Liga a V-a: Necunoscutele în privinţa promovării persistă în Seria 1 şi Seria a 3-a

În etapa din weekend, în cele trei serii s-au consemnat victorii pe linie pentru echipele de pe podium. Dacă AFC Unirea 1924 Alba Iulia continuă marşul de regularitate (24 de victorii în Seria a 2-a), în schimb necunoscutele în privinţa echipelor ce vor promova persistă în celelalte serii înaintea ultimei runde.Viitorul Spicul Daia

În Seria 1, trei echipe au şanse matematice: liderul Gaz Metan Valea Lungă (îi trebuie un punct în ultimul joc, în derby-ul de la Cergău), Viitorul Biia şi Nicolae Linca Cergău. În Seria a 3-a, Viitorul Spicul Daia şi Hidro Şugag continuă duelul pentru promovare, dar echipa lui Paul Ciucă e avantajată de rezultatele directe favorabile (1-0 şi 3-3) faţă de Hidro, a doua echipă din acest eşalon ce a atins 100 de goluri marcate.

ELIT

*Seria 1, etapa a 21-a: AS Pănade – Viitorul II Sântimbru 2-1, Avântul Sâncel – Tineretul Şona 3-10, Gaz Metan Valea Lungă – Dacia Mihalţ 9-0, Partizanii Sînmiclăuş – Spicul Bucerdea 2-2, Viitorul Biia – Voinţa Beldiu 3-0 (la „masa verde”) şi AS Crăciunelul de Jos – Nicolae Linca Cergău 0-3 (la „masa verde”).

În clasament: 1. Gaz Metan Valea Lungă 47 (61-21), 2. Viitorul Biia 45 (62-28), 3. Nicolae Linca Cergău 44 (68-32), 4. AS Pănade 42 (56-33).

Etapa a 22-a (duminică, 7 iunie, ora 18.00): Viitorul Sântimbru II – Partizanii Sînmiclăuş, Tineretul Şona – AS Pănade, Nicolae Linca Cergău – Gaz Metan Valea Lungă (derby pentru promovare), Spcul Bucerdea – Viitorul Bia, Dacia Mihalţ – Avântul Sâncel.

ADEZIUNE PLUS

*Seria a 2-a, etapa a 24-a: Navobi Alba Iulia – Sportul Livezile 4-5, Fortuna Lunca Mureşului – AS Războieni Cetate 1-0, Viitorul Vama Seacă – Viitorul Unirea 3-1, ACS Băgău – Voinţa Stremţ 1-5, Progresul Fărău – AFC Unirea 1924 Alba Iulia 0-5, Şoimii Ciumbrud – Mureşul Gâmbaş 2-2, FC Lopadea Nouă – Naţional Rădeşti 2-2.Unirea Alba Iulia - FC Lopadea promovare9

În clasament: 1. AFC Unirea 1924 Alba Iulia 72 (156-9), 2. Sportul Livezile 54 (82-32), 3. Fortuna Lunca Mureşului 44 (43-34), 4. ACS Băgău 40 (72-57).

Etapa a 25-a (duminică, 7 iunie, ora 18.00): AFC Unirea 1924 Alba Iulia – Şoimii Ciumbrud (sâmbătă, 6 iunie, ora 18.00), Viitorul Unirea – Fortuna Lunca Mureşului (ora 16.00), AS Războieni Cetate – Progresul Fărău (ora 17.00), Sportul Livezile – FC Lopadea Nouă, Naţional Rădeşti – Viitorul Vama Seacă, Voinţa Stremţ – Mureşul Gâmbaş, ACS Băgău – Navobi Alba Iulia.

*Seria a 3-a, etapa a 21-a: Limbenii Limba – Activ Sport Ciugud 3-1, Decebal Cricău – Independenţa Cut 4-1, Mureşul Săliştea – Del Dodo Alba Iulia 0-3, Mureşul Vinţu II – Euro II Şpring 13-0, Viitorul Spicul 2014 Daia Română – Viitorul Răhău 6-2, Hidromecanica Şugag – Andreas Alba Iulia 6-3.

În clasament: 1. Viitorul Spicul 2014 Daia Română 57 (80-10), 2. Hidromecanica Şugag 55 (100-22), 3. Decebal Cricău 50 (86-18), 4. Andreas Alba Iulia 38 (65-44).

Etapa a 22-a (duminică, 7 iunie, ora 18.00): Euro Şpring II – Limbenii Limba (sâmbătă, 6 iunie, ora 18.00), Independenţa Cut – Viitorul Spicul 2014 Daia Română (ora 11.00), Andreas Alba Iulia – Mureşul II Vinţu (ora 11.00), Viitorul Răhău – Mureşul Săliştea (ora 14.00), Del Dodo Alba Iulia – Hidromecanica Şugag, Activ Sport Ciugud – Decebal Cricău.

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro