Metalurgistul Cugir a câştigat cu 2-0 în prima etapă a returului *Adrian Cîrstean a marcat din nou ambele goluri ale cugirenilor
Metalurgistul Cugir a terminat turul Ligii a 3-a pe podium, acumulând în 10 partide 17 puncte. Astăzi, sub Drăgana, elevii lui Marius Opric au dat piept în prima partidă din retur cu formaţia de pe locul al 4-lea în clasament, CS Oşorhei. Revenit printre titulari, capitanul Lucian Itu a pus umărul la primul succes al Cugirului după 3 etape.
*Adrian Cîrstean a marcat din nou două goluri ca si etapa trecută şi a ajuns la 9 goluri marcate în acest sezon
Marius Opric a început partida cu formula standard, printre care s-a regăsit şi liderul, căpitan Lucian Itu. Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru cugireni, care au deschis scorul în minutul 6, prin nimeni altul decât Adrian Cîrstean. Itu şi compania au intrat la vestiare cu avantajul de un singur gol pe tabelă, consemnat în debutul partidei de către Cîrstean. Acelaşi Cîrstean a stabilit scorul final în minutul 66 al partidei. Prima victorie din returul de campionat a fost sărbătorită alături de cei aproximativ 600 de fani prezenţi la meci. „Era cazul să câştigăm şi noi. Am făcut un meci bun pe care l-am controlat în întregime. Mă bucur că ne-am revenit. Sunt foarte mulţumit de Cîrstean, care a demonstrat că se respectă şi că este un om de bază în echipă. Revenirea lui Lucian Itu a fost foarte importantă pentru băieţi, el fiind liderul nostru incontestabil. Îi felicit pe băieţi pentru această victorie de care suntem foarte mulţumiţi din toate punctele de vedere. a decalrat tehnicianul Metalurgistului Cugir, Marius Opric.
Directorul sportiv al formaţiei de sub Drăgana, Bogdan Petric a declarat că: „Suntem foarte fericiţi că după o perioadă mai nefastă a venit şi victoria. Aşa cum am afirmat mereu, trebuie să fim alături de băieţi atât la bine cât şi la rău. Ei se pregătesc foarte bine, muncesc pentru a aduce cât mai multe puncte, însă e normal să mai apară şi sincope. Doar cine nu munceşte nu greşeşte. Mulţumim mult publicului cugirean. Este foarte important să fie alături de echipă şi îi aşteptăm în continuare în număr cât mai mare.”
Iată cele două formaţii care s-au întâlnit în derby-ul de sub Drăgana:
Metalurgistul Cugir: Tiut – Al. Man, Radu, Buta, Trăscan, Neagu, Şuteu (77, Ianc), L. Itu (74, Goronea), Tăban (84, Oniga), Negură (67, Şuvaina), Cîrstean. Antrenor: Marius Opric.
CS Oşorhei: Ghilea – Morar, Pintea, Pop, Arsene, Magda, Ember, Poiana, Andor, Contor, Achim. Antrenor: Rudi Covacs. Au mai intrat: Horvat şi Ardelean.
Metalurgistul Cugir va avea săptămâna viitoare parte de un nou meci dificil. Trupa lui Marius Opric va evolua în deplasare contra formaţiei CS Ineu, vinerea viitoare, începând cu ora 14.00.
*Mesaj de la Metalurgistul şi CSO Cugir pentru FC Cugir!
„Metalurgistul Cugir şi CSO Cugir aşteaptă toţi sportivii FC Cugir să-şi continue activitatea fotbalistică la Cugir. Porţile noastre sunt deschise pentru toţi jucătorii de la FC – juniori şi seniori. Nu a existat niciodată ură sau respingere între cele două competitoare din acelaşi oraş, care s-au respectat atât în teren cât şi în afara lui. CSO şi Metalurgistul susţin sportul cugirean, având înscrişi peste 600 de copii care practică sportul în cele mai bune condiţii, pentru că ne pasă de sport, de sănătate, cu Cugir„, a explicat Bogdan Petric, oficialul Metalurgistului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]








