Ziarul Unirea

PEDELIŞTII ÎŞI BAT JOC DE CETĂŢENII JUDEŢULUI ALBA!

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Judeţul Alba a devenit o adevărată moşie pentru pedelişti! Aceştia fac ce vor, ignorând nu numai legea ci şi bunul simţ! Am aflat cu uimire că profesorii nu şi-au primit încă puţinii bani pentru concediu iar la examenul de bacalaureat au fost plătiţi cu 20 de lei net pe zi fiind trataţi mai rău ca sclavii din ţările africane! Situaţia a ajuns atât de rea încât dascălii nu mai pot să cumpere nici măcar biletele de odihnă pe litoral care costă doar 200 de lei. Guvernul se plânge în permanenţă că nu există bani pentru salarii, pensii, alocaţii, iar despre investiţi în sănătate şi învăţământ nici nu poate fi vorba şi aceasta în condiţiile în care prefectura iroseşte banii pentru renovarea unui sediu ce nu-i aparţine iar Consiliul Judeţean Alba cheltuie sume mari din banii publici pentru organizarea unor manifestări culturale la care nu participă aproape nimeni. Primăria municipiului Alba Iulia nu se lasă nici ea mai prejos prăduind banii noştri după bunul plac al consilierilor majoritari pedelişti.
Să trăiţi bine domnilor pedelişti, că cetăţenii judeţului Alba o duc mai rău ca oricând !
Ing. Gheorghe FENEŞER,
presedintele Partidului Conservator Filiala Judeţeană Alba

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DUMINICĂ| Fanfara din Petrești începe seria concertelor: Paradă muzicală în Parcul Tineretului din Municipiul Sebeș

Fanfara din Petrești începe seria concertelor de promenadă, menite să însuflețească, prin accentele vechilor șlagăre cu influențe săsești, atmosfera serilor… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

vasile 13 iulie 2011 at 3:17

Domnule Fleser favoruri mari au dascalii daca un bilet de odihna pe litoral costa pentru ei doar 200 lei pe cand si pentru restul palmasilor tot 200 lei.
multe favoruri dom-le multe. Dupa rezultatele muncii lor reflectate in Bac merita putina relaxare aproape gratis nu.? Gandesti cu un creier de gaina stimabile Fleser.

ioan 13 iulie 2011 at 7:53

Draga domnule Vasile,as vrea sa stii ca asa cum pui tu problema toti intelectualii din Romania ar trebui sa poarte salopeta sa fie plini de praf si de mortar ca restul palmasilor cum le zici tu.Nu incercati sa invrajbiti pe unii impotriva altora,ar trebui sa stii ca atunci cind ai responsabilitate mare ca de exemplu supraveghere la bacalaureat e foarte putin cit s-a oferit.Sa nu vorbim de sistemul de invatamint pe care cu onor tot pdlul dv.il conducenu a facut nimic pentru acesti copii inconstienti inainte de bacalaureat,lucru ce a condus ca dupa bac sa constatam ca acestia au fost victime a sistemului vostru.E pacat ca procedati asa. Bravo d-le Feneser nu trebuia sa spuneti ca baietii s-au suparat,toata lumea vede dar tace ca le este frica.Mi-a placut intotdeauna Partidul Coservator,a luat atitudini corecte aproape de fiecare data.

Adrian 13 iulie 2011 at 18:10

Da-i barbi Ioane, da-i barbi, mai da-i si cate o limba, si ulterior treci la pupat in fund, ca un pupincurist consacrat ce esti! Apropo ne poti spune cate ceva de procesul pirdut a lui Voiculescu? Asa-i ca a ramas tot cu „porecla” de FELIX(desigur ca nu Felix motanul)!

johny 13 iulie 2011 at 7:55

Bey vasyle examenul de bac l au dat elevii nu profesorii.si au facut datoria da nu e vina loc CA elevii in loc l sa invete pt bac si au verificat comentariile la facebock,ce bagaboanda s a ma uitat la pozele lui din alegria cu tricou Nike .a.l.t.e vremuri bade vasile(nu ma Lu a cu greseli de ortografie ……)

Didi Spania 13 iulie 2011 at 9:26

Domnule Feneser, avind in vedere ca sinteti un Presedinte de partid trebuia sa scrieti un articol mai vast,mai la subiect.Nu reiese din articol decit invidia fata de cei de la putere,azi PDL-isti,maine vom vedea.Poate chiar un Partid Conservator.Chiar asa vedeti viata in Alba Iulia???Albaiulienii o duc mai rau ca niciodata?Profesorii sint slavii din tarile Africane???Toate din vina culorii politice???Cita invidie si lipsa de constiinta aveti dl.Feneser.

alexandru 13 iulie 2011 at 10:22

domnule feneser de obicei nu obosesc tastele cu texte pentru un partid care are unicul merit o televiziune si tonomate platite cu bani grei sa arunce cu noroi in orice este pdl( cazul funeriu m-a scos din sarite, tot usl adunat la un loc nu strangeti IQ-ul ministrului educatiei) dar titlul articolului este pur si simplu o jignire adusa acestui judet. ca sa va demonstrez ca mintiti cu nreusinare va recomand sa citit articolul aparat astazi pe hotnews: fondurile europene pe HARTIE SI IN REALITATE…cum s-au cheltuit banii europeni.daca cititi cu atentie domnule feneser o sa vedeti ca judetul alba este campion la ataragerea de fonduri europene( la unele capitole depasim sibiul si clujul).asa ca lasati-o mai moale cu titluir pompoase, si daca dumneavoastra nu participati la mainfestari culturale poate sunt unii care participa( va vine sa credeti domnule feneser unii merg si la teatru, la spectacole folclorice, unii sunt chiar mai rai si au si abonamente la biblioteci…. abonamente?)afli cu uimire ca profesorii nu si-au primit banii pentru concediu?eu aflu cu uimire ca profesorii sunt platitit in avans pe vara din impozitele mele , si acest lucru ma uimeste mai tare.in rest tine- o tot asa, astept cu ineteres sa candidezi si tu pe undeva, poate primar la alba iulia, sau sebes, ? cum ai iesit la sondajele proprii? tot 70% ca in restul tariivedeti sa nu depasiti 101% la raportari ca o sa aveti probleme matematice.

alex 13 iulie 2011 at 11:59

In opinia ta, faptul ca accesam intre 3-10% din fondurile europene disponibile ti se pare o realizare (ori pe care loc s-ar afla judetul alba). Ideea e ca pana in 2013 mai avem ocazia sa primim fondurile structurale…Dar na, e greu sa accesezi fonduri daca un primar PNL depune proiecte perfect realizate dar ministrul Dezvoltarii ordona sa fie puse in asteptare pe termen nelimitat, creand astfel discrepante intre localitatile cu primari PD, care primesc orice finantare pt care depun proiect si cele cu primari din opozitie, care se chinuie cu sute de proiecte care ajung sa zaca in arhivele Ministerului Dezvoltarii. Si apropo de cazul Funeriu, eu zic ca 1000.000 de rezultate la cautare Google in legatura cu diploma de BAC a dansului, sunt destul de relevante. PDL-ul actual seamana din ce in ce mai mult cu partidul comunist de dupa razboiul mondial, in care gaseai o haita de inculti foarte tupeisti si razboinici, pusi pe capatuiala si condusi de un maestru in arta manipularii. Atentie romani, nu lasati ISTORIA sa se repete, nu dorim sa mai fim condusi de non-valori !!!

claudiu 13 iulie 2011 at 13:08

Ia spune-ne mata nu esti oare securistul de la paduri care a stat pitit dupa revolutie prin spitalul din Sebes daca nu ma insel sa nu te linseze populatia?
pila lui Melescanu & Felix Motanul?

claudiu 13 iulie 2011 at 13:13

ptr ziarul Unirea de ce cenzurati ma adevarul.Nu va jena sau rusine sa publicati articolele acestor securisti nenorociti.Il stie tot judetul si pe el si pe taica-sau

ioan 13 iulie 2011 at 13:49

Mai claudiu esti mic si rautacios,pe deasupra si pdlist.Citeste si tu ce a scris Alex.Are dreptate sunteti o haita de inculti si ticalosi,tupeisti,obraznici si talmaceni

rosca 13 iulie 2011 at 19:28

Va place sau nu omul, oricum pd-istiil nu mai au sansa de a mai fi votati nici macar de familiile lor !
Cei ce comenteaza aici sunt lingai politici, dar populatia va TAXA greselile, orice ar scrie ei aici !

dniel 13 iulie 2011 at 20:30

Pai si ce are Iq lui funeriu cu limba romana de balta pe care o vorbeste si necoerenta lui in vorbe.In legatura cu fondurile europene din alba iulia suntem pe primul loc la capitotlul fonduri furate de pedelisti.Sa va fie rusine ca ati dus tara asta de rapa de unde cred ca nimeni nu o mai poate scoate .Rusineeeee!!!!

claudiu 13 iulie 2011 at 22:06

judetul Alba e plin de PNELEI,PSEDEI TARANEI in special medici,securisti,dascali.Lucrez peste ocean ,sunt plecat de multi ani.Am fost si sunt un om onest si corect.Cei ce ma cunosc pot confirma.Am plecat din cauza acestor lepre si jigodii.Ca sa primesc lucrari si sa-mi mentin forta de munca,cca o mie de salariati peste tot imi da de inteles ca daca nu misc din urechi pot pleca acasa.Discutiile erau in dolarei,matizuri ,la vremea aceea nu erau asa de pretentiosi.Nu tin cu PDL-ul si nici cu ceilalti din multe motive.Am plecat din aceste considerente.Am facut lucrari in tara pe care aceste nimicuri nu le vor mai face curind.Cei care tineti cu ei sunteti intr-o mare eroare sau sunteti de-ai lor si va aparati interesele.Acest Feneser mai documentati-va cu el.E sluga lui Felix Pomatia.

claudiu 13 iulie 2011 at 22:48

PENTRU IUBITORII DE ,PNTCD,ETC. Ion Antonescu, “Scrisoare de răspuns adresată lui C.I.C. Brătianu” (29 oct. 1942), document din Arhiva Istorică Centrală, fond Preşedinţia Consiliului de Miniştri, Cabinet I. Antonescu, dos. 61/1940, f. 88-221)

“Am lăsat fără răspuns scrisorile dumneavoastră anterioare. Am făcut-o din înţelepciune, fiindcă urmăream unirea, şi nu vrajba. Puteam să vă răspund, aducând justiţiei pe toţi vinovaţii de catastrofa morală şi politică a ţării, printre care sunteţi, în primul rând, şi dumneavoastră. Naţia o doreşte şi o aşteaptă de la mine. Nu am făcut-o totuşi, fiindcă nu am voit să aţâţ şi mai mult spiritele şi, mai ales, nu am voit să dau un spectacol care ar fi fost speculat de inamicii noştri. Am lăsat ziua acestor răfuieli mai târziu. Abuzaţi, însă, de răbdarea, de tăcerea şi de înţelepciunea mea şi, rând pe rând, la scurte intervale de timp, îmi trimiteţi, când dumneavoastră, când dl. Maniu, avertismente, sfaturi şi acuzaţiuni. În virtutea cărui drept? Ce reprezentaţi în această ţară , dumneavoastră, toţi foştii oameni politici, în afară de interesele dumneavoastră egoiste şi un trecut politic total compromis şi dureros?! Uitaţi, domnule Brătianu, că eu sunt omul muncii mele şi martirul greşelilor acelora care au primit în 1918 România Mare şi au dus-o, după 22 de ani de conducere, în prăpastia de unde am luat-o eu în 1940, pe când dumneavoastră sunteţi din rîndurile profitorilor şi dărâmătorilor unei moşteniri mari. În mai puţin de un sfert de secol, fiecare în parte şi toţi la un loc, aţi prăbuşit lupta, sacrificiile şi suferinţele duse şi îndurate, 20 de secole, de poporul nostru, pentru a face unitatea sa politică. Orice apărare încercaţi şi orice diversiune faceţi dumneavoastră, conducătorii politici de ieri, purtaţi pe umeri această răspundere. Dumneavoastră, liberalii, mai mult ca alţii, fiindcă şi din opoziţie şi de la guvern, prin acţiunea dumneavoastră de dirijare şi de îndrumare a vieţii noastre politice, economice, morale şi spirituale, exercitată direct şi indirect, de pe băncile ministeriale, din birourile băncilor şi din culisele politice, aţi dus ţara la catastrofa din 1940. Staţi faţă în faţă cu conştiinţa dumneavoastră, depănaţi cu corectitudine, pas cu pas, atât actele dumneavoastră, cât şi pe ale acelora cu care, rând pe rând, v-aţi întovărăşit şi v-aţi acuzat, în faţa naţiei dezolate, scandalizate şi înmărmurite; răsfoiţi toată colecţia ziarelor din ultimii 40 de ani, începând cu Universul şi terminând cu Viitorul şi cu ziarele jidoveşti pe care se sprijinea naţionalistul domn Maniu şi vă reamintiţi: cine sunteţi dumneavoastră şi dumnealui; câte păcate aţi făcut; cum v-aţi calificat singuri şi cum v-a calificat naţia; câte răspunsuri aveţi. Pentru a vă uşura munca, vă reamintesc, domnule Brătianu, că, împreună cu dl. Maniu, v-aţi acuzat public şi zilnic, în presă, în întruniri, în parlament, de: „incapacitate”; „tâlhărie”; „falsificări” şi „furturi de urne”, în Bucureşti, pentru obţinerea puterii; „demisii în alb”; „bătăi şi omoruri”; „călcarea legilor şi Constituţiei”; luări de comisioane” la toate furniturile statului; „traficările de influenţă” practicate de partizanii, deputaţii, miniştrii şi preşedinţii corpurilor dumneavoastră legiutoare; „scandalurile cu contingentările” cu „grâul britanic”; modul cum aţi făcut reforma agrară şi cum „aţi profitat de ea”; risipa avutului public; „concesionările oneroase ale bunurilor statului”; „demagogie”; incorectitudine civică, provocată de faptul că atunci când eraţi în opoziţie dirijaţi ocult statul, în profitul intereselor d-umneavoastră şi ale jidanilo (evreilor-n.a.) din ale căror consilii de administraţie – mari şi mici – făceaţi parte, iar de pe fotoliile ministeriale încurajaţi şi favorizaţi, acopereaţi şi muşamalizaţi afacerile lor şi ale d-stră, în detrimentul statului. Adăugaţi, la acest bogat şi concludent stat de serviciu al partizanilor şi al adversarilor dumneavoastră de ieri, cu care – ca totdeauna când vă găsiţi în opoziţie – sunteţi azi prieteni: cazurile, pe care naţia le ţine numai în dormitoare, ale domnilor Tătărescu, Bârsan, Boilă, Aristide Blank şi afacerea Skoda; ruinarea poporului, prin dobânzile oneroase care au prăbuşit economiile, avutul şi munca tuturor, de la ţăran la marele proprietar, de la micul până la marele negustor român; ravagiile făcute de conversiune şi de concesionarea bunurilor statului, pe care am început să le răscumpăr eu; împrumuturile externe, oneroase şi umilitoare; introducerea controlului străin la Banca Naţională şi Căile Ferate, comisioanele scandaloase etc. etc. şi veţi avea, domnule Brătianu, imaginea unui trecut tragic, pe care l-am plătit atât de scump şi pe care naţia întreagă o are permanent în faţa ochilor săi.