Ziarul Unirea

Oana Badea cere soluționarea conflictului de la Cugir

TECHNOVA - Înlocuiește-ți centrala

Secretarul de Stat în Ministerul Educației, Oana Badea, reacționează la nemulțumirile cadrelor didactice și ale părinților elevilor de la școlile ”Singidava” și nr. 2 din Cugir și îi solicită inspectorului școlar general să intervină în medierea conflictului dintre profesori, părinți și Consiliul local Cugir.

Oana Badea atrage atenția opiniei publice că, de la un punct, decizia Consiliului local Cugir intervine brutal în zona de manifestare a cadrelor didactice și a părinților, neținând cont de opțiunile acestora și de prevederile legale în vigoare.  Secretarul de Stat amintește că, potrivit Legii Educației Naționale, în luarea deciziilor care privesc viața școlii, trebuie să existe un dialog nemijlocit între consiliul profesoral, comitetul de părinți și autoritățile administrației publice locale. ”Ceea ce, constat cu dezamăgire, nu există.  Nimeni nu poate pretinde că decizia a fost luată cu acordul tuturor, de vreme ce a existat o masivă luare de poziție împotriva proiectului. Directorul și consiliul de administrație al școlii trebuie să țină cont, în optimizarea procesului didactic, de propunerile consiliului profesoral”, precizează Oana Badea.

ELIT

Demnitarul consideră că, în luarea oricărei decizii care privește elevii, interesul acestora trebuie să fie prioritar, și nu altul. În consecință, Oana Badea face un apel la consilierii locali din Cugir să reanalizeze proiectul și să țină cont de opțiunile părinților și ale profesorilor. Mai mult, Secretarul de Stat îi solicită inspectorului școlar general să gestioneze conflictul de la Cugir, în condițiile în care, potrivit legislației în vigoare, rețeaua școlară se organizează cu avizul conform al inspectoratului școlar.

”Cred cu tărie că, de cele mai multe ori, nu legile sunt prost făcute, ci aplicarea lor este deficitară. De aceea, intervenția inspectoratului școlar Alba se impune pentru normalizarea situației”, încheie Secretarul de Stat Oana Badea.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

27 Comentarii

raul 1 februarie 2012 at 14:54

d-na Badea ar trebui sa inceapa reforma in educatie cu Roberta Anastase

crisan 1 februarie 2012 at 15:01

Ce ar fi sa inceapa cu aplicarea corecta a legii, in acest caz?

raul 2 februarie 2012 at 12:35

cred ca ar trebui aplicate corect toate legile si nu doar in acest caz

crisan 2 februarie 2012 at 18:42

Asa este dar aici se vorbeste despre un caz anume.

bb 1 februarie 2012 at 16:20

Sa vina d-l Sandu sa vada ce se intamplala Primaria Cugir Iar peefectul sa trimita inapi hotararea cnsiliului

bb 1 februarie 2012 at 16:22

Sa vina la Cugir d-l Sandu iar prefectul sa retrimitaq legea la rediscutare

inteleptul 1 februarie 2012 at 16:50

Draga doamna secretar de stat,sunt parinde de elev de la scoala numarul 2 Cugir.Vreau sa va aduc la cunostinta ca scoala se invecineaza cu un cartier de romi.In fiecare an directoarea si cadrele didactice de la scoala Singidava i si intregeau efectivul de copii din reteaua strazilor arondate scolii 2.Au luat tot ce au putut romani,romi au facut tot ce au putut fara sa se gandeasca si la cei de la scoala 2 ca raman fara obiectul muncii.Draga doamna si cu segregarea cum ramane?
De cand s a pus problema unificarii celor 2 scoli cei de la Singidava au manipulat parintii,i au mintit i au chemat sa i sustina la primarie sa nu se unifice scolile.Si atunci cand nu or sa mai fie bani de salarii pentru ca nu s a eficientizat reteaua scolara ce o mai fi?Cum pot educa elevii astfel de profesori prin manipularea elevilor,a parintilor etc.Profesorii de la Singidava sunt plini de ura nu au sentimente de nu vor sa integreze si romii in invatamant si vor sa i izoleze?este normal?asa scrie in noua lege a invatamantului?Atunci faceti scoala 2 numai de romi sa se stie o treaba.Sunteti de acord cu asa ceva?

alex 1 februarie 2012 at 18:30

Excelent comentariu, exact asta se intampla, din cauza unor interese meschine opinia publica este manipulata prin intermediul profesorilor. Partea cu segregarea este din nou una extrem de delicata. Aici este de vina mentalitatea cugirenilor care de sute de ani prezinta o ura mostenita din tata-n fiu pentru etnia rroma. In aceasta situatie, daca un parinte sau un grup de rromi are face o mediatizare serioasa acestei situatii si acest lucru ar ajunge in presa si implicit la urechile UE, nu cred ca ne-ar face noua Cugirenilor vreun bine. Mare atentie dragi cetateni ai Cugirului, traim in secolul 21, rromii nu mai sunt sclavi, sunt cetateni cu aceleasi drepturi ca si dvs., astfel ca trebuie sa se bucure intai de aceleasi drepturi ca si noi ceilalti, si abia apoi sa incercam si sa le impunem sa se integreze in societate si sa nu mai cauzeze probleme.

Intrebare 1 februarie 2012 at 17:00

Draga doamna Oana Badea de unde vor avea scolile bani pentru plata cadrelor didactice acum cand se aplica costul standard per elev daca aceasta unire prin fuziune nu se va aplica?ne dati din fondul de rezerva al primului ministru?ce solutie ve ti lua?

doris 1 februarie 2012 at 17:20

De la bugetul de stat, prin rectificare bugetara ca de fiecare data de peste 10 ani incoace.A fost sau nu a fost cost standard, banii nu au ajuns niciodata pana la sfarsitul anului. M-am saturat de sindicatul care ne spune cum nu ajung banii, de unii primari care isi fac imagine pe acest subiect si in final toata lumea isi ia salariul. Dar inteleg ca stiti exact formula de alocare a banilor incat sa nu mai fie necesara rectificarea. O puteti face publica si sunteti erou. Invatamantului superior i-au trebuit cam 8 ani pana a gasit formula( nu neaparat perfecta) de alocare a finantarii pentru un student.

Intrebare 1 februarie 2012 at 17:09

Doriti cumva sa se ajunga la segregare?adica scoala 2 numai cu rromi?si scoala Singidava fiindca s portocalii numai cu romani?asa vreti sa faceti eficientizarea retelei scolare din Cugir?ia mai cugetati un pic cum e mai bine?de ce nu veniti chiar dumneavoastra sa solutionati problema?sa vedem daca va puteti intelege cu cei de la Singidava care prin comportament nu denota ca sunt profesori ci oameni simpli de cea mai joasa speta.N as vrea sa mi educe copilul astfel de profesori plini de ura fata de rromi.De la primarie s a incercat fuziunea ca altfel scoala 2 risca sa ramana doar cu ceea ce lasa scoala Singidava in urma adica numai rromi de care nu le convine.De unde atata inversunare……..nu sunt tot oameni?Va poftim la Cugir sa va intelegeti cu eu ca altfel nu se mai poate de la atata discriminare.Rusine sa le fie.

alb si negru=gri 1 februarie 2012 at 18:42

Profesorii scolii 2 s-au saturat sa vada negru in fata ochilor asa ca vor limpezirea privirii cu riscul pierderii unor posturi. Ce sacrificiu!

Cu intelepciune 1 februarie 2012 at 19:09

Nu va ramane nimeni pe dinafara daca sunt oameni si colegi adevarati,se vrea si se termina cu ambitiile prostesti,cu intrigile catre parinti,cu asezarea la masa de lucru si fara scandalul provocat la toate intalnirile de lucru de catre profesorii de la Singidava care se cred de inegalat si totdeauna au gura mare de parca nu ar fi colegi,nu au aceleasi scoli sau facultati.

nedumeritul 1 februarie 2012 at 21:54

Si atunci unde este economia mult promisa daca nu va ramane nimeni pe dinafara? Unde e unirea daca fiecare ramane in localul lui? Al cui e pana la urma interesul?

alt inteleot 1 februarie 2012 at 17:48

D-na badea va invitam de la toamna in Cugir la sc. 2 ca tot va identificati cu populatia din cartierul invacinat.Si sa dati solutii…

jumi juma 1 februarie 2012 at 18:47

Si mai ziceti ca altii au gand de segregare!

HH 1 februarie 2012 at 20:43

DUPA CE AU BULVERSAT SI AU POLITIZAT COMPLET INVATAMANTUL, ACUM VINE BADEA OANA SI CERE ” SOLUTIONAREA CONFLICTULUI”.
JOS PEDELISMUL !
PEDELISM = IMPOSTURA – HOTIE- INCOMPETENTA

incultul de parinte 1 februarie 2012 at 21:56

Sus PNL dar fara maini in jep!

crisan 2 februarie 2012 at 7:50

Daca doamna Badea a politizat invatamantul, de ce primarul Cugirului intervine in viata scolilor noastre? Sotia lui de trebuia neparat sa fie directoare de scoala? Despre care politizare vreti sa vorbim? Cea impusa de PNL in consiliile de administartie ale scolilor este buna?

Costel* 2 februarie 2012 at 12:36

Cand doamna Oana Badea termina mandatul ministerial poate veni la scala din Cugir sa predea … „atelier” …

crisan 2 februarie 2012 at 17:23

Si ce legatura are comentariul dv. cu ceea ce am spus eu?

Bravo 2 februarie 2012 at 0:41

Bravo doamna Badea, dovediti prin acest lucru ca nu ati uitat de unde ati plecat, ca ati plecat pentru noi elevi, profesori, parinti si ca stiti sa puneti punctul pe i.

crisan 2 februarie 2012 at 6:58

Nu a bulversat nimic!!! Sunteti in eroare!!! Va apreciez, doamna Badea pentru verticalitatea de care dati dovada tot timpul.

vlad tepes 2 februarie 2012 at 8:22

ar trebuii sa faca toti din PDL clasa 0 si cand vor avea cei 7 ani de acasa atunci sa mai vina in fata oamenilor sa le ceara vot……

Viky 2 februarie 2012 at 9:02

Toti frustratii se dau iubitori de tigani cand au interes sau cand sunt in campanie electorala iar dupa ce-si rezolva treburile ori le fura din banii veniti de la UE pt.rromi se dezic de ei total,ca sa fim sinceri cine suporta o etnie care in proportie de 90% pute,fura,violeaza,talhareste,bate,ameninta,ataca si a facut deservicii Romaniei pentru mii de ani din 1990.

Rody 2 februarie 2012 at 9:26

Cine-i d-na secretar de stat acest Karakas de la inpectoratu Alba de hotaraste cine trebuie sa traiasca si cine merita sa moara in scoliile cugirene?

Parere 2 februarie 2012 at 13:24

Nu stiu de ce scoala 2 isi face probleme pentru viitorul ei atata vreme cat cartierul din vecinatate produce viitori elevi pe banda, sa-si faca probleme celelalte unitati scolare caci romanii nu mai fac copii in conditii de criza, lipsa unui loc de munca, a unei locuinte. Daca va uitati prin oras cu siguranta veti observa tot mai putine femei insarcinate de etnie majoritara, dar sigur veti vedea fete sub 18 ani de etnie roma cu un puradel in burta si cativa dupa ea.