Ziarul Unirea

Performanţa a preluat şefia!

lPerformanţa Alba Iulia – CS Ocna Mureş 1-0 (1-0): Ov. Turuş (43). Profitând de remiza contracandidatelor, trupa lui Sorin Mărginean a preluat şefia; lArieşul Apuseni Baia de Arieş – Perla Jidvei 3-0 (la „masa verde”); lFC Cugir – Cuprirom Abrud 5-0 (0-0): Gruian (61), I. Marcu (71, 82, 84), Al. Duţă (88); lEuropa Alba Iulia – CSO Cugir 1-1 (0-0): G. Jurcă (79)/ Mihu (46); lOlimpia Aiud – Metalul Aiud 0-3 (0-1): Duminică (23), Ov. Popa (78, 83). În derbyul aiudean noul antrenor al gazdelor, Cristian Biro nu a putut stopa a 8-a victorie consecutivă a Metalului; lMureşul Oarda de Jos – Rapid CFR Teiuş 0-2 (0-1): Dreghiciu (22), Cerghedean (81, penalty); lViitorul Sântimbru – Dalia Sport Daia Română 2-1 (0-1): Bratima (56, penalty), Pisoiu (90+1)/ Mihalache (34); lRecolta Galda de Jos – Viitorul Unirea 1-5 (0-2): Lupean (80, autogol)/ N. Popa (2, 38), Fl. Mihalache (48), A. Gabor (56), E. Şandru (90+2). Lungu (Recolta Galda de Jos) a ratat un penalty în minutul 65.
CLASAMENT
1. PERFORMANŢA    24        18        2        4        69-28        56      +20
2. CSO Cugir        24        16        7        1        77-25        55      +19
3. Europa A. Iulia        24        17        3        4        63-17        54      +18
4. FC Cugir            24        13        5        6        81-36        44        +8
5. Dalia Sport Daia    24        11        6        7        38-31        39        +3
6. Viitorul Sântimbru     24        11        5        8        55-40        38        +2
7. CS Ocna Mureş    24        11        4        9        48-38        37        +1
8. Metalul Aiud        24        11        2        11        34-53        35         -1
9. Cuprirom Abrud    24        9        5        10        37-42        32         -4
10. Viitorul Unirea    24        8        5        11        57-67        29         -7
11. Mureşul Oarda    24        8        4        12        33-48        28         -8
12. Arieşul Apuseni    24        8        3        13        46-68        27         -9
13. Rapid Teiuş        24        7        5        12        45-54        26       -10
14. Olimpia Aiud        24        6        2        16        22-53        20       -16
15. Recolta Galda    24        5        2        17        20-69        17       -19
lPerla Jidvei a fost exclusă din campionat pentru două neprezentări
Etapa a 25-a: ljoi, 28 aprilie, ora 17.00: Rapid CFR Teiuş – Olimpia Aiud (în tur, 0-1); lsâmbătă, 30 aprilie, ora 11.30: Cuprirom Abrud – Arieşul Apuseni Baia de Arieş (2-3); lsâmbătă, 30 aprilie, ora 17.00: Viitorul Unirea – Viitorul Sântimbru (1-5), Metalul Aiud – Europa Alba Iulia (1-9), CSO Cugir – FC Cugir (4-2), Recolta Galda de Jos – Performanţa Alba Iulia (0-5); lduminică, 1 mai, ora 17.00: Dalia Sport Daia – Mureşul Oarda de Jos (1-1), Perla Jidvei – CS Ocna Mureş 0-3 (la „masa verde”).

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

În barajul de salvare: CS Ocna Mureș și Industria Galda

CS Ocna Mureș și Industria Galda de Jos și-au aflat adversarii din barajele de menținere/ promovare, ce vor avea loc… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

Adrian 27 aprilie 2011 at 10:13

…destul de slabut derbyul de la Drambar,Europa destul de emotiva,impinsa usor de la spate de arbitri,au avut totusi marile ocazii,Cugirul a stiut sa profite de gafa lui Lasc….rezultat echitabil

mister h 27 aprilie 2011 at 11:15

auzi la domnu ca echitabil?sa profite de gafa lu Lasc…..pai eu cred ca ai fost la al meci ma omule,nici o ocazie subliniez nici o ocazie pentru CSO si tu zici echitabil…pai EUROPA a avut 5 ocazi clare de gol 2 in prima repriza,dar asa e e echitabil dupa parerea ta.te joci cu cuvintele si nu le cunosti insemnatatea.sau nu ai o viziune clara asupra jocului de fotbal…

george 27 aprilie 2011 at 13:57

mister h iti curge din gura. acum cateva zile super vedetele de la europa au fost la meci oarda – cso au tras concluzia ca sunt praf cei de la cso. a urmat meciul direct desfasurat pe un teren cat livingul meu, meci in care arbitru fluiera orice contact pt europa ceea ce era de asteptat. si sa nu se puna la indoiala obiectivismul meu europa a dominat, logic pt o echipa gazda dar si cso a mai avut si alte ocazii.

anonim!!!! 27 aprilie 2011 at 15:14

ba nu va mai certati ca tot metalu aiud ii cea mai tare echipa .Hai metalu urmeaza a 9 victori consecutiva.BvBv baietiii.

pavel 27 aprilie 2011 at 15:35

imi pun viata la pariu ca o sa castige europa cu 1-0 la metalu

calin 27 aprilie 2011 at 15:53

Iara o victorie superba la scor a echipei Viitorul Unirea si iara cel mai bun jucator al campionatului Nicolae Popa a marcat 2goluri superbe..

PsTT 27 aprilie 2011 at 17:49

Daca livigul tau are 95/65 atunci esti barosan prietene george. Urmareste te rog pe cele din:ighiu,santimbru ,unirea etc.Iar pentru cultura ta generala, limitele sunt omologate pt liga a 2-a conform ROAF.Sune-ne si noua la ce ocazii ale cso te-ai uitat si in ce minut ca sa le vedem si noi pe caseta,daca nu reusesti cu placere iti oferim caseta cadou si poate observi si cotul aplicat de SUVAINA pt cartonas rosu in prima repriza dar noi nu comentam.Cat despre super vedete sa sti ca sunt jucatori cu valoare si mult bun simt .La buna vedere!

george 27 aprilie 2011 at 18:16

pt pstt … ai uitat cum se laudau vedetele de la europa pe forumuri si peste tot unde apucau ca ce buni sunt ei, ca-s praf astia de la cso etc. ai uitat ca ati trantit meciul in cel mai josnic mod posibil cu fc cugir, ai uitat ca ati trantit meciu la abrud si-a dat portaru un autogol de cascadori rasului(nu incepe acum ca a fost 0-4 ca toata lumea stie ce a fost), ai uitat ca hulea sau cum il cheama de la sintimbru era recidivist, si tot el a lovit si cei de la cso erau la prima abatare dar ati avut grija sa ia tot dan adrian 9 etape suspendare si 2 etape suspendat terenu sa joace prin gradini cu fc-u etc etc. dar intr-adevar am vazut super fotbalisti la unirea la meciu cu fc abia alergau pe teren. PS etapa viitoare o sa aveti grija sa se termine bine meciul dintre cso si fc si la voi cum zicea cineva mai sus bag mana-n foc pt scoru cu metalu 0-1. clasic,epic

gege 3 mai 2011 at 10:17

george sa nu uitam de meciul celor de la europa la ocna mures care a fost prelungit pana a dat europa gol…… in asemenea conditii oricine poate fi jucator de fotbal care se lupta sa promoveze.

metalul 27 aprilie 2011 at 20:03

Metalul va juca meciul cu europa doar pe teren,nu uitati ca in tur a fost cea mai categoric infrangere a metalului,si vrem sa ne razbunam,vrem sa incurcam europa si speram in a 9-a victorie sau macar un egal….Hai Metalul

Le are cu..... 27 aprilie 2011 at 20:46

M-am dus sa vad cum joaca Oarda cu Teiusul si a fost un meci slabut.Ordenii au jucat de la inceput cu Cristi Orian (oare nu putea fi acordeonist din Buc……ca era mai bun)ca fundas central in locul lui Bibotean si daca n-a mai jucat de mult a gafat la o degajare….si 1-0.A intrat in repriza a doua si Festeu care si el nu mai intrase de 1-2 ani si unul de la teius aproape de el a tras spre poarta si Festeu era cu mana pe langa corp fara a avea intentie de hent (teiusanul era la mica distanta de Festeu)si cand mingea l-a lovit pe Festeu teiusenii au strigat,,hent,,si centralul fricos ….a puso pe var. ca Teiuisul are om in conducerea judetului….N-am nimic cu Lancranjan dar a fost in acest meci teiusan !

Teius_city 28 aprilie 2011 at 13:14

Prietene „Le are cu…”, teiusanu` de care zici se afla la cel putin 7 m de Festeu care se afla cu cotu` la 90 grade si nici macar nu a protestat, ca si restul echipei de altfel… arbitrului trebuia sa ii fie frica sa il dea impotriva voastra, nu pt noi …. Mai bine taci decat sa iti bati joc de copiii astia care joaca FOTBAL din placere. Lasa speculatiile…

PsTT 28 aprilie 2011 at 13:36

george,nu cred ca EUROPA l-a impins pe Dan spre banca santimbrului pentru a lovi cu pumnul si nu am probe impotriva celor de la cso daca au facut blaturi dar daca tu crezi ca EUROPA face asa ceva te rog fa publice dovezile probatorii .Metalul este o echipa cu traditie in fotbal si o respectam foarte mult iar meciul va fi numai pe teren.Deocamdata noi suntem cu sansa a 3-a prietene si nu va vedem bine la IGHIU dupa ce le-ati facut in tur.Pai daca tu crezi ca Abrudul avea forta sa opuna rezistenta sa nu mai vorbim de fotbal iar ptr.cunostintele tale anoste de fotbal sa stii ca nu portarul si-a dat autogol.Cugirul merita sa duca traditia fotbalului mai departe prin FC patronat de Uzina Mecanica ,continuatorul fostului ASM METALURGISTUL CUGIR codus de pe vremea directorului ROSCA.la buna vedere!

PsTT 28 aprilie 2011 at 13:45

george ,carec este diferenta intre epic si etic?Ma bucur ca esti epicurian si folosesti parabola .Toate cele bune.

george 28 aprilie 2011 at 21:46

ba prietene esti patetic ma :)) tu vorbesti de fotbal la cugir? fc continuatorul fostului asm? asm a murit de mult fc e total diferit de metalurgistul si oricum fata de tine am mai multe cunostiinte unu la mana , doi la mana fc nu a fost si nu va fi patronat de umc sunt niste lucruri total diferite pe care tu nu o sa le intelegi niciodata. 3 exista o filmare pe care se vede cat se poate de CLAR la faza golului anulat CSO-ului in meciul cu sintimbru la acea lovitura libera nici vorba de offside si mingea il loveste la fel de CLAR in mana pe un jucator al sintimbrului in careu. EPIC. Crede-ma ca n-ai tu dinti in gura cati ani de scoala am eu. PS obiectivitatea a fost si va fi pastrata in toate comentariile mele!!!

Le are cu..e jucator activ 28 aprilie 2011 at 22:47

Mai Cristi mata te crezi valoros,dar dute la meciuri de onoare si vezi aparatori cu fizic si meseriasi,dar ca ai gafat trebuie sa recunosti si acum sa vedem la ce echipa mare ajungi in viitor…Teiusanu City tu pui vina pe nestiinta lui Festeu si ca gazdele n-au protestat,dar ce sa faca mai ales ca centralu era mai departe de faza si strigatele teiusenilor ca-i ,,hent,, l-au facut pe central sa se gandeasca poate la nene Coco….Fapta e consumata,dar cu astfel de gafiori……,,ciocu mic,, ca-i i-a Barcelona….

PsTT 28 aprilie 2011 at 23:28

george,bunul simt este dat de scoala,la tine vad lipsa de respect nu stiu ce sa mai cred.esti enigmatic prietene dar enigmele au fost si pot fi descifrate si chiar sunt. pai daca ti-am spus ca fc este continuatorul este logic si normal ca asm nu mai exita.Patetic nu,doar scoala adevarata facuta cu multa transpiratie.eu nu recurg la jigniri niciodata.pot sa-ti spun doar un simplu :”nimic nu e ceea ce pare”.s_auzim de bine, iar pt tine sa sti ca lic.nr .1 cugir,calea victoriei 10, acolo unde a studiat si Nicusor si Atanasiu ,imi este foarte drag ,dascalii care au fost si mai sunt ,precum Maierescu,Dancan,Dragoi,Mircea,Szapanios,maistrul Bala,maistrul Mihai etc.sunt pusi la loc de cinste.Ca sa fi satisfacut ,hai cso!

Aron 28 aprilie 2011 at 23:31

Se aude ca si Metalul a recurs la 10 jucatori accidentati subit si meciul va fi amanat . Oare pt cine?Ce interese sunt ?

unu ... 2 mai 2011 at 14:36

pt ighiu clar:))