LPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” la turneul final
După ce a realizat la începutul lunii, la turneul semifinal de la Alba Iulia, calificarea între primele 8 echipe din ţară ale Campionatului Naţional de handbal pentru juniori II (jucători născuţi în anii 1994 şi 1995) echipa LPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia debutează astăzi la turneul final găzduit de localitatea Făgăraş din judeţul Braşov. Repartizată în grupa a 2-a, formaţia albaiuliană va întâlni în ordine pe CSŞ Călăraşi (joi, 23 iunie, ora 15.00), Universitatea Transilvania Cluj (vineri, 24 iunie, ora 15.00) şi CSŞ Nr. 3 Steaua Bucureşti (sâmbătă, 25 iunie, ora 15.00). În cazul accederii mai departe, o clasare pe unul dintre primele două locuri ale grupei, elevii antrenorului Mircea Oprea vor evolua în semifinale (duminică, 26 iunie, când sunt prevăzute jocurile pentru locurile 5-6 şi 7-8), finala mică şi finala mare fiind programate luni, 27 iunie. Din cealaltă serie fac parte LPS Piatra Neamţ, Extrem Baia Mare, LPS Suceava şi CSŞ Făgăraş. „Avem parte de o grupă dificilă, cu echipe de tradiţie precum Steaua sau Clujul. Totul depinde de forma jucătorilor la momentul partidelor, dar categoric că ne propunem să ne calificăm mai departe şi să jucăm pentru locurile 1-4”, a declarat antrenorul Mircea Oprea.
Fără Radu Cune – accidentat, lotul echipei din Cetatea Marii Uniri este compus din Andrei Cornea, Răzvan Muntean, Daniel Mathe – portari, Răzvan Dragomir, Claudiu Farcaş, Mihai Tuluc – extreme, Alexandru Voina, Mădălin Grigore, Daniel Morar – interi, Alexandru Marian, Mădălin Frăţilă – centri, Florin Bad, George Drăghici – pivoţi. „Din 2009 n-am mai fost la un turneu final, acum doi ani terminând pe locul 5 pe ţară, acum vrem să depăşim respectiva clasare”, a conchis Oprea. Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)