PEDEPSE cu ÎNCHISOAREA pentru românii care ard, îngroapă sau incendiază deșeuri. Proiectul pe masa Senatului României
PEDEPSE cu ÎNCHISOAREA pentru românii care ard, îngroapă sau incendiază deșeuri. Proiectul pe masa Senatului României
În data de 2 decembrie în Senatul României a fost propusă spre dezbatere introducerea unei noi infracțiuni în cadrul OUG 195 /2005 privind protecția mediului înconjurător.
Arderea, îngroparea sau incendierea deșeurilor a devenit, cu precădere în ultima perioadă de timp, un fenomen nociv atât pentru mediul înconjurător, dar nu în ultimul rând pentru sănătatea românilor.
Numărul acțiunilor de acest gen a devenit din ce în ce mai frecvent astfel din dorința de aplanare și eradicare a acestui fenomen autoritățile propun extinderea listei de infracțiuni ce pot să le aducă persoanelor lipsite de spirit civic pedepse de până la trei ani de închisoare cu executare.
Conform OUG 195/2005 în prezent se aplică pedepse cu închisoarea între șase luni și trei ani pentru:
- poluarea prin evacuarea, în atmosferă sau pe sol, a unor deșeuri ori substanțe periculoase;
- producerea de zgomote peste limitele admise, dacă prin aceasta se pune în pericol grav sănătatea umană;
- continuarea activității după suspendarea acordului de mediu sau a autorizației, respectiv a autorizației integrate de mediu;
- importul și exportul unor substanțe și preparate periculoase interzise sau restricționate;
- omisiunea de a raporta imediat despre orice accident major de către persoane ce au în atribuții această obligație;
- producerea, livrarea sau utilizarea îngrășămintelor chimice, precum și a oricăror produse de protecție a plantelor neautorizate, pentru culturi destinate comercializării;
- nerespectarea interdicțiilor privind utilizarea pe terenuri agricole de produse de protecție a plantelor sau îngrășăminte chimice;
- producția, importul, exportul, introducerea pe piață sau folosirea de substanțe care diminuează stratul de ozon, cu încălcarea dispozițiilor legale în domeniu.
După ce acest fenomen a luat amploare în gospodării și spații publice din România măsura extinderii listei de infracțiuni din cadrul OUG 195 / 2005 a devenit absolut necesară, precum reiese și din expunerea de motive ce însoțește proiectul propus. Este de dorit ca și acțiuni cu un puternic impact asupra mediului și a sănății să devină istorie, iar acțiuni precum arderea de cauciucuri auto, cabluri și alte materiale compozite din aparatură electrică și electronică, resturi provenite din dezmembrări auto, deșeuri medicale și alte deșeuri periculoase să nu mai fie intreprinse pe terenurile din aproprierea comunelor și orașelor, ori în gospodăriile românilor.
Astfel românii ce aleg să nu respecte cadrul legislativ pe care îl presupune OUG 195 / 2005 vor putea fi putea să primească pedepse de până la trei ani de închisoare cu executare pentru acțiunile pe care le-au intreprins în defavoarea sănătății oamenilor și protecției mediului înconjurător.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]









