Meci amical, Industria Galda de Jos – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-1) | Nigerianul Best Tegbo, primul „stranier” din istoria găldenilor

Industria Galda de Jos și Metalurgistul Cugir au disputat al doilea joc de verificare direct din această vară, dispută încheiată din nou la egalitate, scor 1-1 (0-1). Cugirenii au condus la pauză, prin autogolul lui Goța (16), iar Baghiu a egalat în minutul 85.

În minutul 77, oaspeții au ratat un penalty, șutul lui G. Goronea (fostul echipier al Galdei) fiind parat de portarul Gîrnod.

În acest meci se remarcă prezența în distribuția gazdelor a atacantului Best Tegbo, jucătorul nigerian în vârstă de 27 de ani fiind primul „stranier” din istoria Industriei. Nou-venitul sub comanda lui Paul Ciucă a mai jucat în Alba, la Euro Șpring, iar ulterior a evoluat la Cetate Deva și Viitorul Șelimbăr.

A fost a treia remiză estivală a găldenilor, care în precedentul meci, sub Drăgana, au remizat, scor 2-2.

Industria: Căt. Suciu – Cunțan, Hodea. Goța, Petruse –Ad. Hăprian, Tocu, Cernea, Tegbo – P. Muntean, Cioară; rezerve Gîrnod, Vonya, Baghiu, Puha, Ov. Truță (revenit, de la UTA Arad), G. Scheau, R. Anghel, R. Georgiu; absenți Fl. Schiau, Haiduc, Frențiu, A. Crăciun, Boancă. Antrenor Paul Ciucă.

Metalurgistul: Brata – Tăban, I. Grozav, Șt. Radu, Vitinha – Șaucă, Casian, Boldea, M. Zaharia – P. Păcurar, M. Lupu; rezerve N. Bănică, G. Goronea, Șuteu, Itu, R. Trif, R. Voicu, Cocan, L.Contra; din lot mai fac parte Toilă, Dohotariu, M. Neagu – absenți din motive medicale. Antrenor Lucian Itu.

Industria va mai juca sâmbătă, la Hunedoara, iar Metalurgistul va întâlni pe CS Ocna Mureș, pe teren propriu.

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul!

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena, mâine și sâmbătă fiind prevăzute alte două întâlniri, de la ora 20.00, în […]