Liga 3, penultima etapă: Unirea Ungheni – Metalurgistul Cugir 2-0 (0-0), vizitatorii afară din calculele pentru play-off | Industria Galda de Jos – ACS Mediaș 1-3 (1-1), oaspeții au întors scorul

Liga 3, penultima rundă: luptă aspră între CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia pentru play-off. Metalurgistul Cugir – meci decisiv la Ungheni, Industria Galda – dificil cu ACS Mediaș

În continuare luptă aprigă pentru intrarea în play-off, cu două etape rămase până la încheierea sezonului regular. Pentru Industria Galda, care a început cu stângul sezonul de primăvară, prima reprezentanție internă este una dificilă, cu ACS Mediaș, ocupanta locului secund.

Unirea Ungheni  – Metalurgistul Cugir 2-0 (0-0)

Ov. Horșia (61) a deschis scorul cu un șut din careu, bară gol. Astafei a majorat avantajul (78), iar cugirenii sunt eliminați din calculele pentru play-off. În minutul 83, Dohotariu (Metalurgistul) a fost eliminat, pentru cumul de avertismente.

Poate aveam o șansă, dacă nu existau atâtea probleme de lot. Fără P. Păcurar, Kiraly, Tăban, cu Șaucă și Udrea cu probleme medicale, a fost foarte greu. După minutul 60 adversarii au fost mai proaspeți. Asta este, ne vedem de treburile noastre în play-out„, a spus Lucian Itu

Creditați la finele anului trecut cu șanse minime pentru a ajunge în „careul de ași”, elevii lui Lucian Itu își joacă ultima carte la Ungheni, pe teren sintetic, împotriva unei formații care a pierdut la Zlatna cu CSM Unirea Alba Iulia. Vizitatorii au defilat în derby „de Alba” cu Industria Galda de Joc și au în față un meci decisiv. Cugirenii nu pot conta pe P. Păcurar – suspendat două runde și Al. Kiraly – accidentat, dar va reintra în defensivă Vl. Popa, absent în primul joc. Va fi o confruntare „de totul sau nimic”, cu puncte vitale pentru ambele combatante.

Unirea Ungheni: Ganea – Coza, Chanhyeok, Savin, Vasiu, D. Todoran, Ov. Horșia, I. Bârstan, Piper, Pinto, Astafei/ cpt; rezerve Lupu, Ad. Horșia, A. Popa, R. Trif, Bodor, R. Bârstan, Măcinică, Suslak, I. Fulop. Antrenor Florentin Petre.

Metalurgistul: Csapo – Dohotariu, L. Itu (81, Onaci), Vl. Popa, Vitinha – Șaucă/ cpt (68, Raica), Udrea, Gavrilă (79, Cîrloanță), Hăprianu (68, Coman), Bura (68, R. Păcurar), Cocan; rezerve Perjeriu, Neagu, Selagea, M. Barbu. Antrenor Lucian Itu

Arbitri V. Hurducaș (Iclod), T. Căpîlna (Dej), B. Stoica (Cluj-Napoca) Observatori D. Ciocănea (Sibiu), Ov. Tâlvan (Sibiu)

*Industria Galda de Jos  – ACS Mediaș 1-3 (1-1)

S. Mureșan a deschis scorul în minutul 10. Oaspeții au egalat în minutul 26 prin Al. Luca și au întors scorul prin reușitele lui Man (80) și Magyari (83).

Avem lacune, le remediem din mers și ne vom bate până la capăt, Timp de 70 de minute am jucat de la egal la egal cu o echipă foarte bună. Apoi am căzut fizic, lucru ce a dus la acest deznodământ nedorit”, a precizat Adorian Himcinschi

Grea misiune pentru Adorian Himcinschi la prima reprezentație internă a anului, împotriva grupării care cu un punct se califică matematic în play-off. Va lipsi Puha, suspendat, în întâlnirea dintre formații aflate la poli opuși ai ierarhiei, dar sunt apți Suciu, Frențiu, Baghiu și Cioară. „Galben-albaștrii” vin după 5 înfrângeri consecutive, ultima, 1-4 la Cugir, și nu au niciun succes în fața fanilor (numai 3 remize, în 8 confruntări). Nou-promovata medieșeană a scos un punct în confruntarea cu liderul condus de Adrian Falub și este favorită împotriva penultimei clasate

Industria: Suciu – Juncan, Potopea/ cpt, Lupșan, C. Dănilă, Frențiu (58, Baghiu), Șt. Grosu, Oniche, Cioară, S. Mureșan (64, An. David), Stănilă; rezerve D. Groza, Circov, V. Domșa, Giorgiu, Căt. Ivașcu, B. Popescu, Șt. Radu. Antrenor Adorian Himcinschi.

ACS Mediaș: F. Blaga – Cr. Maxim, Cr. Avram/ cpt, A. Vlad, S. Șerban, Balgiu, Al. Luca, Petra, A. Dumitru, Căt. Tineiu, Magyari; rezerve Ciupercean, Al. Vodă, Berkeczi, T. Man, B. Rotar, Noian, Pajco, S. Bârstan, P. Stan. Antrenor Mihai Ianc.

Arbitri H. Mailat (Cristești), An. Sîncrăian (Tg. Mureș), Cr. Cherteș (Tg. Mureș) Observatori Cl. Cîrstea (Rm. Vâlcea), C. Mardan (Făgăraș)

FOTO: CIL Blaj, campioană cu 6 etape înaintea finalului în Liga 4! | Echipa din „Mica Romă”, victorie 3-1 în derby-ul cu CS Ocna Mureș *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0): Ciugudean (15), Tomuța (28), Mihu (90+2)/ Val. Drăgan (49, penalty). Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei a 24-a și a […]