Nicuşor Stanciu – Bomba Stelei pe piaţa de transferuri! * 10 milioane de euro – clauză de reziliere pentru fostul unirist

Steaua i-a stabilit o clauza de reziliere în valoare de 10 milioane de euro lui Nicuşor Stanciu, fostul jucător al Unirii Alba Iulia, anunţă Fanatik. Mijlocasul ofensiv a avut evolutii apreciate in acest sezon, iar stelistii sunt siguri ca pot da o lovitura importanta in momentul in care il vor vinde. Steaua a primit 8,5 milioane de euro pentru Chiriches in 2013, iar acum pregateste o noua afacere de milioane!  Printre cluburile interesate e si Tottenham, echipa care a platit o suma record pentru Romania in momentul in care l-a cumparat pe Chiriches, in vara anului trecut.
Stanciu, adus pe 700.000 de euro de la Vaslui, a marcat 6 goluri in 2013-2014 si are 7 pase decisive.

Nicuşor Stanciu este unul dintre cele mai importante câştiguri ale Stelei în acest sezon. Mijlocaşul care va împlini 21 de ani în ziua în care Steaua a aniversa 28 de ani de câştigarea Cupei Campionilor a crescut constant în ultimul an şi s-a impus titular în echipa gândită de Reghecampf

*Tânărul jucător este monitorizat de mai multe luni de Hoffenheim

Jucătorul originar din Craiva traversează cel mai bun sezon din cariera sa şi a reuşit să-şi păstreze postul de titular chiar şi după transferurile din această iarnă, Keşeru fiind considerat iniţial principalul contracandidat. Evoluţiile excelente din ultima vreme au fost reconfirmate cu un gol şi un penalty scos în victoria cu 4-1 de la Chiajna.

Creştere confirmată de cifre
Legitimat la FC Vaslui Nicuşor Stanciu a reuşit să strângă cifre bune în sezonul trecut. Mijlocaşul a avut în total 40 de apariţii, în care a strâns 2.629 de minute. În acest timp, Stanciu a reuşit să marcheze de două ori şi să dea 5 pase de gol. Anul sportiv 2013-2014 este însă unul excelent. Până acum, Stanciu a jucat 35 de partide, aproape cât în tot sezonul trecut, iar performanţele sale fac dovada unui jucător care se apropie de maturitate, în ciuda vârstei. Stanciu a adunat până acum în total pentru Steaua 1.914 minute, în care a marcat 6 goluri şi a dat deja 7 pase de gol. Dacă în sezonul trecut a avut o medie de un gol la 1.315 minute, acum aceasta este de unul la 319 minute.

Cota i-a crescut constant
La 17 ani, Nicuşor Stanciu juca pentru Unirea Alba Iulia şi era considerat unul dintre cei mai promiţători juniori din generaţia sa. La acel moment, transfermarkt.de îl cota la 50.000 de euro. A urmat un transfer la FC Vaslui şi la finalul lui 2011 era evaluat la 150.000 de euro. După încă un an, cota sa a sărit la 800.000 de euro, pentru ca la finalul lui 2013 să ajungă la două milioane de euro.

Sursa articol: Prosport

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]