Ministrul Educaţiei: Vânzarea de cărţi şi auxiliare în şcoli este ilegală. Profesorii nu au voie să devină agenţi comerciali

Ministrul Educaţiei, Remus Pricopie, a cerut inspectorilor şcolari, într-o videoconferinţă de vineri, 10 ianuarie, să transmită directorilor de şcoli că vânzarea de cărţi şi auxiliare în unităţile de învăţământ, susţinută de unele edituri, este ilegală, iar profesorii nu au voie să devină agenţi comerciali, potrivit mediafax.

Pricopie a declarat într-o conferinţă de presă că după situaţia apărută la Şcoala 10 din Capitală, a cerut o întâlnire cu toţi inspectorii generali, generali adjuncţi, directorii Caselor corpului didactic, palatelor copiilor şi reprezentanţii sindicatelor, cerându-le ca în următoarele două săptămâni să aibă întâlniri cu toţi directorii şi să discute problema fondului clasei şi a modului în care aceşti bani circulă în şcoli, ce este permis şi ce nu, dar şi cum să se evite situaţii de corupţie în şcoli.

În videoconferinţă s-a discutat şi despre vânzarea de cărţi şi auxiliare în şcoli, „zonă care are o dimensiune ilegală şi care este susţinută de unele edituri din România”. „Profesorii nu au voie să devină agenţi comerciali. Ca părinte, le cumpăr din magazin, nu din şcoală. Am abordat şi acest subiect. Directorii au obligaţia să meargă în şcoală şi în toate şcolile să se discute această problemă”, a mai explicat ministrul Educaţiei, Remus Pricopie.

Pricopie declara, în 16 septembrie 2013, că în învăţământ nu există doar frauda de la examen şi că fraudă şi evaziune fiscală este şi atunci când cadrele didactice impun anumite materiale auxiliare, el spunând că e „inadmisibil” să se ceară fondul clasei, acesta fiind opţiunea fiecărui părinte.

Ministrul a catalogat drept „fraudă” şi „evaziune fiscală” decizia unor cadre didactice de a impune elevilor materiale auxiliare. „Legea este aceeaşi pentru toţi. Cine nu înţelege să respecte legea…Nu vorbim doar de frauda de la examen. Este aceeaşi fraudă în momentul în care încerci să impui anumite auxiliare. Când cadrul didactic încearcă să impună anumite auxiliare este tot fraudă. Ca să nu mai vorbim de faptul că este şi evaziune fiscală”, a spus la vremea respectivă Remus Pricopie.

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Campanie de testare în masă în instituțiile de învățământ. Măsuri luate pentru reînceperea școlilor

O strategie de testare pentru coronavirus în școli este pregătită de Ministerul Sănătății, împreună cu un ghid de conduită pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

parinte 10 ianuarie 2014 at 22:18

Dar despre inspectorii scolari care merg in teritoriu si vâră pe gatul cadrelor didactice si elevilor tot felul de carti si reviste, de la editurile de unde obtin comisioane grase, de concursurile cu bani recunoscute de minister de ce nu se spune nimic? Concursurile, in unele scoli sunt o moda, iar dascalii si elevii care nu participa sunt dati la o parte si atunci, parintii platesc acele concursuri ca si copiii lor sa fie…cineva. Vezi Lumina Math, Fii inteligent, Eurojunior etc etc etc Ar trebui reglementate si aceste lucruri. Daca eu ca parinte doresc sa-i cumpar un auxiliar copilului meu nu vad nimic gresit ca inv sau prof sa se ocupe de comandarea acelei carti. Gresit e faptul ca, primariile, consiliile locale nu dau scolilor suficienti bani pt a fi dotate cu tot ce e nevoie, fara a fi nevoie sa se apele si la ajutorul parintilor, sub diferite forme.

parinte 11 ianuarie 2014 at 1:39

totul e rau pentru profesori…nu mai exista respect deloc pentru acesti oameni incepand cu mass media care exagereaza cu stirile despre profesori ca fiind niste raufacatori si pana la elevi care nu mai au deloc respect pentru acesti oameni.profesorii nu mai au deloc autoritate toti sunt impotriva lor.Ministerul tot el e breaz tare, nu asigura deloc bani pentru toate unitatile de invatamant,pentru achizitionarea de materiale didactice si profesorul daca apeleaza la copii cu cativa lei repede este filmat a facut ceva rau…asigurati tot ce trebuie profesorilor pentru as putea sa isi tina orele dupa programa, nu vorbesc despre lucruri suplimentare, exact cele esentiale. Un exemplu foarte bun sunt orele de educatie fizica, si ne plangem ca suntem in top acum la copii obezi, nu sunt mingi (care sa zicem ca ar fi cele mai esentiale la ore) profesorul nu avea decat niste jocuri de sah, remy mai nou in scoala, o capra, o saltea.Cum tine acel profesor orele ca nu poate face la infinit atletism, gimnastica si sah sau remy( eu ca parinte nu sunt de acord cu sah sau remy la orele de educatie fizica, copii trebuie sa faca miscare nu sa stea tot cu fundul pe scaun ca la o ora de matematica )copii ar trebuie sa faca joculete cu mingi jaloane dar cum, cu ce…si cand ceva se spune ca profesorul nu isi da interesul si nu face nimic…dar cu ce Domn Ministru?
Iar mass media nu ii mai ingropati atata pe oamenii astia ei cer ca nu isi pot desfasura orele…eu tin minte ca nu foarte multi ani in urma cand eram eleva plateam fondul scolii obligatoriu si fondul clasei si nu mai era atata tamtam, si voi la fel cred, si daca mai aveai un frate o sora la aceiasi scoala al doilea platea doar jumatate din fondul scolii,dar aveam de toate , nu ca acum doar daca vine un copil cu minge de acasa se fac orele de educatie fizica,deci halal invatamant la nivel de conducere.Ei ce vor de fapt sa cumpere profesorii din ce…din salariul de 700lei din care 200se duce pe naveta(nici aia nu se deconteaza).Unii mai cumpara ca sa aiba cu ce face ora cand se anunta o inspectie ca daca vin de la inspectorat si le zici ca nu faci ora ca nai cu ce,spun ca esti incompetent, ca nu poti sa te orientezi pe altceva sa cauti solutii,tot ei sa caute solutii. Ofof minister inspectorat si mass-media(parca voi ati sarit peste scoala si peste perioadele cand se dadeau bani si nu se exagera atat).

Horea 11 ianuarie 2014 at 11:44

Jos palaria „parinte” (care postezi mai sus).
De multa vreme n-am mai citit ceva sau pe cineva care sa sprijine, chiar virtual, aceasta grupare sociala a dascalilor.

Dardamian 11 ianuarie 2014 at 11:33

Pe la examenele din scoli si licee sa vezi cum se strang bani…ca acea comisie sa manance bine,sa bea aproape continu cafele,sa fumeze pe holuri ca elevi sa copieze etc…si elevii buni sa dicteze celor slabuti ori ii lasa sa copieze.Unii dascali le mai rezolvau exercitiile ca toti chiulaii sa treaca cu note mari.Asta e invatamantul romanesc si trebuie camere de luat vederi in salile unde se dau examene ca sa se mai termine cu copiatul,folosirea telefoanelor,a copiutelor,etc.Dascalii prinsi ca corupti trebuie dati afara,nu protejati ca acea invatatoare din Bucuresti de inspectorii scolari si Pricopie.

umilul dascal 11 ianuarie 2014 at 13:21

Toata societatea e putreda incepand de sus in jos. Nu este domeniu in care sa nu gasesti putreziciuni care raspandesc molima coruptiei. Scoti bani la medic, la coada la administratii, la agentii, la toate birourile! Medicul lucreaza in spital dar te cheama la cabinetul lui sa te scuture de bani. Cati dau chitanta pe,,consultul” facut? Cati dintre stomatologi lucreaza legal? s.a.m.d Dar la scoli stie cineva cu ce lipsuri mari ne confruntam? N-ai o coala de hartie sa faci un xerox, n-ai nici cele mai uzuale consumabile: pixuri, creioane, caiete, nici chiar sapun, detergent, hartie igienica! Vorbim de auxiliare didactice: pai sa dea ministerul, daca invatamantul e gratuit, carti de lectura, manuale pentru pregatitoare, culegeri s.a. Sa lasam parintii sa le aleaga? Cati dintre ei au aceasta capacitate de a selecta ce e mai bun? Ce a facut acea invatatoare e jenant, rusinos, mizerabil! Dar a ne baga pe toti in aceeasi oala este la fel de urat! Dragi colegi, cati dintre dvs nu dati bani grei ,din bruma voastra, pe carti, caiete, auxiliare, consumabile si chiar rechizite si cadouri pentru copii? Si asta doar pentru a le trezi motivatia si satisfactia pentru invatatura. Deci: nu plecati capul ca nu aveti de ce. Fiti demni si cu timpul toate putreziciunile vor iesi la iveala si le vom putea zvarli departe, fara remuscari!

anonimus 11 ianuarie 2014 at 13:47

Da, e degradant ce fac toti cei care pretind bani pentru un serviciu! Dar sa vedem si reversul: unii profesori stau dupa ore cat e nevoi ca sa faca meditatii sau recuperari cu copiii si nimeni si nimic nu-i recompenseaza(nu ca ar astepta asta!). Astea nu se vad, fac parte din normalitate, din obligatii! De ce te-ar aprecia cineva pt asa ceva? Nici macar ,,multumesc” sau ,,buna ziua ” nu primesti! Si apoi unii zic ca ,,lasa-i in pace si pe astia ca lucreaza 4 ore si mai au pretentii si la bani”. Carcotasilor, faceti un simplu experiment si pregatiti-va pentru a sustine O LECTIE ADEVARAT in fata unei clase… si apoi mai vorbim!

X 11 ianuarie 2014 at 16:34

Just!

cetatean al patriei 11 ianuarie 2014 at 15:04

Vânzarea de auxiliare în şcoli e ilegală, dar faptul că manualele sunt aproape cu totul depăşite sau că efectiv nu se mai reediteaza de ani, elevilor nemairămându-le decât, în multe cazuri, rebuturi, nu vede dl ministru…

Y 11 ianuarie 2014 at 16:36

Elevii sa fie atenti la ore.
Sa-si ia notite corespunzator si nu le mai trebuie manuale.

școlărița 11 ianuarie 2014 at 21:21

Nu-i adevarat. Doar cu un caiet de notițe, oricat de curpinzator ar fi, un elev nu se poate pregati pentru un examen. Are nevoie de exercitii, de un suport didactic oricare ar fi (manual, fișe, culegeri, auxiliare etc.) pe care sa aplice lucrurile discutate in clasa. Daca ar exista posibiltatea ca dupa fiecare lectie să primeasca o fișă de lucru, atunci da, manualul ar fi de prisos. Dar nu cred sa fie vreo scoala care sa asigure asa ceva. Eventual sa-i lasam tot pe elevi sa-si xeroxeze materialele, adica iar e vorba de banii părinților…

parinte de pe data de 11.01 12 ianuarie 2014 at 1:32

un raspuns pentru scolarita…nu scoala trebuie sa asigure acele fise de lucru ci ministerul trebuie sa dea suficienti bani scolilor pentru a va asigura aceste fise. Copilul meu vine acasa cu fise de lucru adevarat nu dupa fiecare ora, si nu scoala asigura banii pentru fise, ci tot acel om pe care voi elevii il respectati foarte mult din salariul lui de nimic, adica profesorul, si mai sta si cu ei dupa ore sau in pauze ca ii ajute cu fisele si tot el iese rau. Si eu ca parinte daca vreau ca copilul meu intradevar sa aiba rezultate bune ma implic, da mai dau bani pe aceste nimicuri, ca la urma urmei ce e asa de mult sa xeroxezi cateva foi 2 3 lei, dar pentru voi acesti 2 3 lei cate tigari sunt?fumate dupa coltul scolii?Studentii care xeroxeaza cate sute de foi stiu ca este in folosul lor nu se plang ca voi elevii trebuie sa xeroxati 2 3 foi si nu se mai plang de profesorii universitari.
Iar unii parinti nu se implica deloc in succesul copiilor sai,sa ia un examen macar, daca ei isi trimit copii la scoala fara cei 7 ani de acasa si profesorul pe unii dintre voi trebuie sa va mai si educe cand el de fapt trebuie doar sa va invete.

Horea 12 ianuarie 2014 at 11:40

Ai DREPTATE „parinte”.

Putini insa (dintre parinti si elevi) mai judeca precum matale.

Eleva 12 ianuarie 2014 at 20:19

AM MAI NOTAT CELE DE MAI JOS PE 9 IANUARIE
CINEVA MIA ZIS CA GRAMATICA MEA E E DE PORC. ASA OFI, DA HOTIA DIRECT DIN BUZUNARU ELEVILOR CUM II?

PROFA SPAGARA E MICA DE TOT SAU E BLINDA rau

IA ASCULTATI ACIASA. IN ANUL SCOLAR 2012-13 AM FOST ELEVA LA SCOALA TEHNICA P.L. DE LA COLEGIUL IDL CUGIR. LA INSCRIERE MI SA CERUT 50 RON.
NA-M COMENTAT PT CA AM CREZUT CA ASA TREBE!
ANU ASTA IA-M ITREBAT PE ELEVII DE LA TEHNICA SI OR ZIS CA NU AU DAT NICIUN LEU. LAM INTREBAT SI PE DIRECTOR CARE MIO ZIS CA LA POST LICEALA INSCRIEREA O FOST SI ESTE GRATUITA. DECI NOI CARE AM TERMINAT I N 2013 AM DAT CA PROSTTI CITE 50 LEIX30=1500!?! unde credeti cas banii?
La inscriere cred ca a fost o profesoara sau careva de la Tesa, ca dupa aia na-m mai vazuto. La inceputu scolii in sept. 2012, diriga (care a fost directoare cand nea-m inscris); le-o xis la vro 2 baieti ca na-u platit inscrierea, deci si ea stia!
Acu trageti voi CONCLUZIA, asta nu-i hotie?

Horea 12 ianuarie 2014 at 20:40

@Eleva

Ar fi bine daca gramatica ta ar fi de … porc.

Am fi avut ce taia sau sacrifica de Craciun.

Scrii intradevar cu foarte multe greseli. Eu insa am inteles ce-ai dorit sa scoti in evidenta. Chiar inclin sa-ti dau dreptate.

P.S. Poate in schimbul gramaticii deficitare ai alte calitati sau competente.

Un editor 15 ianuarie 2014 at 12:56

Discutia este simpla – profesorul face la clasa o anumita lectie. Copii au un manual (cei care au) si se presupune ca acesta este de ajuns?

Da, este gresit ca un profesor sa IMPUNA un auxiliar, dar daca intamplarea face ca unele teme sunt de pilda din culegeri de Ganga sau Nita si Nastasescu? Acum copii fie iau culegerile respective, fie CE? – nu-si fac temele si excludem notiunea de material auxiliar?

Nu cumva profesorul face un serviciu pentru care este mai nou hulit? si anume ca cerceteaza si recomanda materialele pe care le considera folositoare pentru a-si sustine in conditii optime ora? Si mai mult, in loc sa trimita 25 de parinti pe drumuri, cumpara el acele materiale si le da copiilor? Exista si abuzuri, poate si trebuie restrictionate, dar sa o spunem pe aia dreapta EXISTA SI un mare serviciu care se face parintilor!

Bun, nu discutam de spagi, furtisaguri sau bani aiurea, dar…unde este suportul pentru parinti? Ar trebui cu totii sa fuga pe la librarii, asa-i domn’ ministru? ca toti au timp sa alerge pentru toate materiile pentru orice rahat de plansa de lucru, caietel sau mai stiu eu ce este folosit la nspe materii.

Si cand e nevoie de plastelina si gradinita nu are, cine sa o ia preastimate? Eu, profesorul, sau parintele? Si cam cat sa cer? 200 de grame de cap de copil, sau cer 2 lei de copil si iau eu pentru toti?

Discutia nu este deloc simpla. Unde sunt abuzuri sa se faca ordine, dar imi pare ca iar se pun doar oprelisti acolo unde se face (inca) treaba cu greu.

Mai si ganditi, nu doar plezniti!