Momentul de vârf al carierei: albaiulianca Miriam Bulgaru a câștigat un turneu ITF la Otočec și a disputat o finală

Perioadă extraordinară pentru Miriam Bulgaru, tenismena din Cetatea Marii Uniri legitimată la CSM Unirea Alba Iulia, sportivă care a ajuns în Slovenia în finalele a două turnee consecutive la care a participat, primul dintre acesta fiind câștigat (cel mai important rezultat al carierei)!

Mai întâi sportiva legitimată la CSM Unirea Alba Iulia s-a impus în finala turneului ITF de la Otočec, dotat cu premii totale de 25.000 de dolari. Miriam (va împlini 24 de ani sâmbătă, 8 octombrie) s-a impus după două ore și 14 minute în fața principalei favorite, argentinianca Paula Ormaechea (29 de ani, 239 WTA), cu scorul 7-5, 6-4. Miriam Bulgaru (327 WTA) mai are în palmares 4 titluri ITF (de 10.000 şi 15.000 de dolari) la simplu, dar niciunul în 2022 și cu premii de 25.000 de dolari. Respectivele trofee au fost adjudecate la Galați (2016), Varna (2017), Curtea de Argeș (2018) și Antalya (2021). În primul tur la Otočec, Bulgaru a trecut de rusoaica Irina Hromaceva cu 5-7, 6-1, 6-3, în optimi a învins-o pe slovena Ziva Falkner cu 6-3, 6-2, în sferturi a dispus de Lavinia Tănăsie cu 6-1, 6-4, pentru ca în semifinale să câştige cu slovaca Rebecca Sramkova, cu 7-5, 5-7, 6-1.

Acest trofeu este unul special. Primul turneu de 25.000 de dolari câștigat. Sunt foarte mândră de toate bătăliile pe care le-am câștigat împotriva adversarelor mele, dar, cel mai important, contra părții mele întunecate”, a anunțat Miriam Bulgaru.

La al doilea turneu, tot în aceeași localitate, Miriam Bulgaru a acces în ultimul act, după ce a avut parte de 3 jocuri în 3 seturi. Drumul spre finală a cuprins victoriile cu Lara Smejkal (Slovenia), scor 6-2, 6-4; Weronika Falkowska (Polonia) – scor 0-6, 6-2, 10-6; Alina Korneeva, scor 4-6, 6-3, 6-1 (sferturi), Nina Potocnik (Slovenia) – scor 4-6, 7-5, 6-4 (semifinală), finala fiind pierdută cu Iryna Shymanovioch – scor 3-6, 6-3, 3-6.

În acest an, albaiulianca a mai participat la diverse turnee în Tunisia (Monastir), Turcia (Antalya), Spania (Palmanova), Portugalia (Qeiras), Croația (Zagreb, Split, Osijek), Austria (Warmbad Villach, Poertschach), România (Brașov), Elveția (Klosters), Germania (Stuutgart-Vaihingen), Cehia (Olomouc), România (Iași, Brașov), Ungaria (Mogyorod), Cehia (Prerov), Italia (Trieste), sau București (Țiriac Fundation Trophy), având un raport de 38 de victorii și 26 de eșecuri

CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin

CSO Voluntari a învins, scor 3-1 (28-26, 25-19, 20-25, 25-20), pe campioana Volei Alba Blaj în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin. Al doilea meci are loc mâine, 20 aprilie, tot la Voluntari, la ora 20.00, în direct la TVR Sport, iar următoarele două sunt prevăzute la Blaj, la finele săptămânii viitoare. […]