Microîntreprinderile pot opta pentru taxa de 3 la sută dacă îndeplinesc anumite condiţii
La începutul acestui an microîntreprinderile pot opta între plata unui impozit pe profit de 16 la sută şi o taxă de 3 la sută din venituri. Eliminarea impozitului de 3 la sută pentru microîntreprinderi, la 1 ianuarie 2010, a condus la închiderea a mii de întreprinderi, iar acum putem spune că oamenii de afaceri au fost luaţi prin surprindere de reintroducerea lui. Potrivit Ministerului Finanţelor, pot alege acest sistem de impozitare firmele care au 1 – 9 angajaţi şi au obţinut în anul anterior o cifră de afaceri de până la 100.000 de euro. Este important însă de ştiut că nu vor avea posibilitatea să opteze între cele două variante de plată microîntreprinderile care obţin venituri din activităţi bancare, asigurări, jocuri de noroc, consultanţă şi management. Mai mult decât atât, o altă prevedere a OUG 117/2010 arată că microîntreprinderile care sunt plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului pe venit doar dacă n-au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor. Astfel, în condiţiile în care anul trecut toate microîntreprinderile au plătit impozit pe profit de 16 la sută, acum doar o parte dintre ele pot alege să plătească taxa de 3 la sută, la acestea adăugându-se acele firme care s-au înfiinţat anul trecut. Mai mult decât atât, o altă prevedere care creează confuzie în rândul contribuabililor este aceea că pentru a putea alege plata impozitului de 3 la sută, microîntreprinderile trebuie să fi făcut angajări cu două luni înainte de apariţia ordonanţei. Cu alte cuvinte, întreprinzătorii trebuiau să aibă o predictibilitate atât de bună, încât să-şi dea seama înainte de noiembrie 2010 că Guvernul va aplica această ordonanţă de la 1 ianuarie şi să fi făcut angajări, astfel încât să îndeplinească cerinţele OUG 117/2010. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)