Liga 4: Limbenii Limba, victorie în inferioritate la Daia | Viitorul Sântimbru – succes clar, Inter Unirea a dat lovitura

Limbenii Limba a dat lovitura la Daia Română, în inferioritate numerică, Viitorul Sântimbru a câștigat clar la Galtiu, Inter Unirea a dat lovitura la Vama Seacă, iar la Lopadea Nouă a fost meciul cu cele mai multe goluri, acestea au fost evenimentele ultimelor 4 întâlniri din etapa a 8-a a Ligii 4.

*CIL Blaj – CSM Unirea 2 Alba Iulia 4-2 (2-1). Parcurs remarcabil pentru echipa din “Mica Romă”, cu maximum de puncte după a 8-a rundă și un moral excelent înaintea duelului de foc de la Ocna Mureș. Într-o partidă în care albaiulienii au deschis scorul și au egalat după pauză, CIL a câștigat în final derby-ul etapei prin dubla juniorului E. Cristea (17 ani);

*Performanța Ighiu – Energia Săsciori 1-0 (0-0) Ighienii nu au pierdut de la instalarea lui Ciprian Selagea, adunând 7 puncte în 3 etape fără a primi gol. Energia a fost învinsă, după două succese consecutive.

*Voința Stremț – Hidro Mecanica Șugag 3-1 (2-1). Victorie a gazdelor în duelul orgoliilor, între fosta și actuala echipă a lui Ioan Budin. Hidromecanica a pierdut al doilea meci la rând, iar stremțenii au urcat pe podium;

*Fortuna Lunca Mureșului – CS Ocna Mureș 0-2 (0-1). “Soda dragă” a repurtat un succes facil în fieful “lanternei roșii”, ajunsă la al 3-lea insucces succesiv fără a marca. Ocnamureșenii au trecut testul derby-ului zonal și îi așteaptă confruntarea turului, cu CIL Blaj, liderul cu maximum de puncte.

*Viitorul Vama Seacă – Inter Unirea 0-2 (0-0). Puncte importante luate de interiști, care au ajuns pe poziția a 4-a. Gazdele nu se regăsesc, având 3 eșecuri în ultimele 4 confruntări. Jocul CS Zlatna – Viitorul Vama Seacă, pe teren 2-1, din etapa trecută, a fost omologat, la “masa verde”, scor 0-3, întrucât gazdele au efectuat 6 înlocuiri, ultima în minutul 90+4.

*Viitorul Sântimbru – CS Zlatna 4-0 (0-0) Al doilea succes la rând, la scor, pentru trupa din Galtiu, cu o dublă Cr. Ivașcu.

*Spicul Daia Română – Limbenii Limba 0-2 (0-2). A doua victorie externă consecutivă, o surpriză, realizată în inferioritate numerică (Iul. Stoia, eliminat în minutul 22). Dăienii, la a 3-a înfrângere succesivă, două în fața fanilor.

*FC Lopadea Nouă – Adu Academy Șona 5-3 (4-1). Meciul cu cele mai multe goluri înscrise.

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]