Măsură drastică la CSU Alba Iulia: Suciu, Circov, Trif și Domșa – contracte reziliate pentru că au fost la minifotbal
La Bolta Alba Iulia, singura reprezentantă a Albei prezentă la Campionatul Național de minifotbal, a fost eliminată în faza grupelor. Echipa albaiuliană a fost repartizată în grupa G, unde a înregistat o victorie și două înfrângeri, după cum urmează: 4-1 cu Luceafărul Florești, 2-3 cu Centrul de Fotbal AEK Oradea și 0-1 în meciul decisiv, cu Remiza Old Boys București, ratând astfel calificarea în optimile de finală.
În fapt, albaiulienii au avut parte de o grupă extrem de tare, în condițiile în care Old Boys București și AEK Oradea au disputat ulterior finala mare, adjudecată după loviturile de la 7 metri de orădeni. La Arenele Traian din Rm. Vâlcea la Campionatul Național (32 de echipe) La Bolta Alba Iulia s-a calificat după ce a ajuns în sferturile de finală ale Supercupei României de la Iași. La Bolta, patron Cătălin Buzdea, s-a bazat pe efectivul compus din Căt. Suciu, Circov, R. Trif, M. Domșa, Fetița, M. Găldean, Ad. Lăcătuș, Al. Lăcătuș, Gh. Râșniță, B. Găldean și ex-uniristul C. Cristea (Octavian Pojar – antrenor jucător, Marius Bologa – masor și preparator fizic.
*Patru jucători, reziliere contracte de la CSU!
Întrucât au fost prezenți la Rm. Vâlcea și nu au participat la meciul din Cupa României de la Cluj-Napoca, finala regională între ACS Tg. Mureș 1898-Marosvásárhelyi SE și CS Universitatea Alba Iulia, scor 2-1, 4 jucători au fost pedepsiți drastic de oficialii divizionarei terțe CSU Alba Iulia. Studenții au abordat acest meci cu 11 jucători și cu Criș (jucător de câmp, juniori din 2005) – între buturi. Iar în cazul celor au participat la turneul de minifotbal, decizia este drastică: pedeapsa fiind rezilierea contractelor de către reprezentanții nou-promovatei în eșalonul terț, cu toate că Căt. Suciu, R. Trif, Circov și M. Domșa erau titulari de necontestat și considerați jucători esențiali pentru viitoarea stagiune.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)