Mărţişoare oferite de elevii Centrului Şcolar de Educaţie Incluzivă Alba Iulia
Apropierea primăverii şi a zilei de 1 Martie reprezintă un prilej de bucurie pentru noi toţi. Cu toţii primim sau dăruim mărtişoare, sărbătorind astfel apariţia primelor raze de soare şi a primilor ghiocei. Elevii de la Centrul Școlar de Educație Inlcuziva din Alba Iulia împreună cu dascălii acestei școli s-au gândit să întâmpine cum se cuvine primăvara și să ofere o fărâmă din sufletul lor, dăruind mărțișoare.
Astfel, de 1 Martie, elevii claselor I- VIII de la Centrului Școlar de Educație Incluzivă vor ieși în stradă și vor oferi fiecărei femei câte un mărțișor confecționat de ei. Sperând să aducă zâmbete pe buzele celor din jur, să le bucure sufletele, dascălii își doresc să pună în valoare munca și îndemânarea acestor copii, dorința lor de a se simți importanți și folositori societății din care fac parte.
Această acțiune face parte din proiectul ” Un mărțișor pentru fiecare” cuprins în Calendarul activităților educative al școlii, urmărindu—se dezvoltarea gustului artistic şi a sensibilităţii artistice, precum şi a imaginaţiei, a aptitudinilor şi a relaţionării sociale. Produsele au fost realizate de elevii cu CES alături de cadrele didactice de la clase. Spiritul de echipă, colaborarea, intercunoaşterea au fost stimulate prin toate activităţile din cadrul proiectului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari