Ziarul Unirea

Oana Badea: Plec la Aiud de la 3.500 de voturi. Teoretic, în 2012, ar fi trebuit să fi fost sancționată de să nu mă văd

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Oana Badea, unul dintre posibilii candidați ai PNL la Primăria Aiud, a recunoscut, indirect, că în 2012, a plecat cu un handicap întrucât a candidat din partea PDL-ului – organizație blamată la acea vreme de opinia publică din cauza măsurilor de austeritate aferente perioadei de criză.

Oana BadeaOana Badea, care a pierdut alegerilor locale în 2012 în fața actualului primar, Horațiu Josan, a afirmat, luni, la radio Unirea FM, că a adunat 3.500 de voturi în condițiile în care ”teoretic ar fi trebuit să fiu sancționată de să nu mă văd”, întrucât era candidatul PDL-ului.

ELIT

”În 2012 când am candidat pentru funcția de primar al municipiului Aiud am reușit să coagulez o susținere de aproximativ 3.500 de voturi, adică omul Oana Badea, în plan politic, a fost validat în 2012. Reamintesc că veneam din Guvernul PDL. Aveam un bagaj destul de important de realizări, dar și multe lucruri care puteau să cântărească greu și negativ în opțiunea electoratului, în opțiunea aiudenilor. Totuși, în fața Alianței USL, am fost cea care am câștigat 3.500 de voturi și am reușit să duc în Consiliul local șase consilieri, Alianța reușind doar opt consilieri, câte patru pentru fiecare partid. Validarea ideii că la alegerile locale omul contează se găsește în rezultatul din 2012”, a afirmat Oana Badea.

”Mult timp după alegeri mă întâlneam cu oameni pe stradă care-mi spuneau ”doamnă, eu v-am votat, cum de nu ați câștigat alegerile?”. Cel care a câștigat alegerile a obținut, dacă bine îmi amintesc, undeva la 4.300 de voturi, deci Alianța USL a adus candidatului 4.300 de voturi”, a completat Oana Badea.

Oana Badea a vorbit și despre demararea noului sondaj la Aiud care-l va include și pe Alin Florea, candidat venit din partea vechiului PNL.

”M-a bucurat o primă validare prin acel sondaj. Ulterior a fost adus în competiție un alt membru al PNL care nu fusese în sondajele dinainte și cred că atitudinea structurii județene a fost corectă, mai facem un sondaj, chiar dacă aparent nu sună bine (…) De când se face politică într-o comunitate lumea îți spune pe nume trei, patru persoane către care se îndreaptă la alegerile locale”, a afirmat Oana Badea.

Oana Badea nu agreează ideea de ”vechiul PNL” și ”fostul PDL” deoarece niciunul dintre vechile partide nu are ascendent asupra celuilalt precizând că este o construcție de viitor.

”Candidații PNL se stabilesc în baza unor reguli pe care structura ierarhică județeană le-a decis, le-a votat, le-a validat și le va pune în aplicare. Această procedură prevede că pentru funcția de primar stabilești candidatul în funcție de sondaj. Nu există un vot care să spună îl vreau pe X sau îl vreau pe Y pentru că din respect față de cetățean care nu are culoare politică trebuie să ți cont de semnalul pe care ți-l dă”, a mai mai precizat Oana Badea.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul din Alba care a ÎNVINS lupta cu coronavirusul s-a STINS astăzi din viață. Laurean Deac avea 99 de ani

Laurean Deac, veteranul de război din Alba, care a învins coronavirusul, în cursul lunii trecute, după mai multe zile petrecute… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

ag z 18 ianuarie 2016 at 15:46

SOLUTIA CLARA PENTRU AIUD ESTE UN INDEPENDENT CARE SA NE SCAPE DE MARSAVIILE VOASTRE DE POLITRUCI . DE PREFERAT CINEVA DIN SECTORUL PRIVAT DEOARECE PANA ACUM NE/AU CONDUS DOAR CAPUSE BIROCRATE. CINE VA CARE A MANAGERIAT O FIRMA PRIVATA. CRED CA AIUDUL POATE MAI MULT ACUM DUPA CE 26 DE ANI AM SCAZUT DEMOGRAFIC APROAPE LA JUMATE IAR TINERII PLEACA INCET INCET IN ACLUJ ALBA SEBES SI BLAJ MANATI DE O VIATA MAI BUNA.

Horea 18 ianuarie 2016 at 16:16

„Oana Badea: Plec la Aiud de la 3.500 de voturi. ”

Gresiti doamna Badea.
Unele din cele 3500, nu mai sunt in „viata”. Au plecat. Fie definitiv, fie spre o alta ideologie.

Horea 18 ianuarie 2016 at 16:40

„Comentariul tău necesită aprobare”

De la cine?
Si cand se dau aceste aprobari?

ilie de la uzina 18 ianuarie 2016 at 16:50

mi-a placut inceputul titlului….plec de la aiud…..
nu mi-a placut continuarea
se pare ca stapanul nostru mircea isi planteaza supusii in toate zonele…sebes, aiud, cj…
incet incet devenim toti ostenii lui….o sa purtam costume ca si garda de la porti.

Ioan 18 ianuarie 2016 at 19:44

Cu tot respectul distinsa d-na invatatoare,in 2012 voturile pe care le mentionati d-vostra au fost voturi contra lui Josna si nicidecum voturile pentru maretele d-voastra realizari!

gigi 19 ianuarie 2016 at 7:26

daca ar fi fost voturi contra lui josan si atat, mergeau la alti candidati, ca au avut de unde, si nu taman la o pdl-ista .
in 2012 romanii ar fi votat orice numai pdl, nu….asa ca, o fi fost vot negativ, dar a fost unul pozitiv pt badea
parerea mea…

titiana 18 ianuarie 2016 at 20:59

,,La pomul laudat sa nu te duci cu sacul” , ,, Lauda de sine nu miroase a bine” , sunt citeva proverbe intelepte din popor, asa ca
……….

titanium 18 ianuarie 2016 at 21:29

Pai daca domnul Josan a castigat e clar cât de iubita esti!Decât cu tine mai bine cu domnia sa!Care nu a facut nimic interesant sau benefic pentru Aiud sI care nu e prea iubit ..dar probabil faptul ca e roman a cantarit ceva,plus contracandidata sa „iubita” de populatie la propulsat fara emotii..

HH 18 ianuarie 2016 at 22:08

PRECIZARE PENTRU MANCURTI :
PDL NU A FOST „BLAMATA LA ACEA VREME PENTRU MASURILE DE AUSTERITATE ” CI PENTRU FAPTUL CA IN TIMP CE LUAU MASURI DE AUSTERITATE ” NECESARE”, EI FURAU ( CEEA CE ACUM S-A DOVEDIT SI CU ACTE) SUTE DE MILIOANE DE EURO, ERAU EXTREM DE AROGANTI, DE AUTOSUFICIENTI SI IN FOND SI EXTREM DE INCOMPETENTI ! OANA BADEA ESTE UNA DINTRE CELE MAI TRISTE FIGURI ALE ACELEI PERIOADE, O SIMPLA OPORTUNISTA BASISTA ( BASISTA=TUPEU, DEMAGOGIE, MITOCANIE….) !!!

gigi 19 ianuarie 2016 at 7:28

altceva in afara de basist mai ai ceva de spus? inseamna ca tot MARELE PNL e plin de basisti acum! vai, vai

aiudean 18 ianuarie 2016 at 22:12

de ce da doamna invatamantul pe primarie?este o mare pierdere pt.invatamant

piparus 19 ianuarie 2016 at 11:17

Cat de indoctrinat poti sa fii ca sa arunci in toate directiile afirmatii de genul „au taiat salariile si pensiile”. Nu uitati ca Base si-a asumat taierile, nu l-a lasat nici macar pe catelusul Boc sa faca asta. Atunci cum putem arunca intr-un secretar de stat de la invatamant cu aceste acuzatii?
Dar daca il regretati, deja, pe multiubitul-incompetent Josan fiti linistiti pentru ca domnia sa va ofera o solutie de continuitate: Alin Florea. O sa ne blestemam zilele si o sa ne facem bagajele. Pa!

Pok 19 ianuarie 2016 at 11:18

De cate ori vad in presa aparitiile acestei doamne imaginatia ma duce spre….dex: ” plantă erbacee necultivată, care crește pe terenuri cultivate și dăunează culturilor agricole”.Are toate caracteristicile,inclusiiv incapatanarea.

lulu 19 ianuarie 2016 at 11:44

Oana, semnul ca esti pe drumul cel bun este ca orice articol al tau mobilizeaza postacii. Tu esti altfel. Nu esti Florea, Rodean, etc. Ei tremura acum. Cineva peste ei isi propune sa le stea in frunte. Curaj si inainte!

Alex 19 ianuarie 2016 at 14:13

Draga Lulu,
Daca crezi ca noi suntem postaci, inseamna ca esti fie imatura, fie dusa se-acasa. Sau pemepista, ceea ce este cam acelasi lucru…Suntem AIUDENI si vrem ca lucrurile sa mearga bine in Aiud. Pe Josan il cunoastem, cu bune si cu rele. Este foarte posibil ca Alin Florea sa fie dupa chipul si asemanarea lui. Poate fi nociv, dar Oana Badea este de-a dreptul toxica. Ea nu-i doar pedelista infocata, asta ar putea fi acceptat, ea este o basista infocata, infectata de microbul coruptiei si hotiei care au performat in jurul basescului.
Nu sunt adeptul niciunui partid. Sunt doar aiudean. Si primarii care au fost, si cei care vor fi, vor fi tot aiudeni. Nu sunt perfect, nici primarii nu vor fi. Pe cei care au fost sau sunt, putem sa-i judecam dupa ce-au facut. Pe cei care vor fi, putem sa-i cantarim doar dupa cateva premise. Daca au realizat ceva in viata lor, daca au condus macar cativa oameni, daca prezinta un minim de garantii profesionale sau morale. Si primarii, ca si medicii, trebuie sa se conduca dupa un principiu minimal: PRIMUM NON NOCERE.

laurentiu 19 ianuarie 2016 at 17:43

mai Alex, de unde le scoti??? termenul de basist cred ca l-ai invatat de la Antena3. Infectata cu microbul coruptiei nu este, pentru ca ar fi iajuns si la DNA, ANI sau alte institutii de acest gen. sa scuipi e foarte simplu. sa argumentezi e mai greu.
cred ca spaima ca o femeie care nu e in nici o gashca, nu e hoata si manevrabila e o spaima atat de mare pentru unii, ca nu stiu cum sa o mai atace.

elector turmentat 19 ianuarie 2016 at 17:49

ce de postaci draguti pe aici ! Daca v-a placut dl Josan de ce nu mai candideaza omul ? Daca nu va place d.na Badea nu aveti dect sa raspundeti la sondaj . Stiti cum se numasc postacii care numai injura (nici scrisul cu majuscule nu e semn de inteligenta) : haiteri .

elector turmentat 19 ianuarie 2016 at 17:58

desigur ca cetatenii fericiti si multumiti din Aiud au avut pana acum un primar intelept care a stimulat investitiile , a reparat strazile , a ajutat la crearea locurilor de munca ! Aiudul arata ca o floare !
, asta reiese din comentariile de aici 🙂
Daca Josan nu mai candideaza aveti grija sa-i votati vreo clona , care sa reziste la presiunea psihica si mai ales la chefurile inlantuite 🙂 la care trebuie sa faca fata un primar ! eu cred ca un barbat se impune -mai ales la partea cu chefurile-ciohlanurile-balurile -chermezele-sfintirile si …etc

aiudean 19 ianuarie 2016 at 18:26

Dragi aiudeni,
Sper că nu mai intră în discuție persoana sus-menționată, ne jignește inteligența și demnitatea.Amintiți-vă când îi șoptea avortonului de Funeriu sau când a disturbat toată țarași toți micuții de 6 anișori trebuie să meargă la școală că a inovat ea învățământul cu clasa 0.
Vă amintiți cum arăta Aiudul?Un oraș cultural cu elite intelectuale ,cu tineri și oameni harnici.Din păcate acum e un oraș dezolant, fără perspectivă.De ce nu are curaj un independent, unul din sectorul privat să candideze?
îl mănâncă clica din primărie și țața pampon de mai sus.

un aiudean 19 ianuarie 2016 at 20:24

Cat timp pleaca poate sa faca ce vrea !

Cristi 19 ianuarie 2016 at 23:06

Saracii micuti de 6 anisori, au fost dusi la scoala si s-au speriat!… In Europa cea moderna se duc copiii la scoala mai devreme si nu a murit nimeni.
Daca ii soptea avortonului de Funeriu, inseamna ca era mai pregatita decat el si capabila sa fie ea ministru…
Si da, Aiudul a fost un oras al elitelor, plin cu intelectuali, cu tineri si locuri de munca. A FOST. In ultimii 26 de ani a fost distrus tot. Cine a condus acest oras?
Trezirea!!!

Ardeleanul 20 ianuarie 2016 at 10:18

Oana Badea este cel mai potrivit candidat
pentru primaria Aiud.
Este cu mult peste toate numele care se vehiculeaza in jurul dansei.

Simi 20 ianuarie 2016 at 20:21

si mai zicea Teban ca Oana Badea nu e potrivita pt ca pe vremea cand era la pdl aduna semnaturi sa il dea jos pe Josan! pai florea alin l-a spulberat pe josan cu ce a spus in interviul ala!!! no Tebane, care e mai bun?

elector gras 21 ianuarie 2016 at 10:17

nu mi se pare ca Florea Alin il „desfiinteaza pe Josan” , deloc , are doar limba de lemn care era de asteptat sa o aibe ! tre sa zica si omul ceva ! A uitat-o pe aia cu cresterea pensiilor (e gogonata, lumea incepe sa vada ca nu primarul da pensii , dar treaba cu pensiile tine totdeuna ).