Ziarul Unirea

O fetiță de 8 ani din Alba Iulia a fost mușcată cu sălbăticie de față, de către un câine Rottweiler, în drum spre școală

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

O fetiță de 8 ani din Alba Iulia a fost mușcată de față cu sălbăticie de un câine Rottweiler, în timp ce se deplasa înspre școală, pe strada Vasile Alecsandri, însoțită de mama sa. Proprietara animalului este cercetată penal pentru comiterea infracţiunii de vătămare corporală din culpă

“La data de 04 decembrie 2012, Poliţia Municipiului Alba Iulia a fost sesizată prin SNUAU 112, cu privire la faptul că o fetiţă de 8 ani din municipiul Alba Iulia, a fost muşcată de faţă, de un câine.

ELIT

Din primele cercetări efectuate de poliţiştii deplasaţi la faţa locului a rezultat că, în dimineaţa zilei de 04.12.2012, în jurul orelor 08,30, fetiţa, care se deplasa pe strada Vasile Alecsandri din municipiul Alba Iulia, împreună cu mama sa, a fost atacată şi muşcată de obrazul drept de un câine din rasa Rottweiler care a rupt lanţul cu care era legat în curtea unui imobil şi a ieşit pe sub poartă, în stradă.

Minora a fost transportată la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost acordate îngrijiri medicale iar faţă de proprietara animalului au fost întocmite actele premergătoare cercetării sub aspectul comiteri infracţiunii de vătămare corporală din culpă”, se arată într-un comunicat remis presei de IPJ Alba.

UPDATE: Mama fetiței mușcate de câine și-a retras în această dimineață plângerea făcută la poliție pe numele proprietarei animalului. Victima nu a suferit răni grave, raportul medicilor legiști specificând că leziunile produse sunt „fără lipsă a materiei”.

foto arhivă

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Licitație pentru panouri de semnalizare pentru obiective turistice din Alba, lansată de Consiliul Județean: Unde vor fi amplasate

Licitație pentru panouri de semnalizare pentru obiective turistice din Alba, lansată de Consiliul Județean: Unde vor fi amplasate Consiliul Județean… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

22 Comentarii

gelu 5 decembrie 2012 at 13:17

sunt cei mai periculosi caini datorita taliei..adica sunt undeva la categoria vitei cu colti.
rasa asta de caine este pericol public.
in america pentru un caz ca cel relata se ajunge la puscarie.

herp 5 decembrie 2012 at 13:35

trebuie prinsi amandoi, stapana si javra sa, stapana sa fie batuta cu javra peste cap pana ii vine mintea la cap si sa fie amendata usturator iar apoi javra eutanasiata. Chiar toti ciudatii fac ce vor in tara asta??

Manitu 5 decembrie 2012 at 14:18

Autorule (B.P.), nu iti mai bate joc de V. ALECSANDRI!

Odata apare „Alecxandri” si alta data „Alecandri”.

Am vazut, nu demult, ca stai foarte prost cu preluarea anumitor stiri, cu aritmetica etc. dar, culmea, vad ca stai extrem de prost si cu LIMBA
si LITERATURA ROMANA!!!

RUSINE, Bogdan Presecan!!!

Manitu 5 decembrie 2012 at 14:23

Doresc fetitei sa se faca bine cat mai repede, sa se vindece rana, fara a lasa eventuale urme, iar mamei care a retras plangerea (daca este adevarat) pot sa-i spun raspicat ca a gresit!

Manitu 5 decembrie 2012 at 15:04

De ce ati sters primul comentariu al meu, aparut cu 4 minute inaintea celui de mai sus (ora 14:23)?
Ati corectat greselile semnalate de subsemnatul din textul de mai sus si ca sa il acoperiti pe acest nepriceput (a se citi Bogdan Presecan) ati sters acel comentariu care facea referire directa la slaba pregatire, jenanta dealtfel, a acestui pretins reporter! Si nu e prima data cand faceti acest lucru la multele erori pe care le face acest „scriitoras”, care au fost aratate de mine!

Inca o data RUSINE, REDACTIA ZIARULUI UNIREA!!!

Cititor 5 decembrie 2012 at 15:24

Daca fetita a fost mucsata in strada, cainele ar trebuii impuscat iar proprietara sa platesca un sac de bani despagubire morala fetitei + dosar penal.
Mama fetitei este o tolomaca! Fata va ramane cu urmari toata viata, si fizice si morale.

Amimalele care omoara oameni nu au ce cauta printre oameni! Asa cum criminalii nu au ce cauta in societate!

Bogdan Presecan 5 decembrie 2012 at 15:32

@Manitu. Insistenta dumneavoastra ma obliga sa va amintesc ca anonimii, persoanele carora le este teama sa isi asume cea ce spun, nu pot fi luati serios in considerare cand arunca cu noroi. Da, am luat la cunostinta semnalarea greselii Alecxandri in loc de Alecsandri si pentru asta va multumesc. Ea se datoreaza grabei si in niciun caz necunoasterii.
Va invit oricand doriti sa ne intalnim si sa evaluati personal cat sunt de bine pregatit.
Datele mele de contact apar la sfarsitul fiecarui articol.
Multumesc!

Manitu 5 decembrie 2012 at 16:18

Concluzie:

1. Comentariile noastre sunt cenzurate, chiar daca sunt pertinente si la obiect, daca pun intr-o lumina proasta autorul articolului (notei);

2. Nu sunt cadru didactic si nici nu lucrez in mass-media pentru a-mi permite sa fac evaluari, chiar daca impresia mea, in ce va priveste, este demult facuta;

3. Imi sugerati sa nu mai scriu opiniile mele pe marginea celor scrise de dvs. la „Comentarii” pe marginea articolelor scrise (preluate), ci pe adresa personala de e-mail. Oare de ce?

gelu 5 decembrie 2012 at 17:07

ceea ce spun, nu pot fi luate in serios cand arunca cu noroi.
pentru aceasta va multumesc.
cam multe greseli gramaticale…

anonim 5 decembrie 2012 at 18:53

Adevarul e ca faceti greseli. De curand ati aratat ca nu stiti sa scrieti scandalagiu la plural. Daca v-ati recunoaste lipsa, poate ati gasi si calea sa o supliniti cu niste cunostinte temeinice.

cetatean 5 decembrie 2012 at 21:36

Toata chestia este sa ai „simtul limbii”.
Asta mi-a spus-o o profesoara de limba romana care din pacate nu mai este printre noi,iar unii chiar nu pot dobandi acest simt al limbii romane oricat si-ar dori….

cici1800 5 decembrie 2012 at 19:36

Multi bolovani isi plimba cainele fara botnita pe strada fara ca politia sa le faca nimic.
In tarile civilizate mergi la inchisoare daca sa intampla un incident similar.
Daca eram in USA consideram ca e datorie civica si luam gun-ul si ii faceam pe amandoi: caine + stapana (bineinteles ca ii duceam la mine pe property ca sa nu fiu prosecuted).

M.C. 5 decembrie 2012 at 22:35

Dragii mei!Cei care faceti referire,la aspectul aceste fapte,savirsite eventual in U.S.A.,nu are rost nici macar sa comparati.”Intimplator”,traiesc demult,in aceasta tara si aici lucrurile,merg intr-un anumit sens,nu aiurea,ca la noi acasa.Nu chiar perfect,dar NICI NU SE COMPARA CU ROMANIA.Si spun asta,nu cu mindrie,ci cu durere in suflet,ptr ca cel putin eu(sa nu zic altii)as venii miine acasa,insa lucrurile(DIN PACATE)au luat-o la vale rau in Romania si o sa fie si mai rau.Este revoltator,sa vezi ca,mergi pe strada si nu ai NICI O SIGURANTA,ATIT DIN PUNCT DE VEDERE MORAL(SE INJURA ORIUNDE SI ORICIND)CIT SI DIN PUNCT DE VEDERE FIZIC(BANDE DE INTERLOPI,CIINI VAGABONZI,CIORI,CIINI PERICULOSI,CA SI CAZUL DE MAI SUS).Pai aici,te leaga politia,sau alte forte in sec.2,daca faci greseli(in special grave).Mai grav,ca parintele copilului si-a retras plingerea,se vede clar ca,iar suna telefoanele,mita,influente,etc…Altfel ce este,cind copilul tau este muscat si tu,treci mai departe ca si cind nu s-ar fii intimplat nimic.DUREROS,MULTE SINT,DUREROASE ACASA,NUMAI DUMNEZEU,CU O MINUNE,MAI POATE SCAPA ROMANIA,DIN RAHATUL IN CARE ESTE,PINA PESTE CAP!!!!!Si toate astea pe fondul,faptului ca poporul TACE,IN CIUDA VERSURILOR,IMNULUI NATIONAL !!!!!!

Manitu 6 decembrie 2012 at 11:11

Esti cumva, Marius Ciont (dupa initiale)?

Te rog raspunde-mi daca este asa si iti voi spune cine a facut aceasta asociere?

Manitu 6 decembrie 2012 at 11:15

La final „?” trebuia sa fie „!”
Imi cer scuze pentru aceasta neatentie!

M.C. 6 decembrie 2012 at 12:55

Nu,nu sint respectiva persoana amintita!Sint din judetul Alba(albanez..cum ne zic,in gluma,romanii de aici).Mai citesc si eu presa de acasa si ma crucesc,in ce hal fara de hal,a ajuns ..SARACA TARA BOGATA..!Dar cum,SPERANTA MOARE ULTIMA,POATE MAI STII,CINDVA,VA FII BINE SI ACASA.Sper ca intr-o zii,ROMANIA SA POATA RIDICA,FRUNTEA DIN TARINA,ACOLO UNDE ESTE ACUM!!!!

marius 5 decembrie 2012 at 22:38

incredibil ce oameni sunt in orasul asta!?unii tin caini de rasa si periculosi da nu isi asuma nici o responsabilitate si ii doare n cot daca scapa cainele din lant si poate sa iasa pe sub poarta?! e plin in oras de cainii scapati pe strazi, alaturi de cei fara stapan! altii dupa ce le sunt copiii muscati de caine isi retrag plangerea?! chiar vroia sa i distruga copilul ca sa mentina o plangere de acest fel care e un lucru elementar chiar si intr o tara inapoiata fara sa mai amintim de tarile civilizate unde nu trebuie neaparat sa ucizi ca sa fi drastic sanctionat! iar altii isi pierd vremea cu gramatioa si se pierd in discutii sterile cum fac si cand e vorba de politica si apoi te mai miri de ce nu se rezolva nimic in tara asta ! Rusine tuturor care trateaza superficial astfel de situatii – presa, politia, autoritatile locale si cetateni…si care vor fi principalii vinovati cand se vor intampla lucruri mult mai grave(sunt sanse f mari avand in vedere numarul cainilor fara stapan dar si ai celor cu stapani ca si cei din cazul de fata).

CUGIR 6 decembrie 2012 at 0:16

5 Decembrie 2012,ora 14 fix ,in fata la CATEDRALA din Cugir un tinar in virsta de aprox.22-24 ani a fost incoltit de o haita de circa 12-14 CAINI vagabonzi.TOTI,DAR TOTI oameni de pe strada se uitau indiferent la ce se intimpla .De fata erau si angajatii PRIMARIEI CUGIR care impodobeau bradul de Craciun,si ei se uitau impasibili la ce se intimpla.Din nebunia mea ,sau din cauza situatiei in care se afla acest oras (PLIN FULL de CAINI) impreuna cu un prieten ,am luat perii de protectie al unor arbori plantati de Primarie si am reusit sa alungam aceste JIVINE care pina la urma cred ca vor face citeva victime cu urmari grave.(Tinarul a scapat doar cu vreo 2-3 muscaturi superficiale) VA ROG SA INTREBATI ANGAJATII PRIMARIEI CARE IMPODOBEAU BRADUL DESPRE ACEST CAZ.Un cetatean din DOGS CITY CUGIR .

M.C. 6 decembrie 2012 at 3:53

Dragul meu,rezolvarea problemei,expusa de tine,intimplata in fata Catedralei Cugir,are o singura solutie.Rezolvarea,este in mina mult iubitului edil,Teban Adrian,votat de majoritatea din oras,in spirit de turma.Dar de unde,din moment ce pe edil,il intereaza doar buzunarul si interesele lui(si al acolitilor lui).Si socrul meu,a fost muscat groaznic,intr-o dimineata,tot in zona Catedralei,de o haita de ciini.A mers omul la spital(a facut 1luna jumate,injectii de antirabic)si pe urma normal ca(in aceasi zii),a mers nervos si suparat,la prima ora,sa-l intrebe pe edil,cum este posibil asa ceva,intr-un oras „frumos,plin de dale”.Stii care a fost atitudinea(reactia)mult iubitului edil????Citez…”fugi domne de aici,ca nu se poate asa ceva,sa fii muscat in halul asta de ciini,in Cugir nu sint,asemenea haite…”Comentez:poate sint,hiene,lei,tigri,ursi prin oras si nu stim noi…Si acum,am eu o intrebare.Citi,din 10 oameni normali,la asemenea raspuns,nu-i dadeau carne prin gura?Ce denota atitidinea primarului?Raspund tot eu.AROGANTA,IMPERTINENTA,LIPSA DE RESPECT,FATA DE INTERLOCUTORUL DIN FATA TA,INGIMFARE,SAU MAI POPULAR…MI SE RUPE CEVA DE VOI BAI,ASTIA DE JOS,CA EU SINT SMECHER SI VA STIU PROSTII,DIN 4 IN 4 ANI.Si vin acum toti,si ridica piatra care mai de care,sa dea primul.Eu ma mir,ca nu-i trazneste din senin,DUMNEZEU PE ASTIA CARE SE CRED ZEI,AICI PE PAMINT SI CIND DA VREO BOALA INCURABILA IN EI,PUPA PAMINTUL DE DURERE SI NU STIU CUM SA FACA BINE,DOAR DOAR,MAI INTORC TIMPUL INAPOI,CARE DIN PACATE CURGE IREVERSIBIL PTR TOTI.Asa ca,in Cugir,STATI SI DORMITI LINISTITI,TEBAN VA VEGHEAZA….BUZUNARELE VOASTRE,NU PIERDETI NIMIC,POATE INTR-O ZII,VA PUNE IMPOZIT SI PE AER!

CUGIR 6 decembrie 2012 at 0:18

A se citi parii ,scuzati eventualele greseli de ortografie. Multumesc.

Responsabilii 6 decembrie 2012 at 10:24

Cugir felicitari tie ca ai avut curajul necesar sa indepartezi cainii.Nu stiu in ce masura trebuie invinovatit cetatenii ca nu au alungat haita respectiva…avand in vedere agresivitatea lor si frica oamenilor fata de caini!Da poate aveau o datorie morala dar in fata unei haite de caini agresiva nu stiu cati oameni au curajul tau, cinste tie, aici e devina PRIMARUL, AUTORITATILE si CEI DIN BLOCURI care ii hranesc in permanenta si care nu sunt in stare sa isi faca un tarc in fata blocului unde sa isi tine potaia si sa o vaccineze, iar daca treci prin fata blocului si dai dupa un caine sar repede cu gura, daca se intampla ceva nimeni nu mai zice nimic!

CUGIR 6 decembrie 2012 at 12:30

Din pacate asta este situatia de peste 20 de ani si nimeni nu face nimic,doar promisiuni electorale .