Noul contract de renovare a Cetăţii din Alba Iulia, contestat de liberali
Vicepreşedintele organizaţiei judeţene a PNL Florin Roman, a contestat noul contract de asociere dintre Primăria Alba Iulia şi firma care efectuează lucrări de restaurare a Cetăţii, considerând de-a dreptul aberante prevederile noului contract. Liderul liberal a precizat că PNL Alba nu este împotriva investiţiilor dar acestea trebuie făcute legal şi „fără alte combinaţii”. „În primul rând vreau să spunem albaiulienilor că noi, liberalii, susţinem investiţiile iar Cetatea se va restaura şi fără taxa de acces şi fără alte combinaţii, fără a ceda profiturile exploatării ei, pentru că banii de restaurare sunt de la UE, statul român şi din bugetul oraşului. Firma Corint face aceste lucrări cu un contract clar, pe zeci de milioane de euro”, a declarat vicepreşedintele PNL Alba, Florin Roman. Acesta a precizat că prin încheierea noului contract municipalitatea pune la dispoziţie firmei Corint bugetul oraşului, spunând că se vrea ca toţi să creadă că fără taxa de acces şi fără cedarea a zeci de mii de euro din exploatarea Cetăţii, aceasta nu s-ar mai restaura.
„Prin acest nou contract firma poate face câte cheltuieli doreşte în Cetate, care mai apoi i se pot imputa Primăriei Alba Iulia, nouă mai exact. Prin reînnoirea contractului se dau garanţii sporite prin care se împovărează oraşul. S-au lăsat porţi larg deschise în contract prin care firma poate cere toate sumele investite. Bugetul oraşului este oricând la dispoziţia acestei firme”, a declarat Roman în cadrul conferinţei de presă.
Acesta a arătat că prin acest contract nu există niciun control asupra costurilor pe care firma pretinde că le are iar primăria, prin programele de turism şi promovare, se angajează practic indirect să aducă clienţi firmei care renovează Cetatea, firma care va prelua 90% din profit.
Prin vocea vicepreşedintelui Florin Roman, PNL Alba a considerat aberante prevederile noului contract, cerând ca primăria să ia o serie de măsuri în această privinţă, cum ar fi: eliminarea taxei de pe domeniul public, un raport decent în împărţirea profitului dintre oraş şi firmă, renegocierea contractului şi eliminarea prevederilor care fac oraşul captiv al deciziilor firmei de a cesiona drepturile şi obligaţiile sale. (N.I.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)