Mihaela Dehelean-Mih, directorul APM Alba, a fost trimisă în judecată pentru suspiciuni de corupție
Mihaela Mih-Dehelean, directorul executiv al APM Alba a fost trimisă în judecată pentru corupție. În dosarul înregistrat la Tribunalul Alba, în data de 5 martie 2015, pe lista inculpaților se mai află Gheorghe Iordache, fostul director al CupruMin Abrud și Sergiu Ioan Nicolae Mihuţ, administrator al unei firme din Cluj Napoca.
Potrivit reprezentantului Tribunalului Alba, ”Joi, 5 martie 2015, prin Rechizitoriul întocmit de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Alba Iulia au fost trimise în judecată, la Tribunalul Alba 3 persoane : Dehelean Mih Mihaela Nicoleta, Iordache Gheorghe, Mihuţ Sergiu Ioan Nicolae.
Inculpaţii sunt acuzaţi de săvârşirea următoarele infracţiuni :
– Dehelean Mih Mihaela Nicoleta – luare de mită şi instigare la comiterea infracţiunii de abuz în serviciu
– Iordache Gheorghe : abuz în serviciu şi dare de mită
– Mihuţ Sergiu Ioan Nicolae: complicitate la infracţiunea de abuz în serviciu”.
Dosarul a fost instrumentat de procurorii DNA care au efectuat percheziții, în data de 1 octombrie 2014, la sediul agenției și la locuința directorului, care a fost audiat, în aceeași zi, timp mai multe ore.
CITEȘTE ȘI: FOTO/ VIDEO: Percheziții pentru corupție în Alba Iulia – Agenția de Protecție a Mediului Alba în vizorul DNA
La ieșirea de la DNA Mihaela Dehelean-Mih a declarat că ancheta vizează modalitatea prin care au fost eliberate unele avize de mediu către CupruMin Abrud.
Întrebată dacă ea consideră că e ceva politic la mijloc, directorul APM Alba a declarat: „Nu pot să fac o asemenea declaraţie, un asemenea comentariu, că ar fi ceva politic la mijloc. Dar oricum, mă gândesc că la începutul campaniei electorale să fii chemat la DNA nu este un lucru în regulă. Dar, mă rog, legea îşi spune cuvântul„.
Reamintim că Mihaela Mih Dehelan este membru al PSD Alba. A fost numită, prin ordin de ministru, la conducerea APM Alba, ca interimar, la începutul lunii august 2012, iar în ianuarie 2013 a promovat concursul pentru postul de director executiv. Ea este de profesie jurist şi anterior numirii la APM a lucrat în cadrul Direcţiei Publice pentru Evidenţa Populaţiei Alba.
Facem precizarea că judecarea unui dosar este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









