Ziarul Unirea

Parcul Custozza a declanşat „revoluţia verde” în mediul online

Parcul Custozza a declanşat „revoluţia verde” în mediul online
Florin Roman, vicepreşedinte al PNL Alba, a reiterat ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, intenţia de a organiza un lanţ uman în jurul Parcului Custozza, ca formă extremă de protest împotriva defrişării copacilor seculari de aici. Roman a spus că deja a fost depusă la Primăria Alba Iulia cererea pentru avizarea mitingului, iar la Comisariatul Naţional al Gărzii de Mediu a fost depusă o petiţie. Apelul său către albaiulieni, pentru salvarea Parcului Custozza, a avut un feed-back pozitiv, cel puţin în mediul on-line: articolul din ziarul „Unirea” a avut 66 de comentarii, iar manifestul verde lansat de sociologul Simona Branişte (Zărnescu) pe www. petitionline.ro, „Copacii sunt în inima noastră şi a Cetăţii – salvaţi parcul Custozza din Alba Iulia”, a fost semnat de peste 280 de albaiulieni, în nici 24 de ore de la postare. Liderul liberal a declarat că albaiulienii care mai vor să aibe acest parc, trebuie să acţioneze rapid, comunicând în scris nemulţumirea lor către Primăria Alba Iulia, consilierii locali sau parlamentarii PDL de Alba. (N.I.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Directorul Casei de Asigurări de Sănătate Alba a PICAT examenul scris pentru funcție. A fost singurul candidat

Actualul director al Casei de Asigurări de Sănătate Alba nu a reușit să promoveze examenul scris pentru această funcție, organizat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

Inq 5 martie 2011 at 9:01

Felicitari lui Florin Roman si celorlalti liberali pentru aceasta actiune! Am auzit voci cum ca protestul e prea politizat, insa consider ca e prea putin important acest aspect. Scopul comun e salvarea parcului iar, pe de alta parte, e nevoie de putina organizare, altfel greu ar iesi ceva spontan.

Roman Florin 5 martie 2011 at 9:31

Acest protest este al albaiulienilor nu al unui partid. Astazi la 6 dimineata au incercat miseleste, ca hotii la intuneric sa taie copacii. Din fericire, ne-am mobilizat 50 de tineri si am reusit sa-i oprim temporar. Facem de veghe cu randul, minim 2 oameni pe schimb. Ii rog pe voluntari sa ni se alature si le multumesc celor care azi dimineata la 5 au fost pe baricade.

vigilante 5 martie 2011 at 11:27

Felicitari domnule Roman. Masuri concrete ne trebuie nu vorbe goale. E incredibil ce se intampla intr-o tara civilizata. In loc sa se tina seama de curentul de opinie general se incearca impunera „proiectului” lor de modernizare pe ascuns daca altfel nu se poate.

Mihai 5 martie 2011 at 13:19

pe baricade? sunteti niste adevarati „eroi” mai romane florin. Stati pe baricade ca sa aparati rahatul de ciori. Nu iti doresc decat ca un copac din parcul Custozza sa iti cada peste masina, prefacutule! continua sa prostesti naivii, altceva nu stii, agitatorule!

Valeria 5 martie 2011 at 11:05

Felicitari pt. Roman Florin!!!! Va roaga o pensionara de 58 ani si diabetica , ca voi tinerii ,sa luptati pana la capat pt acest parc !!!!. Aparati-l cu corpurile voastre tinere , dornice de sanatate si mediu natural! Nu conteaza adeziunea politica , ci mai mult se pune accent pe atitudinea civica! . Voi tinerii , carora ne alaturam si noi cei mai in varsta( a fi prezenti alaturi de voi ) , aparati-va dreptul la o viata mai buna, traita in coinditii naturale- distruse de tehnologia si ingineria inventiei nonnaturale!!! Hotii si rau facatorii acestei tari, trebuiesc invinsni !!!! fiti darji pt voi si copii vostrii!!!

albanezu 5 martie 2011 at 12:27

Probabil proiectul are acceptul consilierilor locali.Ca sa combata tendinta de opunere ,fireasca, avand in vedere vechimea acelor arbori , probabil ca mai intai ar fi trebuit plantati noii pomi pe amplasamentul planului de urbanism viitor si abia apoi sa fie taiati ceilalti.
Nici o tara civilizata nu distruge ce are frumos si bun , dar daca noul proiect e mai estetic ?
Sa ne aducem aminte insa de ciorile care isi facusera cuiburi acolo….

Mihai 5 martie 2011 at 13:22

ba, dane, tu versi uleiul ars din tigaie in WC, fumezi, mergi cu masina, ai frigider cu freon, ai calculator, mai ai becuri incandescente? no, atunci, taci!

Tibi 6 martie 2011 at 0:10

Domnule Florin Roman familia mea sustine aceasta initiativa ne bucuram si suntem alaturi de voi, dar acest protest trebuie sa fie al Albaiulienilor nu al PNL-ului.

gicu123 6 martie 2011 at 10:25

Sustin protejarea parcului Custozza, dar nu sustin propaganda electorala a PNL-ului…

un albaiulian 6 martie 2011 at 13:14

bine mai Mihai ca ne-ai luminat cu inteligenta si logica ta. E mai usor sa razi un parc decat sa alungi niste ciori. Ce ar fi sa razi si orasul pt ca sunt prea multi caini vagabonzi? Daca asta e problema arzatoare, de ce domnii de la primarie nu se ingrijesc de acest parc in loc sa il distruga?. Si o alta problema aici… de ce se tot compara -cand vine vorba de parcul Custozza- cetatea de la noi cu cea din Sibiu sau altele medievale? Alea au fost de alta categorie, daca vrei tu mestesugaresti , pe cand cea in care vei intra tu cu bilet, daca vrei sa vezi „noul Custozza” a fost un fort militar , iar o piata publica nu si-a avut niciodata logica in mintea proiectantilor cetatii. Pt ce sa fi facut piata publica daca ei se ocupau de tunuri si cai? Aici e vorba doar de niste afaceri meschine ale celor care”reabiliteaza” cetatea-si care nu au niciun fel de tresarire cand se gandesc la cetate pentru ca nu apartin locului- nimic mai mult. Daca nu esti albaiulian si nu intelegi nimic , nu esti in masura sa ataci pe altii.

a 6 martie 2011 at 16:33

Nu se rade nici un parc. Se taie copacii batrani care pun in pericol viata copilului tau cand se plimba pe sub ei si se planteaza altii destul de mari. Oricum mai devreme sau mai tarziu (sa nu fie prea tarziu) acei copaci vor trebui inlocuiti, de ce sa nu se faca acum daca tot se lucreaza la cetate? Suntem foarte usor de manipulat, mai ales daca suntem chemati sa hulim. M-am interesat cum va arata parcul, ce o sa planteze acolo, ce se taie si cand va fi lantul uman o sa stau acasa pentru ca nu fac campanie nimanui. Se taie copacii batrani, dar se pun altii in loc si se da o alta fata acelui parc, este nevoie de asta la cum arata acum. M-am saturat de frane cand se incearca sa se faca ceva bun pentru orasul meu.

Roman Florin 6 martie 2011 at 17:15

Pe mine ma cheama Florin Roman, pe tine vad ca te cheama a. Frumos nume si extrem de rar. Cand veti avea curajul sa nu mai mintiti sub umbrela unui pseudonim. Astazi cand tu faci propaganda portocalie, europenii aleg Copacul Anului in Europa, un arbore vechi de 500 de ani. In timpani ce europenii dau ” Oscaruri” pentru copaci vechi de 500 de ani noi ii atacam cu drujbele. Voi cu afacerile voastre manjite puneti in pericol viata oamenilor. Trepidatiile produse de masinile lui Florea Grup produc pagube si scot radacinilie copacilor. Sunteti niste criminali si veti da socoteala. Stai acasa nu avem nevoie sa ne amestecam cu astfel de oameni. Iesi sa te plimbi cand Custozza va fi ras pentru parcarile clientilor veniti la hotelul medieval al lui , asezate peste castrul roman.

Ana 6 martie 2011 at 17:35

Domnule Roman, Castrul Roman se intindea pe 37 ha, ca si Cetatea Miedevala, si inclusiv Parcul Ciorilor se afla „peste Castrul Roman”, nu numai parcarile Hotelului Miedeval, ba ca ii chiar in zona centrala a Castrului Roman!! Desigur ca la sedintele de partid nu ai putut sa afli acest lucru, ca de cand Atanasiu la „recrutat”, pe fostul lui coleg de scoala Vasile Paun, vad ca va ocupati numai de manipulari si dezinformari!

un albaiulian 7 martie 2011 at 0:53

Ana draga, daca esti atat de informata, cum de nu stii ca in marea majoritate oamenii care au habar de cetate, despre istorie, unii si profesionisti in domeniu( nu spun cine sunt pt ca vor avea probleme), nu agreeaza noul Custozza?Or fi si ei manipulati in mod josnic de un partid politic. Dar petitiile online semnate ve peste1400 de albaiulieni tot rodul manipularii sunt? Mai ce tare e partidul pe care il combateti cu asa inversunare si daca e asa de tare fiti siguri ca va zboara si pe voi portocaliilor.(sunt apolitic) Chiar toti sunt prosti si doar extraordinarul arhitect Lancranjan e lumina vie a orasului? „Va fi apropiată ca şi aspect de piaţa din Sibiu, dar se va păstra mai multă vegetaţie“, a spus arhitectul Gheorghe Lăncrănjan. Ce inseamna asta mai multa verdeata? 2-3 copaci? in primul rand comparatia este una idioata pt ca nu au cum sa semene cele 2 piete niciodata, nici din punct de vedere al peisajului urbanistic nici datorita importantei economice. In sibiu era o comunitate de mestesugari, de aici si aspectul locatiei pe cand aici era o cetate militara. Faza cu copacii e o abureala pentru ca din schitele prezentate in presa nu rezulta o zona vegetala demna de a fi luata in seama.

a 6 martie 2011 at 17:52

Depinde de soiul copacului, de clima etc. nu toti copacii traiesc la fel de mult. Si daca ar fi un lucru banal nu s-ar da premiu pentru asta. Nu sunt politician si nu ma intereseaza sa-mi fac un nume, asa ca ma semnez cum vreau, fie ca-ti place fie ca nu. Ignora-ma! O sa ies sa ma plimb cand vreau eu, pe unde vreau eu si o sa protestez atunci cand vreau eu nu cand ma cheama vreun partid politic! a

din alba 6 martie 2011 at 22:28

a are dreptate! Domnule florin roman, nu uitati sa puneti un baner cu pnl-ul ca sa stie lumea cine se bate pentru parcul custozza, luati-l si pe viitorul dumneavoastra primar potor! Domnule roman florin, ati trecut pe strada si v-am salutat, asa ca va stiam din ziare..ati trecut pe langa mine si nu ati schitat un gest, poate ca nu eram destul de bine imbracat. vai de voi pnl-istilor..cand te vad la lopata florine?

Roman Florin 6 martie 2011 at 22:55

Imi cer scuze daca nu v-am salutat, pur si simplu nu am auzit salutul. Cat despre politizare eu o resping categoric. O fac insa drujbarii primarului in lipsa de argumente. Eu am cerut public ca nimeni sa nu poarte insemne de partid. Potrivit logici Dvs. Hava nu este lider national al PDl ci doar primar. Regret ca va lasati manipulat. Eu nu candidezd la primar dar ajut cu Simone 200 de copii sa primeasca meditatii gratuite si 3000 de pensionari impreuna cu colegii liberali. Daca asta e o crima atunci Dvs. AVETI DREPTATE.

Roman Florin 6 martie 2011 at 23:09

Scuze daca nu v- am salutat, pur si simplu nu am auzit. Politizarea o fac cei care vorbesc de politica. Eu nu o fac, Dvs. Da.

andrei ciuca 6 martie 2011 at 23:53

Felicitari pentru o actiune concreta domnule Roman asta vrem de la politicieni. Pacat ca indreptata in directia gresita. Daca nu se face nimic in oras criticati ca nu se face, daca face si primaria ceva bun pentru turism voi incercati sa ii opriti.
Opozitia nu inseamna sa fii la orice Gica contra doar pentru ca nu e partidul tau acela care a initiat proiectul, oricum cred ca vedeti efectul actiunilor dvs. reusiti sa mobilizati pensionarii. Vreti sa faceti din PNL un nou PSD? Alba Iulia si albaiulienii au nevoie de banii care vor veni din turism si de locurile de munca noi ce vor aparea. Locuri de munca, bani pt. oras de asta avem nevoie nu de un loc in care sa jucam sah, spatii verzi sunt in jurul orasului cate vreti….vreti parc amenajati mamutul ar fi mai ieftin si ar fi impacata toata lumea. La amenajat un nou parc pe mamut puteti mobiliza lumea daca vreti si chiar ar fi ceva constructiv din partea dvs. Aveti si nume ca sa nu credeti ca e vreunul de pe statul de plata PDL la tastatura.

alt a 7 martie 2011 at 8:44

Nu putem avea consideratie pentru actiunile d-lui Roman, care incearca sa construiasca scenarii apocaliptice si demagocice indreptate impotriva administratiei locale, la absolut orice initiativa a acesteia, le regizeaza electoral-manipulator, pentra ca ulterior sa posteze in marele Robin Hood, salvatorul comunitar al Albei Iulia, al pensionarilor si al logo-urilor verzi…Cel care numai „datorita lui si ale colegilor liberali” le place sa creada ca se intampla ceva la Alba Iulia….

D-le Roman, D-na Simona Braniste…de ce nu ati solicitat un dialog cu Mircea Hava, cu antreprenorul lucrarii din Cetate, cu reprezentantii primariei care lucreaza in proiect, sau cu reprezentantii Directiei Generale Patrimoniu Cultural National – Directia Monumente Istorice si Arheologie din cadrul Ministerului Culturii si Patrimoniului National (stiti ca legal lucrarea poarta si avizul acestei entitati, stiti, nu ?….E ABSOLUT OBLIGATORIU!), pentru a vedea explicit ce se taie, unde se taie, cand se taie, de ce se taie, ce se poate face, ce se poate inlocui, de ce s-au ales pentru replantare unele specii de arbori si nu altele…De ce faceti circoteca comunitara ieftina prima data si nu incercati un dialog critic constructiv?

un albaiulian 7 martie 2011 at 13:15

Deci… daca ne referim la avize cu tristete va readuc aminte ca prin presiuni politice absolut orice este posibil.Nu ma impresionati cu nimic daca spuneti ca s-au obtinut niste semnaturi din partea unor institutii de cultura, aceleasi care au avizat construirea unei sali de sport la capataiul lui Lucian Blaga. Bineinteles ca exemplele acestea pot continua pentru ca s-au creat multe monstruozitati in cardasie cu toate aceste institutii. Nu le condamn ci doar reau sa zic ca acei oameni care lucreaza in aceste institutiii sunt supusi unor presiuni din partea mai marilor zilei. Dialog cu Mircea Hava nu s-a mai creat de ani buni si nu din cauza celorlalti ci datorita dansului. Nu a fost dezbatut in mod serios si indeajuns intreg proiectul de transformare a cetatii, nu a existat transparenta. Si daca s-a facut totusi o dezbatere a fost de nivelul celei de la Mall de zilele trecute in care s-au adus omagii noului proiect de transformare a centrului orasului, nebagandu-se in seama la modul serios obiectiile celor care aveau proprietati pe locul viitorului teatru. Salut initiativa crearii unui teatru , dar nu prin metodele comuniste de dialog pe teme asta cu cetatenii.
Si nu mai discreditati protestul celor care se opun defrisarii copacilor aruncand totul in sfera politicului. Sunt multi tineri si nu numai, care protesteaza, nemanipulati(incercati doar daca va intereseaza sa urmariti mediul online) si care se dezic de orice miscare politica. De ce ii ignorati? probabil pentru voi sunt cetateni de mana a doua care nu conteaza in ecuatia afacerilor publice si pe bani publici din oras

Claudiu 7 martie 2011 at 15:49

Am văzut că unii vorbesc de un dialog cu administraţia locală care ar fi rezolvat problema. Chiar aşa măi dragă? Aici este vorba de bani mulţi şi aranjamente între administraţia locală şi firma Corint care vor aduce probabil şi profituri pe măsură. Cine este atât de naiv să creadă că rezolvă ceva cu o audienţă la primar. Singurul lucru care contează cu adevărat este pierderea suportului electoral pentru primar. De aceea nu o solicitare de audienţă contează ci câteva sute sau câteva mi de petiţii, un protest de amploare poate determina primăria să discute proiectul. De aceea trebuie neapărat ca protestul să ia amploare, doar aşa primăria va accepta să discute. Altfel va trece la defrişare fără ezitare.

dani 9 martie 2011 at 21:22

pot sa fac si eu o intrebare?
acest proiect a fost hotarat doar de primar, sau de consiliul local, unde din stiinta mea sunt prezente toate asa zisele partide politice, cand s-a dezbatut aceasta problema nu s-a spus nimic, probabil ca s-a asteptat taierea copaciilor ca aceasta actiune sa aiba mai mult impact politic, toata actiunea aceasta este crestere de capital politic

a 9 martie 2011 at 21:47

Acest proiect a fost aprobat in consiliul local de catre toti consilieri, TOTI ( pnl, psd, pdl). Si da, PNL a infestat o manifestare civica, pentru capital politic, fara sa-i pese ca de acum aceste ONG-uri ecologiste, care se bucurau de sustinerea fiecaruia dintre noi indiferent de simpatiile politice ( ca da dom’le, lupta pentru aerul curat pe care il repiram cu totii), vor fi suspectate de orientare politica si implicit vor pierde din sustinatori (pasivi ce-i drept).