Liga 4: Himcinschi, victorie clară la debut cu Hidromecanica Șugag | Spicul Daia a dat lovitura la Galtiu!

Liga 4, ediția 2023/2024, s-a deschis cu confruntarea dintre CS Zlatna și Inter Unirea, adjudecată de vizitatori.

*Hidromecanica Șugag – Energia Săsciori 4-0 (2-0)

Antrenorul Adorian Himcinschi a debutat cu o victorie clară pe banca gazdelor în disputa formațiilor de pe Valea Sebeșului. D. Lupșan, noul căpitan al amfitrionilor a deschis scorul din lovitură liberă, iar în final rezerva Titianu a realizat o dublă. În distribuția Hidromecanicii s-au regăsit Nazarie, Greapcă sau Sava, foști echipieri ai Energiei, dar și F. Budin, F. Morar, F. Himcinschi (fiul antrenorului) sau Gh. Rîșniță.

*Viitorul Sântimbru – Spicul Daia Română 0-1 (0-1). Reușita lui Oană a produs surpriza la Galtiu, iar după fluierul final Epure (Viitorul) a fost eliminat pentru proteste.

*Fortuna Lunca Mureșului – Performanța Ighiu 2-3 (1-0). Confruntare spectaculoasă, o partidă dramatică, care gazdele au condus cu 1-0, oaspeții au preluat conducerea, s-a produs egalarea în final, însă Tripșa a dat lovitura în prelungiri.

*CIL Blaj – FC Lopadea Nouă 6-1 (2-0). La debutul lui Daniel Tătar pe banca tehnică, confruntare dominată clar de amfitrioni, pentru care au realizat duble R. Trif, Șușu și P. Dani

*CS Zlatna – Inter Unirea 0-1 (0-1). Adam (CS Zlatna) a fost eliminat în minutul 73.

*Voința Stremț – Viitorul Vama Seacă 6-1 (0-0). După o remiză albă la pauză, gazdele s-au descătușat pentru un “set”, eliminarea lui Rahovean (31) fiind decisivă în economia disputei. În final, portarul Mara (Voința) a intrat în teren, ca jucător de câmp, mai trebuind remarcate cele 4 pase decisive reușite de Trifa, dar și golul marcat de P. Muntean (antrenorul-jucător al stremțenilor).

*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Limbenii Limba 3-2 (1-1) Vizitatorii, aflați în fața unui meci pentru istorie, primul pe a 4-a scenă, au pierdut după ce au remontat de la 0-1, golurile victoriei albaiuliene fiind semnate de două rezerve;

*CS Ocna Mureș – Adu Academy Șona 5-1 (2-1). Fosta divizionară terță s-a impus fără probleme în fața nou-promovatei, remarcându-se tripla lui Coltor.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]