Ministrul Educaţiei Daniel Funeriu conferenţiază sâmbătă la Alba Iulia

Timp de două zile, 17 şi 18 septembrie, la Alba Iulia va avea loc seminarul „Pregătirea trainerilor de partid – Politici pentru educaţie, tehnici de predare” la iniţiativa Organizaţiei de Femei a Partidului Democrat Liberal în colaborare cu Fundaţia Konrad Adenauer şi Institutul pentru Politici Publice. „Seminarul are două componente importante: instruirea femeilor democrat liberale care vor candida la alegerile din anul 2012 şi o componentă dedicată cadrelor didactice invitate să revalorizeze atuurile şcolii româneşti, dar şi să-şi îmbunătăţească tehnicile de predare. De aceea la evenimentul care va debuta sâmbătă, la ora 8.30, la Hotel Parc Alba Iulia sunt invitaţi nu numai militanţii PDL, dar şi toţi cei interesaţi de progresul sistemului de învăţământ românesc”, ne-a precizat doamna Rodica Andronescu, preşedintele OFPDL Alba. Evenimentul se va bucura de prezenţa activă a preşedintelui OFPDL – Sulfina Barbu, de cea a ministrului Educaţiei – Daniel Funeriu, a secretarului de stat din Ministerul Educaţiei – Oana Badea, a dr. Holger Dix director în cadrul Fundaţiei Konrad Adenauer. (M.C.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

Horea 15 septembrie 2011 at 21:26

„Politici pentru educaţie, tehnici de predare” isi propune sa ‘”predea” Funeriu la Alba-Iulia?!

Sunt mii de dascali care de la an la an isi imbunatatesc „politicile” referitoare la educatie si isi propun (din propria experienta) tehnici de predare adecvate.

De la o vreme, acest Funeriu – fara nici o experienta in invatamant – experimenteaza pe pielea elevilor, dascalilor si profesorilor, „politici de educatie”!

mihai 16 septembrie 2011 at 11:23

Mai ai rabdare pana la anul.
Se va schimba guvernul si deci si ministrul cu idei nastrusnice.

Horea 16 septembrie 2011 at 12:05

@mihai?

Cine ti-a soptit că … se schimba?

HH 15 septembrie 2011 at 22:56

JAVRELE ASTEA NU MAI AU NICI O JENA SA AMESTECE INVATAMANTUL CU POLITICA !!!.

dani 15 septembrie 2011 at 23:14

propabil o sa mearga (ca multumire)toti cei care au obtinut cu,,pile”posturi in invatamant ,nu-i asa d.lor inspectori?rusine!

MAIMUTA 15 septembrie 2011 at 23:39

Se dau si ei importanti,vor sa-l egaleze pe dl.Marga la predat?Vine d-na inv.s-ai dea lectii dl.prof.Sandu?Ha,ha,ha

Agamemnon 16 septembrie 2011 at 6:39

Dupa ce, acest sinistru ministru, care nu apredat o ora de curs macar in vreo scoala sau liceu (ca de facultate nici nu poate fi vorba) , si-a batut joc de profesori si i-a umilit in ultimul hal, mai are curajul si neobrazarea sa-i invite la o intalnire cu el. El nu poate fi nici macar portar la universitatea rectorului Andrei Marga ! Dar a ajuns seful acestui distins si competent profesor universitar.
Du-te domnule funeriu (da, cu f mic) si te culca si lasa locul unuia care stie sa faca ceea ce trebuie in invatamantul romanesc. Ne dai salarii de mizerie, ai blocat promovarea asistentilor,lectorilor si conferentiarilor cu un criteriu timpit, irelevant, anuland activitatea de zeci de ani: carti de specialitate publicate, zeci de articole stiintifice, pregatirea unor cursuri noi, amenajarea de laboratoare,etc
Dispari,domnule si sa nu mai auzim de tine !!!

Vintanu 16 septembrie 2011 at 8:50

Nenorocitii care au distrus invatamintul romanesc cu tigana de Badea au tupeul si nerusinarea sa si main conferentieze cu pitipoancele din PDL . Huo!!!

Relu 16 septembrie 2011 at 9:27

da

Da! 16 septembrie 2011 at 12:01

……acest specimen instituie intomnarea Imnului in scoli si el la deschiderea de an abia INGAIMA (bolborosea )versurile…….curata nesimtire !

Feneserul 16 septembrie 2011 at 13:19

si crezi ca este un lucru rau ca se intoneaza IMNUL ROMANIEI de acum incolo in scoli?Ce ai vrea sa se intoneze?Marseilleza?Imnul ungariei?
macar asa poate il vor invata si elevii ……….

matahala 16 septembrie 2011 at 14:03

mai intii sa il investe basescu.,..ca nici el nu il stie…