Meci amical, Industria Galda de Jos – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-1) | Nigerianul Best Tegbo, primul „stranier” din istoria găldenilor

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Industria Galda de Jos și Metalurgistul Cugir au disputat al doilea joc de verificare direct din această vară, dispută încheiată din nou la egalitate, scor 1-1 (0-1). Cugirenii au condus la pauză, prin autogolul lui Goța (16), iar Baghiu a egalat în minutul 85.

În minutul 77, oaspeții au ratat un penalty, șutul lui G. Goronea (fostul echipier al Galdei) fiind parat de portarul Gîrnod.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

În acest meci se remarcă prezența în distribuția gazdelor a atacantului Best Tegbo, jucătorul nigerian în vârstă de 27 de ani fiind primul „stranier” din istoria Industriei. Nou-venitul sub comanda lui Paul Ciucă a mai jucat în Alba, la Euro Șpring, iar ulterior a evoluat la Cetate Deva și Viitorul Șelimbăr.

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

A fost a treia remiză estivală a găldenilor, care în precedentul meci, sub Drăgana, au remizat, scor 2-2.

Industria: Căt. Suciu – Cunțan, Hodea. Goța, Petruse –Ad. Hăprian, Tocu, Cernea, Tegbo – P. Muntean, Cioară; rezerve Gîrnod, Vonya, Baghiu, Puha, Ov. Truță (revenit, de la UTA Arad), G. Scheau, R. Anghel, R. Georgiu; absenți Fl. Schiau, Haiduc, Frențiu, A. Crăciun, Boancă. Antrenor Paul Ciucă.

Metalurgistul: Brata – Tăban, I. Grozav, Șt. Radu, Vitinha – Șaucă, Casian, Boldea, M. Zaharia – P. Păcurar, M. Lupu; rezerve N. Bănică, G. Goronea, Șuteu, Itu, R. Trif, R. Voicu, Cocan, L.Contra; din lot mai fac parte Toilă, Dohotariu, M. Neagu – absenți din motive medicale. Antrenor Lucian Itu.

Industria va mai juca sâmbătă, la Hunedoara, iar Metalurgistul va întâlni pe CS Ocna Mureș, pe teren propriu.