Necunoscutele play-off-ului din Liga a 3-a se decid la Cugir şi Oşorhei *Sâmbătă, sub Drăgana vine FC Municipal Baia Mare
Metalurgistul Cugir a stat runda anterioară şi a predat fotoliul de lider al Seriei a 5-a din Liga a 3-a, arădenilor de la Naţional Sebiş (ce au cu un meci mai mult). Sâmbătă, elevii lui Opric au al treilea joc consecutiv din primăvară pe teren propriu, de la ora 15.00, urmând să întâlnească pe FC Municipal Baia Mare, o echipă ce speră să prindă o clasare între primele 6 formaţii, de play off fiind sigure 4 formaţii (Naţional Sebiş, Metalurgistul Cugir, Şoimii Pâncota şi CS Ineu). Gruparea de sub Drăgana mai are de jucat cu FC Municipal Baia Mare, la Sebiş, cu Unirea Jucu (meci ce nu are importanţă) şi la Zalău. Rezultă trei dueluri în care fiecare punct acumulat contează în play-off, însă calculele sunt dependente de multe aspecte.
*Calcule complicate, Baia Mare avantajează Metalurgistul şi Şoimii
Cu 4 etape înainte de finalul Seriei a 5-a, FC Zalău (locul 5, 25 de puncte), FC Municipal Baia Mare (locul 6, 23 de puncte), CS Oşorhei (locul 7, 22 de puncte) şi Sănătatea Cluj (locul 8, 21 de puncte) sunt echipele ce se bat pe două locuri în play-off. Aparent „viruşii verzi” au cele mai mici şanse, iar CS Oşorhei are de disputat două „finale” pe teren propriu, cu Sănătatea şi FCM Baia Mare. Dar iată ţintarul echipelor pretendente la play-off: *FC Zalău are meciuri la Turda, stă, Sebiş şi acasă cu Metalurgistul Cugir; *FC Municipal Baia Mare joacă la Cugir, Unirea Jucu (acasă), la Oşorhei, Unirea Dej (acasă); *CS Oşorhei: acasă cu Sănătatea, la Pâncota, acasă cu FC Municipal Baia Mare, la Jucu; *Sănătatea Cluj: la Oşorhei, acasă cu Unirea Dej, la Turda, stă.
De numele echipelor care reuşesc să acceadă în play-off se leagă şi calculele punctajului la „vârf”, un lucru fiind cert, dacă FC Municipal Baia Mare „prinde” play-off-ul, avantajate ar fi în lupta pentru promovare Şoimii Pâncota (6 puncte acumulate cu băimărenii şi doar trei, de plidă cu FC Zalău) şi Metalurgistul Cugir (3 puncte cu băimărenii, 3 cu CS Oşorhei, o remiză cu FC Zalău şi joc extern în ultima rundă), în detrimentul formaţiei Naţional Sebiş ce are numai două puncte cu Baia Mare (4 cu CS Oşorhei, un egal cu FC Zalău şi meci direct acasă). Oricum una dintre dileme se va lămuri la Oşorhei…
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari