir şi chiar preşedinte al acestei organizaţii.
Dincolo de lipsa de consecvenţă, de principii şi ideologii, trecerea în barca puterii a acestui „PSD-ist convins” aduce în discuţie maniera şantajistă a PDL de a face politică. Profitând de controlul pe care îl au ca partid de guvernământ, PDL Cugir transformă politica locală într-un iarmaroc, în care ei cumpără, iar alţii se vând. Din păcate pentru ei, tot ce era de vândut s-a vândut, iar plecarea de la PSD a celor doi face ca USL să poată funcţiona şi la nivelul oraşului. O construcţie politică viabilă între liberali şi social democraţi nu putea fi realizată cu oameni aserviţi PDL-ului ca Nicolae Conţan şi Camelia Dumitrean, care acţionau la comanda acestui partid, datorită funcţiilor deţinute. (Biroul de presă al PNL Cugir)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)