Numărul donatorilor de sânge a crescut și la Alba Iulia. O parte au venit special pentru victimele tragediei din București
O parte dintre persoanele care au donat sânge, luni, la Centrul de Transfuzie din Alba Iulia, au precizat că doresc ca acesta să ajungă, dacă va fi cazul, la victimele tragediei din București, potrivit dr. Elena Popescu (foto), director al centrului.
Luni, 50 de persoane au donat sânge, dintre aceștia, 11 au precizat că vor ca sângele lor să fie în ajutorul victimelor incendiului de vineri seara.
Dr. Elena Popescu a precizat că și la centrul din Alba Iulia, la fel ca și la majoritatea centrelor din țară, s-a simțit o mobilizare exemplară, gestul cetățenilor fiind de apreciat, iar numărul donatorilor mai mare decât de obicei.
”În continuare așteptăm Jandarmeria, Poliția și celelalte instituții care își vor mobiliza angajații. Am o mare rugăminte, pentru a evita aglomerația și pentru ca valabilitatea sângelui să poată să fie pentru o perioadă mult mai mare de timp, mai mult de 20-30 de persoane pe zi să nu se prezinte deoarece nu avem spațiu de depozitare”, a spus dr. Popescu.
Astfel, ar fi indicat ca cetățenii care doresc să doneze să contacteze, înainte cu 24 de ore, angajații centrului, pentru a fi programați.
Dr. Popescu a precizat că au venit să doneze atât tineri, cât și vârstnici, iar duminică și sâmbătă, ca urmare a tragediei, la centru au sunat foarte multe persoane pentru a se interesa cum pot fi de ajutor.
Sângele donat va fi trimis la București imediat după ce se vor face solicitări.
Numărul persoanelor care au pierit în iadul colectiv declanșat vineri seara în clubul din București a ajuns la 30, iar cel al răniților la 137.
Dr. Elena Popescu ne-a înștiințat că fiecare donator este recompensat cu o zi liberă de la serviciu, cu o reducere de 50 la sută la abonamentul pe transportul local și cu 7 bonuri valorice de masă.
Donarea de sânge, pe lângă faptul că salvează o viață, are multiple avantaje: donatorul are ocazia să-și verifice starea de sănătate deoarece înainte se fac o serie de analize și consultații, este benefică deoarece toate seriile sanguine se vor regenera – în termen laic – se întinerește sângele, iar donatorul va resimți o stare de bine, potrivit dr. Popescu.
O persoană poate dona o dată la 60 de zile.
Pe site-ul Centrului de Transfuzie Sanguină sunt prezentate condiţiile pe care o persoană trebuie să le îndeplinească pentru a dona. Astfel, se recoltează sânge persoanelor sănătoase, cu vârsta cuprinsa între 18 şi 60 ani, care au peste 50 de kilograme, puls regulat – 60 -100 bătăi/minut, tensiune arterială sistolică între 100 şi 180 mmHg, care să nu fi suferit în ultimele 6 luni intervenţii chirurgicale.
Nu pot dona sânge femeile însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală sau pesoanele care sunt sub tratament pentru diferite afecţiuni: hipertensiune, boli de inimă, boli renale, boli psihice, boli hepatice, boli endocrine.
Totodată, se recomandă posibililor donatori să aibă un act de identitate în original la ei, să fie odihniţi şi bine hidrataţi, să nu fumeze o oră şi să nu consume alcool, grăsimi, dulciuri concentrate sau medicamente (aspirină, anticoagulante, antidiabetice, etc) şi să aibă o stare de igienă personală corespunzătoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]









