Meci amical, Poli Timișoara – Metalurgistul Cugir 4-2 (2-1)
Pe Stadionul „Știința”, într-o partidă de verificare divizionara secundă Poli Timișoara a învins Metalurgistul Cugir, scor 4-2 (2-1). Cu acest test divizionara terță a încheiat stagiul centralizat de două săptămâni, răstimp în care a disputat și două meciuri amicale, ambele pierdute, în deplasare, 1-2 cu SCM Zalău (la Iclod) și 2-4 cu „alb-violeții”.
Vizitatorii au deschis scorul prin fostul unirist P. Păcurar (din lovitură liberă, a doua reușită consecutivă) și au redus ecartul pe final prin M. Udrea (83, după o deviere la o aglomerație în careul advers). Golurile au fost realizate de Gerbi (30), Giosu (35), D. Andrei (66), Rogosic (85) , respectiv Păcurar (24), Udrea (83).
Politehnica: Devenish-Meares – Oanea, Giosu, Bocsan, Plumbuitu, Vukoje, Lazar, Zaluschi, Ursu, Olariu, Gerbi. Au mai intrat: Pamfile, Scutaru, Sofran, Andrei, Iamandache, Radu, Sintean,Bakos, Erceanu, Cuzmanovici si Rogosic.
Formula grupării de sub Drăgana a fost alcătuită din R. Opric – Haj, Vlădia, I. Grozav, M. Neagu – P. Păcurar, Boldea – Șaucă, Tăban, Nicula – M. Lupu; rezerve: Perjeriu, Selagea, L. Contra, S. Itu, Andriuc, Udrea, Al. Rus (nu au evoluat N. Bănică, Șuteu, Cocan, Vitinha). Antrenor Lucian Itu.
Urmează un alt test cu o echipă din eșalonul superior, “U” Cluj (locul al 3-lea pe a doua scenă), sâmbătă, 19 februarie (în deplasare), în fapt ultime repetiție a „șepcilor roșii” înaintea debutului sezonului oficial. Ultimele repetiții sunt cu Jiul Petroșani (locul 6 în Seria a 7-a a Ligii a 3-a) – dublă în 26 februarie și 3 martie.
Foto: Metalurgistul Cugir
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)