// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Moţiunea de cenzură a trecut. Vezi ce spun liderii din Alba?

Ion Dumitrel, Teodor Atanasiu şi Ioan Dîrzu au făcut primele declaraţii, în exclusivitate pentru ziarul Unirea, vizavi de căderea guvernului Ungureanu, la scurt timp de la anunţul oficial privind trecerea moţiunii de cenzură în Parlament.

Moţiunea de cenzură a USL a trecut azi cu votul a 235 de parlamentari. Este un moment de cotitură în politica românească. La depunerea moţiunii puţini erau cei care credeau în succesul ei. Ultimele migraţii parlamentare au schimbat însă raportul de forţe şi deşi dimineaţa lucrurile erau încă pe muchie de cuţit, la momentul numărării voturilor s-a constatat că ea a trecut nu la limită, ci destul de lejer. Urmează acum negocierile pentru un nou guvern. Cum apreciază liderii din Alba situaţia politică?

Mircea Hava, preşedintele PDL Alba: Pe mine, pe Dumitrel pe toţi cei care intrăm în bătălia alegerilor locale nu ne afectează în niciun fel căderea guvernului. Ea afectează stabilitatea ţării. Conform Constituţiei preşedintele desemnează premierul la propunerea partidului care are cei mai mulţi parlamentari. Azi acest partid este PDL, mâine… Părerea mea este că totuşi, preşedintele ar trebui să-l desemneze pe Victor Ponta. USL trebuie să-şi asume responsabilitatea celor şase luni de guvernare până la alegerile generale şi să facă ceea ce a promis, să mărească salariile şi pensiile. Vor vedea însă că una este să vorbeşti de pe margine şi alta să poţi face ceea ce doreşti. Ideea lor a fost să ajungă la guvernare că de-aia au depus moţiunea. Sincer îmi pare rău de guvernul Ungureanu pentru că avea oameni capabili, luase măsuri bune şi reuşise să redea speranţa. Acum toate s-au dus şi Victor Ponta trebuie să-şi asume guvernarea. (A.D.)

Ion Dumitrel, prim-vicepreşedinte PDL Alba: Nu este prima dată când cade un guvern în România. Din păcate clasa politică a schimbat un guvern bun. Pe mine şi pe colegi mei nu ne afectează cu nimic pentru că noi nu obişnuim să ne facem planuri în funcţie de un guvern sau altul. Vom munci şi mai departe şi vom atinge obiectivele pe care PDL le are în judeţul Alba, respectiv câştigarea detaşată şi meritată a acesto alegeri locale. (A.D.)

Teodor Atanasiu, deputat PNL de Alba: “Ceea ce trebuia să se întâmple, s-a întâmplat. Parlamentul şi-a pierdut majoritatea creată în mod artificial. Vor urma acum interminabilele discuţii despre Constituţia României cu Traian Băsescu, despre cine are de fapt acum majoritatea în Parlament”. Deputatul liberal de Alba a precizat că “USL este pregătită acum să preia guvernarea. Dacă preşedintele Băsescu ne cheamă la consultări, îi vom prezenta oferta noastră de prim-ministru, respectiv Victor Ponta”. Atanasiu a subliniat că este posibil şi ca Traian Băsescu să îşi impună propriul prim-ministru, “pe Boc-6 sau Ungureanu-2, pentru că aşa vrea el”. (N.I.T.)

Liderul PSD Alba, Ioan Dîrzu, ne-a declarat: “Iată că după o guvernare dezatruoasă PDL-UNPR-UDMR, aşa cum ne-am aşteptat cu toţii, moţiunea USL a trecut şi Guvernul Ungureanu s-a prăbuşit. Ne aşteaptă cea mai importantă perioadă din ultimii 22 de ani. Guvernarea USL va începe să repare tot ce a stricat regimul Băsescu în ultimii 4 ani. Reforma lor a însemnat destructurare şi destabilizare. Prin urmare, USL va trebui să construiască, să readucă încrederea românilor în lege, în instituţiile statului şi în economie. Trebuie să redăm speranţa românilor, după ce fosta putere portocalie a distrus-o. Avem nevoie de investiţii coerente, cu adevărat utile pentru cetăţenii ţării, investiţii în beneficiul românilor! De asemenea, avem nevoie de competenţă şi eficienţă administrativă pentru că următoarele luni sunt decisive pentru USL şi pentru ţară”. (A.D.T.)

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

23 Răspunsuri la Moţiunea de cenzură a trecut. Vezi ce spun liderii din Alba?

  1. rusu 27.04.2012 la 17:36

    A-ti pus poza pe dos, sa fie Dl Darzu in dreapta???????

    • HH 27.04.2012 la 21:38

      1. GUVERNUL SECURIST IMPUS DE BASESCU A CAZUT ! MULTUMIM USL !
      2. HAVA SI DUMITREL TREBUIE SA DISPARA SI EI DIN VIATA POLITICA PENTRU CA NU AU FOST DECAT BENEFICIARII DRENARII DE FONDURI DE LA GUVERN FARA A AVEA NICI O LEGATURA CU A FI GOSPODARI !
      3. NU ASTEPT MARIRI DE SALARII DE LA USL , INSA VREAU SA VAD CA IN FUNCTII CHEIE IN STAT NU MAI AJUNG PERSONAJE RIDICOLE PRECUM : BOC, IGAS, UDREA, IALOMITIANU,…. IN FRUNTE CU PRES. MANELIST BASESCU !
      ASTAZI INCEPE DECLINUL ACESTEI HAITE PORTOCALII FARA IDEOLOGIE CARE NU A FACUT ALTCEVA DECAT SA COMPROMITA IDEEA DE DREAPTA SI SA REACTIVEZE EXTREMISMUL, DINCOLO DE IMBECILITATE, HOTIE, TUPEU, RIDICATE LA RANG DE ARTA !

      • @HH 27.04.2012 la 23:33

        Eu astept toate maririle de salar promise, pensionari multumiti, TVA-ul si impozitele reduse. Si repede. Si nici nu ma intereseaza de unde si cum. Altfel ciuciu vot de la mine.

  2. Nasu 27.04.2012 la 17:44

    Gata! S-a facut! Guvernul a cazut. O fi bine nu o fi bine ramane de vazut. Cert este ca in judetul nostru inca guverneaza PDL si se pare ca va guverna in continuare inca cel putin patru ani. Sa vedem ce se va intampla cu Ponta premier. Va fi greu pentru USL si se pare ca Iliescu are dreptate cand spune ca alianta nu ar trebui sa intre la guvernare. Stie el ce stie. Pana la urma Hava are dreptate cand spune ca una este sa critici de pe margine si alta este sa poti face ce doresti.
    Sunt curios cum evolueaza maine cursul valutar si mai ales ce v-a spune presa din strainatate.

  3. Manitu 27.04.2012 la 17:49

    Ai pus cratima … aiurea! Fiind perfectul compus al verbului, “ati” nu se desparte. Se pare ca nu stie stanga ce face dreapta! Asta in afara personajelor din poza.

    • Manitu 27.04.2012 la 17:51

      Referirea este pentru @rusu.

  4. cuvantul 27.04.2012 la 18:01

    “Nu mi-am spus inca ultimul cavant” !
    Asta nu va cutremura cind vine de la un fost sef al SIE ?
    Daca deontologia profesionala din astfel de servicii nu permite sa te dai “rotund” NICIODATA, ceva nu e in regula.
    Ori personajul nu stie asta, ori e prea prost pregatit si atunci debarcarea era necesara.
    Probabil va urma ceva “GREU”, bazat pe informatii luate de “aiurea”.

  5. Nostradamus 27.04.2012 la 18:55

    Bine ca au cazut PDL-isti si acum la alegerile locale sa cada ci ciocoii judeteni….Alti nepatati ai javrele ati vazut cum baga ca ,,aveau oameni capabili,, dar tineau doar cu sleahta lor de imbogatiti !Hai odata alegeri locale sa cada si ce-a mai ramas….

  6. Don Quixote 27.04.2012 la 18:57

    Prin jocul duplicitar al grupului minoritatilor nationale USL are posibilitatea sa vina la guvernare.

    Tocmai s-au intors la guvernare cei dinainte de 2008 (adica aia cu pensille marite de 2 ori intr-un an, cu investitiile aiurea din fondul de dezvltare, cu ajutoarele sociale pentru mai tot omu’, cu Petromul vandut pe maruntis – lucru pe care-l vedem odata pe luna cand creste pretul litrului de benzina).

    Si asta taman intr-un an electoral!!! Tz,tz,tz,tz….

    Nu va uitati la Darzu si Atanasiu. N-ai ce vedea din discursul lor decat poate ca le-a crescut ipocrizia de la precedentul.

    Guvernarea asta dezastruoasa – domn doctor – asta a luat masurile care trebuiau luat sa nu ne ducem pe copca. In timpul asta, voi, stateati pe margine si-i acuzati de incompetenta. Exact asa ati facut cu CDRul care aduna cioburile dupa petrecerea voastra dinainte de 1996.

    Tot guvernarea asta dezastruoasa a gasit bani (pe vremea asta grea si nu in 2006-2008!!!) sa inceapa autostrazile pe care le-ati tot promis voi si n-ai putut face decat sa dati un contract la Bechtel cu clauze in alb.

    Trist este ca reusiti – prin galagia facuta cu ajutorul mediei cointeresate – sa pacaliti romanii mai prost pregatiti.

    Nu-i nimic: cine nu invata istoria risca s-o repete!

  7. noname 27.04.2012 la 21:24

    Maimuta va ajunge prim ministru

  8. cici1800 27.04.2012 la 22:25

    traducere reala:
    – ce gandesc cei de la PDL: fu_t_u_i, nu mai primim bani si furam mai putin… ne descurcam noi cumva….numa’ sa nu ajungem la Aiud…hmm tre’ sa le dam noi amu la USL niste gologani sa ne lase in pace.
    – ce gandesc cei de la USL: yeee, in fine e cazul sa recuperam un pic din banii investiti in politica pana acum ….hmm macar de 50-100 de ori…. Sa mananca si gura noastra ceva…. ha-ha-ha…

  9. transferurile 27.04.2012 la 22:39

    Victorie?!?!?!Motiunea a trecut datorita negocierilor de campanie asa ca de cistigat are ca de obicei politicianul roman.Cea mai buna pedeapsa este sa mergem toti sa votam partidele mici ca daca ne-am anula votul tot aceiasi oameni ne vor conduce.

    • Costel* 28.04.2012 la 7:51

      Foaie verde foi de cas,
      Votati mai pe Marincas,
      Cu o tuica DDDirecta,
      Si o hododarla perfecta.

  10. Aurelian 27.04.2012 la 22:40

    Ramane cum am stabilit, cade Ungureanu si vine Ponta! Trebuia facut ceva, ca USL sa scada in procente pana la alegeri! Frumos cadou “otravit”, a oferit Basescu pe tava USL-ului!

  11. mr 28.04.2012 la 0:04

    @HH Intr-o functie cheie de ministru de interne ai sa-l vezi pe Teodor Atanasiu.

  12. carbunel 28.04.2012 la 13:30

    Ce discurs triumfalist au Hava si Dumitrel. Tot aroganta denota si jigneste! Cica “pe ei nu-i afecteaza!” Se dau mari administratori, dar ei sunt portocalii si in talpi. Pe cine mai pot prosti???

  13. vriciu 29.04.2012 la 9:24

    In Romania primitivii care conduc au tot timpul probleme de orgoliu, in loc sa ii preocupe administrarea bugetului format din banii adunati de la popor, gestionarea acestora in interesul poporului si nu in cel personal. Exista o diferenta flagranta intre atitudinea dinainte de alegeri si dupa. Daca acesti oameni ar avea caracter, nu s-ar schimba atat de mult din cauza puterii. Oricum Hava, Dumitrel reactioneaza ca detinatorii, inca, de putere. In cateva luni vor fi de nerecunoscut. Imi aduc aminte de Onanie Garboveanu cum se plimba pe bulevard si cauta atentie inainte de alegerile din 2000. Acestia sunt oamenii care ne conduc, habar nu au de viata….Viata pentru ei este un cont gras si ceva de baut si mancat si de a f… Civilizatia romana.

    • Onu 29.04.2012 la 10:23

      Au dreptate sa umble asa. Peste cateva luni romanii vor fi satui de certurile din USL pentru impartirea deconcentratelor. sa vezi ce discutii o sa fie si cat ne vbom distra cand vom avea cate doi directori intr-o deconcntrata. Vom avea procese in instante pentru cei care au avut grija sa-si ocupe posturile prin concursuri mai mult sau mai putin trucate. Oricum, cu siguranta ca romanii vor taxa bine aceste certuri. Pun pariu ca in aceste cateva luni pana la alegeri USL nu va face mare branza.

      • Costel* 29.04.2012 la 10:57

        Ca vor face sau nu branza este mai putin important. Important de de ceva ani ni se ofera numai cas portocaliu. Si totusi lumea progreseaza, ieri domnul Hava a oferit … ditai boulll …

  14. Mihai Campean 29.04.2012 la 10:09

    Hava si Dumitrel au dat doua declaratii corecte si la obiect. Comentariile de aici sunt scrise de militanti de-aia care se implica in lupta politica si nu dorm noptile.
    Declaratia lui Atanasiu mai merge… Dar Darzu e un exemplu de non-inteligenta. La putere cu el!

  15. unul 29.04.2012 la 11:45

    BRAVO @HH,REST SANT POVESTI !+ LOCURI DE MUNCA INTR-O TARA CARE SE VREA SA AJUGA LUMEA BUNA FOTA DEMUNCA LUCREAZA (SCLAVESTE )PENTRU ALTII !!!

  16. gigi 29.04.2012 la 12:43

    “Ca vor face sau nu brinza este mai putin important”zice tov Costel-steluta(cate stele aveti pe epoleti?)unul din inregimentatii(indobitocitii)usl-ului.Numarul romanilor care nu se prezinta la vot creste pentru ca nici unul din partidele actuale nu sunt in stare sa ofere o alternativa la guvernare pe idei si solutii practice.Pana acum aveau o lista de solutii pentru iesirea din criza,locuri de munca etc. iar azi (“ca facem sau nu brinza…”)cind conducem 0-barat.Personal nu ma mai deranjeaza asa tare politicienii ca stiu ca promit multe si nu fac nimic dar jegosilor ce-mi dau lectii de democratie si ma “orbesc”de parca nu traiesc in Romania le-as trimite un camion de hirtie igienica sa-si stearga boturile de rahat dupa mancare.Pofta mare gunoaielor!

  17. Tataie 30.04.2012 la 9:38

    Citez din Victor Ponta (aproximativ):
    -“scopul meu in politica este sa-l dau jos pe Basescu,si nu voi renunta pana cand nu voi reusi”
    Vedeti voi o imbunatatire a nivelului de trai in aceasta platforma politica?