Militari voluntari în Armata Română: Ce salarii promite MApN și cum vor fi plătiți militarii voluntari
Militari voluntari în Armata Română: Ce salarii promite MApN și cum vor fi plătiți militarii voluntari
Ministerul Apărării Naționale anunță că cei interesați se vor putea înrola voluntar în armată, ministrul promițând că actul normativ care va reglementa acest lucru va fi gata în scurt timp.
Citește și: Angajări în ARMATĂ 2022: 20 de locuri disponibile în județul Alba. Care sunt cerințele posturilor și care este salariul
Vasile Dîncu a afirmat că ar exista un număr mare de cetățeni români care ar fi interesați de stagiul militar voluntar dar și de o carieră militară.
Citește și: Recrutări în Armată 2022: MApN caută militari voluntari în termen. Toţi vor primi bani din partea statului
„Am avut deja pentru situația în care am încercat să completăm contingentul de anul trecut, pentru 444 de locuri aveam 1.400 de cereri deja. E îmbucurător acest lucru, avem de unde alege. Asta în primul rând”, a declarat ministrul, într-o intervenție la Digi24, și a continuat: ”În al doilea rând, lucrăm și la legea legată de stagiul militar voluntar, pentru pregătirea voluntară, unde avem, cel puțin pe Facebook în acest moment, foarte multe cereri, întrebări din partea tinerilor care vor să facă un stagiu militar. Le deschide și posibilitatea de o carieră militară acest lucru, dar în condiții de război, văzând acest grozăvii, oamenii simt nevoia, și este un lucru foarte bun, să fie pregătiți pentru orice situație. […] am discutat acest proiect și cu alte categorii din sistemul de ordine publică și apărare, nu numai noi suntem, dar îl vom supune practic și avizării altor ministere și o să-i dăm drumul în foarte scurt timp”, a afirmat ministrul.
Cum vor fi plătiți militarii voluntari
Potrivit oficialului, salariile lunare pentru voluntarii din armată vor fi „în jur de 3.000 de lei”, în funcție de grad, de studii, de modul în care sunt încadrați. În perioada în care sunt chemați la unitate, rezerviștii voluntari primesc salariul aferent funcției și gradului lor militar, la fel ca și militarii activi care ocupă funcții similare.
Citește și: Militari voluntari în Armata Română: Ministerul Apărării va publica legea pentru militari voluntari și cei care vor efectua voluntar stagiul militar
Pentru restul timpului, potrivit afirmațiilor ministrului Dîncu, atunci când își continuă activitățile obișnuite, ca civili, li se va acorda, lunar, 10% din salariul aferent funcției militare pe care o au că rezerviști.
Ministrul Apărării a mai spus că voluntarii vor încheia primul contract cu Armata pe o perioada de 4 ani.
sursa: dcbusiness.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]










