Medalii de argint pentru CSȘ Blaj la Campionatele Naționale de volei junioare
CSȘ Blaj a devenit vicecampioană națională la volei feminin, junioare, după ce a disputat finala mare a turneului de la Brașov, deși la startul competiției nu era cotată printre favorite. 
În ultimul act, echipa din “Mica Romă” a întâlnit campioana en-titre, Dinamo Romprest București, ce și-a păstrat titlul de anul trecut, impunându-se cu scorul de 3-0 (25-22, 25-22, 25-10), primele două seturi fiind echilibrate.
CSȘ Blaj a reușit o performanță deosebită, prin prezența în ultimul act și adjudecarea medaliilor de argint, depășindu-și rezultatul din 2014, când și-a adjudecat medaliile de bronz. În finala mică, LPS Satu Mare a învins Medicina Tg. Mureș, cu 3-2, dar apoi a pierdut medaliile la “masa verde”.
*Ramona Rus desemnată MVP-ul turneului
Lotul deplasat de CSŞ Blaj a fost format din următoarele jucătoare: Sorina Mocan (cpt.), Ramona Rus (a fost desemnată jucătoarea turneului), Alexandra Biriş (au jucat şi în Divizia A1), Andra Balu, Cristiana Ilieşiu, Alexandra Gherman, Miruna Meteş, Diana Popa, Irina Viloiu şi Raluca Rotar (libero).
*La Blaj voleiul este sportul rege!
„Mica Romă” se bucură pentru performanțele realizate de echipele din localitate. După titlul național adjudecat de Volei Alba-Blaj, acum a venit rândul junioarelor să facă un rezultat deosebit, la nivel național.
*Revanșa, după trei eșecuri
În penultimul act, CSȘ Blaj a trecut de CSM Satu Mare, scor 3-1 (25-22, 25-18, 13-25, 26-24) și a reușit, pe lângă mult râvnita calificare să-și ia revanșa împotriva echipe ce i-a administrat trei eșecuri în acest sezon (turneu semifinal și faza finală a ONSS).
Formaţia condusă de Ugliesa Segrt a jucat în penultimul act împotriva echipei CSM Satu Mare (oponenta fiind în fapt formaţia ce a învins-o recent în finala ONSS, de la Alexandria). În celălalt meci, Dinamo – Medicina Tg. Mureș 3-0.
Sătmărencele au avut o formulă ce include jucătoare care în stagiunea precedentă au evoluat pe prima scenă, în Divizia A1, pentru CSM Satu Mare. Gruparea din „Mica Romă” și-a luat revanşa şi implicit a depăşit performanţa de anul trecut, când a cucerit medaliile de bronz.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnași, Miruna și Radu Madă, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]
FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria
Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]









